Pomieszczenie z pompą ciepła: wymagania. Gdzie zainstalować pompę ciepła

2019-09-06 16:33

Wybór sposobu ogrzewania ma liczne konsekwencje - decyduje o komforcie i kosztach użytkowania domu oraz sposobie jego oddziaływania na środowisko oraz determinuje miejsce i warunki zainstalowania źródła ciepła. Znalezienie miejsca na pompę ciepła nie jest trudne.

pompa ciepła
Autor: Małgorzata Góra Pompa ciepła nie potrzebuje komina, jak inne urządzenia grzewcze, i nie musi być ustawiona w specjalnie dla niej przeznaczonym pomieszczeniu

Pompa ciepła zastosowana do ogrzewania domu, przygotowywania ciepłej wody użytkowej i/lub chłodzenia zapewni użytkownikom komfort, zwolni z konieczności jakiejkolwiek obsługi i zagwarantuje niskie wydatki na eksploatację, także w przyszłości. Jako urządzenie nieemitujące spalin przyczyni się także do ograniczenia niekorzystnego oddziaływania na środowisko. Ale żeby ją kupić i zainstalować, trzeba wydać znacznie więcej, i to jest dla wielu inwestorów sporą przeszkodą. Kiedy jednak już zdecydują się na pompę ciepła, pozbędą się jeszcze jednego kłopotu – kotłowni – ponieważ źródło ciepła tego typu może być zainstalowane niemal w dowolnym pomieszczeniu znajdujących się w każdym domu jednorodzinnym.

Gdzie ulokować pompę ciepła

Przy wyborze miejsca na pompę ciepła należy uwzględnić wymiary urządzenia i współpracującej z nim instalacji, komfortowy dostęp do głównych podzespołów, konieczny w razie ewentualnej awarii, oraz – w przypadku powietrznej pompy ciepła – hałas towarzyszący jej pracy (pompy ciepła powietrze-woda są instalowane na zewnątrz).

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Pompę ciepła można umieścić w holu, w schowku pod schodami albo w zaadaptowanym pomieszczeniu na strychu. Szczególnie godne polecenia są wtedy pompy kompaktowe, których wszystkie elementy (zawory, pompy obiegowe, naczynie wzbiorcze) są zamknięte w jednej, estetycznej obudowie. Wymagania dotyczące jego wymiarów wynikają głównie z wytycznych producenta, wskazujących niezbędne odległości urządzenia od ścian i innych elementów wyposażenia. Pompa ciepła nie ma paleniska, więc nie narzuca takich wymagań przeciwpożarowych czy dotyczących wentylacji jak kotły grzewcze.

Nie ma także potrzeby odprowadzania spalin, a więc budowania komina, czy też uzależniania pracy od działania wentylacji mechanicznej (także okapów kuchennych), jak dla tradycyjnych kotłów z otwartą komorą spalania.

pompa ciepła
Autor: IMMERGAS Przy wyborze miejsca na pompę ciepła należy wziąć pod uwagę hałas, jaki towarzyszy jej pracy. Lepiej nie umieszczać jej pod oknami sypialni

Miejsce na pompę ciepła: uwaga na hałas

Przy wyborze miejsca na pompę ciepła typu powietrze-woda należy mieć na uwadze odgłosy jej pracy, szczególnie wtedy, gdy ze względu na ograniczone miejsce na działce urządzenie musi być ustawione w pobliżu okien pomieszczeń mieszkalnych, a zwłaszcza sypialni. Miejsce trzeba wybrać tak, żeby pompa nie wydmuchiwała powietrza w kierunku ściany domu. Nie powinna też stać w zagłębieniu, które mogłoby utrudniać swobodny przepływ powietrza, a w konsekwencji zmniejszać wydajność pompy.

Przeczytaj też:

Ze względu na dużą ilość zimnego powietrza, które przepływa przez instalację, pomp ciepła nie należy także ustawiać w miejscach o dużej wilgotności. Pomieszczenie powinno być suche, chłodne i mieć sprawną wentylację.

Ile wiesz o pompach ciepła
Pytanie 1 z 10
Pompa ciepła służy do:
Nasi Partnerzy polecają