Tanie ogrzewanie. Jak kocioł c.o. na pellet pomaga w oszczędnościach

2019-09-09 11:39
Zębiec kocioł
Autor: Zębiec

Ekologiczne i tanie ogrzewanie jest jak najbardziej możliwe. Firma ZGM ZĘBIEC S.A. już we wrześniu wprowadzi do sprzedaży innowacyjny kocioł na pellet DIAMENT o wysokiej sprawności energetycznej, którego koszt zwróci się w postaci mniejszych wydatków na opał. Dziś wyjaśniamy, w jaki sposób piec na pellet może nam w tym pomóc.

Kotły ECODESIGN a normy emisyjne w Polsce

Planujesz zakup kotła grzewczego na pellet? Pamiętaj, że wszystkie sprzedawane po 1 stycznia 2020 r. urządzenia będą musiały spełniać normy emisyjne zgodne z Dyrektywą Unijną ECODESIGN. Ten dokument podwyższa wymagania energetyczno-emisyjne dla urządzeń grzewczych i to już na etapie projektowania urządzeń. Dlatego już wkrótce to właśnie kotły spełniające wymagania ECODESIGN staną się obowiązującą normą w zakresie nowo produkowanych urządzeń. Już teraz warto zaopatrzyć się w stosowne urządzenie spełniające te normy, takie jak innowacyjny kocioł na pellet DIAMENT marki ZĘBIEC.

Kocioł na pellet DIAMENT - sprawność energetyczna ponad 90%

Wybierając piec na pellet zawsze należy brać pod uwagę sprawność, moc, rozwiązania zapewniające komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania kotła. Szczególnie ważna jest sprawność energetyczna kotła - oznacza ona ilość energii zużytej w stosunku do wyprodukowanej energii użytkowej. Ten parametr decyduje o kosztach eksploatacji pieca i przekłada się bezpośrednio na nasze wydatki. Najlepsze kotły mają sprawność ponad 90% i właśnie takich należy szukać. Jedną z tegorocznych nowości na rynku będzie piec na pellet DIAMENT z oferty firmy ZGM ZĘBIEC S.A.

Co warto wiedzieć o tym urządzeniu? To kocioł z podajnikiem w kształcie walca, dostępny w trzech wariantach mocy: 14, 20, lub 26kW. Ma niewielkie wymiary, nietypowy kształt i oferuje znakomitą wydajność. Będzie pasował już do niewielkiej domowej kotłowni i pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca.

Co ważne kocioł ma sprawność energetyczną na poziomie 94,89%. Niska emisja dwutlenku węgla, pyłu oraz OGC (gazowych zanieczyszczeń organicznych) zapewniła mu najwyższą 5. Klasę i Ecodesign pod kątem sprawności i emisji zanieczyszczeń. Zgodność z normą PN-EN 303-5:2012 potwierdzona jest badaniami przeprowadzonymi przez Zakład Badań i Atestacji „ZETOM” w Katowicach.

Rodzaj pieca zawsze dopasowujemy do potrzeb cieplnych budynku. Im mniejsza powierzchnia do ogrzania, tym niższej mocy znamionowej potrzebujemy. Zakup kotła DIAMENT o mocy 14 kW będzie najbardziej opłacalny w przypadku domu o powierzchni do 150 m2. Większe budynki będą potrzebowały kotła o większej mocy.

Piec na pellet w klasie ECODESIGN – najlepsze standardy na rynku

DIAMENT to kocioł na pellet zgodny ze wspominaną dyrektywą ECODESIGN. Urządzenie wyróżnia charakterystyczna konstrukcja i prosta obsługa, a przy tym oferuje perfekcyjne spalanie materiału opałowego. Piec wyposażony będzie w automatyczny podajnik paliwa. To bardzo ważna informacja, ponieważ podajnik odpowiada za automatyzację pracy pieca, a nam zapewnia maksimum komfortu. Stosując zalecenia producenta, co do jakości paliwa i odpowiedniego ciągu kominowego, obsługa kotła ogranicza się do uzupełniania zasobnika i opróżniania popielnika. Po drugie podajnik działa zgodnie z zaprogramowanym przez nas cyklem grzewczym i odpowiada za oszczędność materiału opałowego.

Kocioł Zębiec Diament
Autor: Zębiec

Zalety kotłów c.o. na pellet

Warto przypomnieć sobie nieco wiadomości na temat samego paliwa. Pellet to stosunkowo niedrogi i ekologiczny opał, który niesłusznie utożsamia się z niską mocą grzewczą. W rzeczywistości nie tylko świetnie ogrzewa dom, ale też redukuje koszty ogrzewania. Jak wiadomo, pellet jest paliwem ekologicznym, produkowanym z biomasy. Jego stosowanie w celu ogrzewania budynku znacząco zmniejsza tworzenie się smogu. Jest to zatem materiał grzewczy, na który przychylnym okiem patrzy Unia oraz polskie instytucje odpowiedzialne m.in. za realizację programu Czyste Powietrze.

Wybór kotła ma ogromne znaczenie w przypadku wydajnego ogrzewania pelletem. Odpowiednio dobrane urządzenie ma szansę zapewnić nam stosunkowo niską emisję spalin oraz mniejsze zużycie materiału opałowego. Im lepszy kocioł na pellet o większej sprawności, tym lepiej wykorzystuje on moc grzewczą paliwa. Wielu producentów chwali się, że ich urządzenia spełniają normy emisyjne i to właściwie tyle. W rzeczywistości jednak normy mogą być spełnione, lecz niekoniecznie musi być to urządzenie wydajne i energooszczędne. A właśnie te aspekty są kluczowe w kontekście wielu lat użytkowania pieca w naszym domu.

Pellet to odnawialne źródło ciepła, które może być z powodzeniem wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym i nie tylko. To paliwo jest dobrym wyborem dla osób, które szukają łatwego w obsłudze kotła na paliwa stałe i którym zależy na dbałości o jakość powietrza. Kocioł na pellet DIAMENT będzie jednym z najnowocześniejszych kotłów centralnego ogrzewania zasilanych biomasą. Jego kompaktowy cylindryczny kształt, oferując jednocześnie bardzo dobrą wydajność pozwalającą ogrzać nawet 400-metrowy dom. Koszt zakupu urządzenia szybko się zwraca w postaci pieniędzy zaoszczędzonych na paliwie. Możliwe jest to dzięki doskonałej sprawności energetycznej wynoszącej do 94,89%. To będzie także urządzenie zaprojektowane i wykonane zgodnie z dyrektywą ECODESIGN i zarazem nowoczesny kocioł na pellet 5. Klasy spełniający wszystkie wymagania odnośnie nowo produkowanych kotłów. Dzięki temu na jego kupno można otrzymać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Kocioł Zębiec Diament
Autor: Zębiec
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie