Pomieszczenie z pompą ciepła: wymagania. Gdzie zainstalować pompę ciepła

2019-09-06 16:33
pompa ciepła
Autor: Małgorzata Góra Pompa ciepła nie potrzebuje komina, jak inne urządzenia grzewcze, i nie musi być ustawiona w specjalnie dla niej przeznaczonym pomieszczeniu

Wybór sposobu ogrzewania ma liczne konsekwencje - decyduje o komforcie i kosztach użytkowania domu oraz sposobie jego oddziaływania na środowisko oraz determinuje miejsce i warunki zainstalowania źródła ciepła. Znalezienie miejsca na pompę ciepła nie jest trudne.

Pompa ciepła zastosowana do ogrzewania domu, przygotowywania ciepłej wody użytkowej i/lub chłodzenia zapewni użytkownikom komfort, zwolni z konieczności jakiejkolwiek obsługi i zagwarantuje niskie wydatki na eksploatację, także w przyszłości. Jako urządzenie nieemitujące spalin przyczyni się także do ograniczenia niekorzystnego oddziaływania na środowisko. Ale żeby ją kupić i zainstalować, trzeba wydać znacznie więcej, i to jest dla wielu inwestorów sporą przeszkodą. Kiedy jednak już zdecydują się na pompę ciepła, pozbędą się jeszcze jednego kłopotu – kotłowni – ponieważ źródło ciepła tego typu może być zainstalowane niemal w dowolnym pomieszczeniu znajdujących się w każdym domu jednorodzinnym.

Gdzie ulokować pompę ciepła

Przy wyborze miejsca na pompę ciepła należy uwzględnić wymiary urządzenia i współpracującej z nim instalacji, komfortowy dostęp do głównych podzespołów, konieczny w razie ewentualnej awarii, oraz – w przypadku powietrznej pompy ciepła – hałas towarzyszący jej pracy (pompy ciepła powietrze-woda są instalowane na zewnątrz).

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Pompę ciepła można umieścić w holu, w schowku pod schodami albo w zaadaptowanym pomieszczeniu na strychu. Szczególnie godne polecenia są wtedy pompy kompaktowe, których wszystkie elementy (zawory, pompy obiegowe, naczynie wzbiorcze) są zamknięte w jednej, estetycznej obudowie. Wymagania dotyczące jego wymiarów wynikają głównie z wytycznych producenta, wskazujących niezbędne odległości urządzenia od ścian i innych elementów wyposażenia. Pompa ciepła nie ma paleniska, więc nie narzuca takich wymagań przeciwpożarowych czy dotyczących wentylacji jak kotły grzewcze.

Nie ma także potrzeby odprowadzania spalin, a więc budowania komina, czy też uzależniania pracy od działania wentylacji mechanicznej (także okapów kuchennych), jak dla tradycyjnych kotłów z otwartą komorą spalania.

pompa ciepła
Autor: IMMERGAS Przy wyborze miejsca na pompę ciepła należy wziąć pod uwagę hałas, jaki towarzyszy jej pracy. Lepiej nie umieszczać jej pod oknami sypialni

Miejsce na pompę ciepła: uwaga na hałas

Przy wyborze miejsca na pompę ciepła typu powietrze-woda należy mieć na uwadze odgłosy jej pracy, szczególnie wtedy, gdy ze względu na ograniczone miejsce na działce urządzenie musi być ustawione w pobliżu okien pomieszczeń mieszkalnych, a zwłaszcza sypialni. Miejsce trzeba wybrać tak, żeby pompa nie wydmuchiwała powietrza w kierunku ściany domu. Nie powinna też stać w zagłębieniu, które mogłoby utrudniać swobodny przepływ powietrza, a w konsekwencji zmniejszać wydajność pompy.

Przeczytaj też:

Ze względu na dużą ilość zimnego powietrza, które przepływa przez instalację, pomp ciepła nie należy także ustawiać w miejscach o dużej wilgotności. Pomieszczenie powinno być suche, chłodne i mieć sprawną wentylację.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE