Namawiają cię na pompę ciepła z dotacją? Dowiedz się, jakie będziesz płacił rachunki, gdy ją zainstalujesz
Dostałeś ofertę instalacji pompy ciepła w twoim domu? Pomyśl najpierw o tym, czy twój dom nadaje się do pompy ciepła. A jeszcze lepiej sprawdź, ile będziesz płacić za prąd, jeśli zamontujesz pompę ciepła. Podpowiadamy, czego wymagać od sprzedawcy oraz, jak samemu zorientować się w kwestii kosztów ogrzewania.
Autor: NIBE
Spis treści
- Poproś o symulację zużycia prądu
- Audyt energetyczny
- Zrób kalkulację zapotrzebowania na energię
- Koszt ogrzewania wampirów energetycznych
Zła atmosfera wokół pomp ciepła powstała między innymi dlatego, że inwestorzy zaufali sprzedawcom, doradcom handlowym, firmom instalacyjnym. Uważali, że wybiorą dla nich najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu w domu będzie ciepło, a rachunki za prąd będą niskie. Niestety, boom na pompy ciepła wykorzystało wiele nieuczciwych firm, które namówiły na pompę ciepła na przykład właścicieli domów nieocieplonych, ze zbyt małą izolacją termiczną, nieszczelnych. Efekty znamy. Podpowiadamy, co zrobić, gdy ktoś cię namawia na kupno pompy ciepła.
Poproś o symulację zużycia prądu
Gdy sprzedawca lub instalator namawia cię na pompę ciepła, poproś, żeby wykonał symulację obliczeń zużycia prądu, czyli kosztów ogrzewania w twoim domu. W tym konkretnym budynku. Sprzedawcy potrafią potencjalnym klientom mydlić oczy na wiele sposobów, np. przedstawiać symulacje kuszące przewidywanymi oszczędnościami na ogrzewaniu – bez wcześniejszego uzyskania jakichkolwiek informacji na temat budowy i wielkości domu, stanu ocieplenia, istniejącego systemu ogrzewania. Czysta sufitologia. Zamiast tego inwestor powinien otrzymać obliczenia wykonane na podstawie danych dotyczących jego budynku.
Audyt energetyczny
Podstawą do wykonania rzetelnej kalkulacji zużycia prądu na cele grzewcze są informacje zawarte w audycie energetycznym. Ale porządnym audycie wykonanym przez specjalistę po wcześniejszej wizji lokalnej i uzyskaniu informacji o stanie technicznym budynku. Audyt energetyczny zawiera charakterystykę energetyczną budynku, m.in. dane o zapotrzebowaniu na energię cieplną. Jeśli ma ono bardzo wysoką wartość, lepiej zrezygnować z pompy ciepła, dopóki nie zmniejszy się tego zapotrzebowania dzięki termomodernizacji.
Zrób kalkulację zapotrzebowania na energię
Zanim podejmiesz decyzję o kupnie pompy ciepła, zastanów się, czy twój dom się do tego nadaje: jakie ma ocieplenie, jakie okna i drzwi, jaki jest jego system ogrzewania. Można w tym celu skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów zapotrzebowania budynków na energię cieplną. Im dokładniejszy kalkulator, to znaczy wymagający podania większej liczby szczegółowych informacji o twoim domu, tym lepiej. W efekcie uzyska się informację o zapotrzebowaniu na energię użytkową potrzebną do ogrzewania i uzyskania ciepłej wody. Znając tę wartość i cenę prądu, można obliczyć, ile będzie kosztować ogrzewanie.
Koszt ogrzewania wampirów energetycznych
W Polsce około 1 mln budynków mieszkalnych określa się mianem wampirów energetycznych. To domy stare i nieocieplone, z nieszczelnymi oknami i wentylacją grawitacyjną. Do ogrzewania mogą potrzebować nawet 200 kWh/m² energii na rok. Są w nich tradycyjne grzejniki wymagające wysokiej temperatury zasilania. Czy taki dom opłaca się ogrzewać pompą ciepła? Sprawdźmy. Zanim wykonamy obliczenia, musimy jeszcze wyjaśnić, że to, jakie odbiorniki ciepła ma zasilać pompa ciepła, decyduje o jej sprawności energetycznej, czyli o tym, ile zużyje prądu.
Wskaźnik COP powietrznej pompy ciepła dla podłogówki wynosi średnio 3, a dla grzejników najwyżej 2. To pozwala obliczyć, że jeśli w dużym, starym nieocieplonym budynku z grzejnikami zamontujemy pompę ciepła, rocznie zapłacimy za ogrzewanie nawet 23 000 zł (200 m² powierzchni x 200 kWh/m²zapotrzebowania na ciepło x 1,15 zł/kWh energii elektrycznej : 2 wskaźnik COP = 23 000 zł).