Ile kosztuje pompa ciepła? Jakie są koszty ogrzewania domu pompą gruntową i powietrzną?

2018-08-27 14:16 Piotr Laskowski
Pompa ciepła
Autor: Piotr Mastalerz

Zakup i instalacja pompy ciepła to dość duży wydatek. Zobacz na konkretnym przykładzie, ile kosztuje instalacja pompy gruntowej i pompy powietrznej. Sprawdź, jakie są koszty ogrzewania domu pompą ciepła i czy jest to opłacalna inwestycja.

Ile kosztują pompy ciepła i ogrzewanie nimi? Porównanie

Przy porównaniu kosztów instalacji i eksploatacji różnych typów pomp trzeba uwzględnić kilka podstawowych parametrów: moc cieplną, stopień pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną i ilość pobieranej energii. Istotna jest też cena całej instalacji.

Ważne

Założenia: koszty pompy ciepła

Przyjmijmy, że chcemy zainstalować pompę ciepła w domu jednorodzinnym o powierzchni ogrzewanej 160 m2, zlokalizowanym w centralnej Polsce (III strefa klimatyczna z projektową temperaturą zewnętrzną -20oC i średnią roczną temperaturą zewnętrzną 7,6oC). Jest tak zabezpieczony przed stratami ciepła, że zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi w nim 8 kW (50 W/m2). Instalacją ogrzewczą w tym domu jest ogrzewanie podłogowe o parametrach 35/25oC.

Typy pompy ciepła Glikol-woda z kolektorem poziomym Glikol-woda z kolektorem pionowym Powietrze-woda monoblokowa o stałej wydajności Powietrze-woda typu split o zmiennej wydajności (z inwerterem)
moc cieplna [kW] 8 8 10 (przy temperaturze na zewnątrz 7oC) 3,5-12 (przy temperaturze na zewnątrz 7oC)
Stopień pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną [%] 100 100 50 62
Ilość pobieranej energii elektrycznej [kWh/rok] 2850 2850 4600 3750
Roczny koszt ogrzewania przy cenie energii 0,6 zł/kWh [zł/rok] 1710 1710 2760 2250
Cena instalacji [zł] 45 000 50 000 29 000 35 000
Łącznie * 62 100 67 100 56 600 57 500

* wydatki przez 10 lat przy cenie energii 0,6 zł/kWh [zł]; ceny 2018 r.

WIDEO. Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Ile zapłacimy za energię przy ogrzewaniu domu pompą ciepła

Po wprowadzeniu danych do programu komputerowego służącego do doboru pomp ciepła jednego z producentów możemy się dowiedzieć, że gruntowa pompa ciepła o mocy nominalnej 8 kW zapewnia ogrzewanie pomieszczeń bez potrzeby wspomagania jej pracy grzałką elektryczną i pobiera w tym celu rocznie 2850 kWh energii elektrycznej.

Natomiast zastosowana do ogrzewania tego samego domu pompa ciepła powietrze-woda ze sprężarką o stałej wydajności i nominalnej mocy cieplnej 10 kW będzie pochłaniać rocznie aż 4600 kWh energii.

Gdyby była to pompa typu split ze sprężarką o modulowanej wydajności i mocy w zakresie 3,5-12 kW, potrzebowałaby o 850 kWh energii elektrycznej mniej.

Jedną i drugą pompę powietrzną wspomaga grzałka elektryczna, więc różnice w ilości pobieranej energii wynikają nie tylko z innych efektywności ich działania (sprężarka inwerterowa pobiera mniej energii elektrycznej), ale także z różnego czasu pracy grzałki (w pompie typu split grzałka włącza się rzadziej). Przy cenie energii na poziomie około 0,6 zł/kWh – ogrzewanie pompą ze sprężarką o stałej wydajności jest o 510 zł rocznie droższe niż pompą z technologią inwerterową i o 1050 zł droższe niż pompą gruntową. Wyniki te uzyskaliśmy dzięki symulacji komputerowej, więc są oczywiście tylko orientacyjne.

Zobacz też:

Pompa gruntowa
Autor: Andrzej T. Papliński Pompa gruntowa nie jest droższa od powietrznej, ale trzeba jeszcze zapłacić za wykonanie gruntowego wymiennika ciepła

Pompa gruntowa czy powietrzna - które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Przekonaliśmy się, że różnice w kosztach ogrzewania pompą powietrzną i gruntową są znaczne, więc ci, którym zależy wyłącznie na niskich opłatach miesięcznych, nie powinni mieć wątpliwości, że zrobią lepiej, wybierając pompę gruntową.Jeśli tylko mają warunki do jej zainstalowania. Ale czy to znaczy, że nie warto kupić pompy powietrznej? Policzmy, czy w wyniku zakupu efektywniejszego urządzenia uzyskamy oszczędności pozwalające w rozsądnym czasie pokryć wyższy koszt inwestycji.

Pompa ciepła jest urządzeniem trwałym i można się spodziewać, że nawet po 15-20 latach nadal będzie się nadawać do użytku. Ale planując jej zakup, warto brać pod uwagę to, że już za parę lat mogą się pojawić na rynku urządzenia znacznie doskonalsze i będziemy chcieli wymienić na nie naszą pompę. Z tego względu lepiej ograniczyć rozpatrywany czas zwrotu inwestycji na przykład do dziesięciu lat. W rozważanym przez nas przypadku pompa gruntowa z kolektorem poziomym kosztuje 45 tys. zł, z kolektorem pionowym o co najmniej 5 tys. zł więcej, natomiast pompa powietrzna monoblokowa 29 tys. zł, a typu split – 35 tys. zł. Porównując to z kosztami eksploatacji, widzimy, że zakup pompy gruntowej, droższej od powietrznej monoblokowej o co najmniej 16 tys. zł, a od powietrznej typu split o 10 tys. zł, będzie dobrą inwestycją tylko w przypadku znacznego wzrostu cen prądu w niedalekiej przyszłości. Gdyby się nie zmieniały, to 1050 zł rocznie więcej wydawane na ogrzewanie pompą powietrzną przez dziesięć lat da w sumie 10,5 tys. zł, czyli dużo mniej, niż wynosi różnica w cenie systemu z pompą powietrzną i gruntową.

Dopiero regularny wzrost wydatków na energię – corocznie o 10% przez dziesięć lat – rekompensuje w tym czasie różnicę w cenie między pompą gruntową z kolektorem poziomym a pompą powietrzną monoblokową. Natomiast w przypadku pompy typu split nastąpiłoby to dopiero po 11 latach. Gdybyśmy nie mieli możliwości wykonania kolektora poziomego i musielibyśmy zapłacić więcej za pionowy, okres zwrotu byłby jeszcze dłuższy. Wprawdzie symulacja komputerowa nie uwzględnia tego, że w praktyce efektywność pompy ciepła z kolektorem pionowym bywa nieco wyższa niż tej z poziomym, ale różnica z pewnością nie zrekompensuje większego wydatku na inwestycję. Przy różnicy w kosztach 5 tys. zł i dzisiejszej cenie energii jej roczny pobór przez pompę z kolektorem pionowym musiałby być niższy o 833 kWh, czyli jej efektywność musiałaby być blisko o połowę wyższa niż tej z poziomym. W praktyce, przy dobrze zaprojektowanych wymiennikach, różnica jest nieznaczna.

Pompa powietrzna
Autor: Andrzej T. Papliński Inwestycja w pompę powietrzną jest tańsza, lecz koszt eksploatacji będzie wyższy niż w przypadku pompy gruntowej

Ceny pomp i warunki ich instalacji są zróżnicowane

Zastrzegamy, że w naszych rozważaniach rozpatrujemy jeden konkretny przypadek. Niewykluczone, że komuś uda się znaleźć pompę gruntową niewiele droższą od powietrznej i wtedy oczywiście jej zakup mu się opłaci (w naszym przypadku byłoby tak, gdyby różnica w cenie systemu z pompą powietrzną o stałej wydajności i gruntową nie przekraczała 10,5 tys. zł). Ceny wymienników gruntowych również mogą się znacznie różnić, choćby w zależności od regionu i warunków geologicznych. Inne relacje między kosztami inwestycji i eksploatacji mogą wynikać także z przyjęcia innej temperatury zasilania instalacji ogrzewczej, usytuowania budynku w innej strefie klimatycznej i innego zapotrzebowania na energię do ogrzewania.

O autorze
Piotr Laskowski
Piotr Laskowski
Piotr Laskowski - redaktor naczelny Muratora. Absolwent Politechniki Warszawskiej, inżynier sanitarny. Przez kilka lat zajmował się projektowaniem instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Współpracował z wieloma pismami o tematyce budowlanej. Przez kilkanaście lat był redaktorem działu Instalacje Muratora. Autor wielu artykułów i poradników na temat ogrzewania i wentylacji domów, nowoczesnych instalacji i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. Szczególnie interesuje się ekonomicznymi aspektami inwestycji.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
klamer
|

dokładnie jak się tylko porówna zakup pieca a pompy ciepła to wiadomo kto jest zwycięzcą.
Ale jak się porówna jeszcze takie rzeczy jak budowa kotłowni, komina, zakup opału. Do tego jeszcze dochodzą koszta które ciężko wycenić (poszukiwanie dobrego opału, zakup, przywiezienie i późniejsze dokładanie do pieca, wynoszenie popiołu, no i wygoda)

GieZlo
|

W nowym budynku - masz rację. Ja jednak patrzę z punktu wymiany pieca.

Gosc
|

Do pieca na pelet trzeba doliczyć koszt budowy komina ok 5000 i opłaty za czyszczenie komina i przegląd kominiarza, do tego licząc 3000/ m2 koszt budowy domu , w przypadku pieca musisz mieć kotłownie 5-8 m2 czyli kolejne 24000 za wybudowanie kotłowni ! ( a pompa ciepła zajmuje tyle co lodówka lub niewiele więcej co ten komin którego nie trzeba budowac ) i jeszcze do tego musisz mieć miejsce na składowanie peletu( lub silos --kolejny koszt i" przepiękny widok") i trzeba sie pofatygowac i ten zasobnik zasypać peletem nie wiem raz na tydz., trzeba ten pelet tez zamowic/ kupic rozladowac itp...
A Pompa ciepla - 15 / 20 lat nie robisz nic!!! ( a tak na marginesie- czy wierzy ktos ze piec na pelet wytrzyma dluzej niz 20/30 lat? Wiec tez trzeba będzie go wymienic)

GieZlo
|

Całkowicie nie rozumiem logiki Twojego myślenia. Jest całkowicie bez sensu.

miś
|

Ty przeliczasz w ten sposób.Ja inaczej.Różnica w instalacji wynosi 32.000zł.
różnica w kosztach między pompą a piecem wynosi 2000zł.Ile dostaniesz procent z 32.000zł m-c.Jeżeli tak będziesz liczył to w przeliczeniu pompa wychodzi lepiej.

GieZlo
|

Piec na pelety (z podajnikiem) - 8 tys. Więc koszty instalacyjne pomp są ok. 40.000 wyższe.
Na pelety wydaję ok. 4 tys rocznie. Koszty eksploatacji pompy w najbardziej optymistycznej wersji to ok. 2000 rocznie. Więc koszt instalacji się zwróci dopiero po 20 latach!
Każda inwestycja, która nie przynosi zysku a jej koszt zwraca się w okresie dłuższym niż 10 lat jest kompletnie nieopłacalną!
Pomijam kwestie ochrony środowiska, które przy pompie są bez konkurencyjne!