Jak kupić węgiel zgodny z przepisami? Co sprawdzić w składzie opału?
Od 1 grudnia 2024 wchodzą zaostrzane wymogi jakościowe dla węgla opałowego przeznaczonego dla gospodarstw domowych. Wprowadzono też obowiązujące nazwy dla poszczególnych rodzajów węgla. Na co zwrócić uwagę, kupując węgiel? Żeby był dobrej jakości i zgodny z przepisami.
Spis treści
- Sprawdź specyfikację węgla
- Od 1 grudnia 2024 koniec z ekogroszkiem i ekomiałem
- Okres przejściowy
- Będą kontrole jakości węgla
Węgiel można kupić w składzie opału, markecie budowlanym, przez internet, w kopalni. Producenci węgla workowanego podają podstawowe jego parametry na opakowaniu. Wiele gospodarstw zaopatruje się w węgiel luzem, ponieważ jest on tańszy. Kupując węgiel, warto poprosić o podanie informacji, skąd jest ten opał, oraz przedstawienie dokumentacji potwierdzającej pochodzenie danej partii węgla oraz zawierającej najważniejsze jego parametry.
Sprawdź specyfikację węgla
Każda partia węgla wprowadzanego do obrotu powinna być zaopatrzona w certyfikaty i zaświadczenia, które pozwolą określić jego jakość. Powinny być tam wymienione najważniejsze parametry węgla. Są to:
- wartość opałowa (kaloryczność), która określa jak dużo ciepła uzyskamy w efekcie spalenia tego węgla. Im jest większa, tym lepszy węgiel;
- zawartość wilgoci,
- zawartość popiołu,
- zawartość siarki.
Im są one mniejsze tym lepszy będzie efekt spalania węgla, mniej zanieczyszczeń trafi do środowiska i mniej odpadu powstanie.
Specyfikacja zawiera też określenie uziarnienia, czyli jak wielkie są grudy, ziarna węgla, oraz dopuszczalną zawartość ziaren mniejszej i większej wielkości (nadziarna i podziarna).
W karcie jakości węgla jest też wymieniana spiekalność, która wskazuje, czy węgiel będzie topił się podczas spalania, w efekcie czego pojawią się w popiele grudy spieków. Zbyt wysoka spiekalność obniża jakość węgla.
Od 1 grudnia 2024 koniec z ekogroszkiem i ekomiałem
Z opakowań i materiałów informacyjnych o węglu znikną nazwy zawierające przedrostek „eko-”, które mogą sugerować, że jest to węgiel lepszej jakości. Podobnie zostaną usunięte nazwy groszek premium, groszek plus, miał plus.
Od 1 grudnia 2024 r. do obrotu będzie można wprowadzać węgiel opatrzony takimi nazwami:
- węgiel kostka,
- węgiel orzech,
- węgiel groszek,
- węgiel orzech standard dla urządzeń grzewczych klasy 3, 4 i 5 lub spełniających wymogi ekoprojektu,
- węgiel groszek standard dla urządzeń grzewczych klasy 3, 4 i 5 lub spełniających wymogi ekoprojektu,
- węgiel miał,
- węgiel antracyt.
Przyjęto nowe normy jakości powietrza w Polsce. Na poprawę powietrza mamy 6 lat
Okres przejściowy
Do 30 listopada br. jest okres przejściowy, w którym producenci mają czas na dostosowanie dokumentacji węgla do nowych przepisów. W tym czasie dopuszczalne jest stosowanie równorzędnych nazw sortymentów węgla:
- węgiel kamienny, brykiety lub pelety zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego – sortymenty grube o wymiarze ziarna 63 ÷ 200 mm – kęsy, kostka, kostka I, kostka II,
- węgiel kamienny, brykiety lub pelety zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego – sortymenty grube o wymiarze ziarna 25 ÷ 80 mm – orzech, orzech I, orzech II,
- węgiel kamienny, brykiety lub pelety zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego – sortymenty średnie o wymiarze ziarna 5 ÷ 40 mm – groszek, groszek I, groszek II,
- węgiel kamienny, brykiety lub pelety zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego – sortymenty średnie o wymiarze ziarna 5 ÷ 31,5 mm – groszek premium,
- węgiel kamienny, brykiety lub pelety zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego bez domieszek mułów węglowych i flotokoncentratów – kwalifikowane paliwa stałe o wymiarze ziarna 3 ÷ 31,5 mm – miał plus.
Będą kontrole jakości węgla
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje projekt przepisów, mających ustalić zasady monitorowania i kontrolowania jakości węgla dostępnego na rynku. Spalanie niskiej jakości węgla w gospodarstwach domowych jest odpowiedzialne za bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju. Zmiana tego stanu rzeczy jest niezbędnym elementem realizacji polityki klimatycznej, od czego zależy uzyskanie środków z Unii Europejskiej na termomodernizację i unowocześnienie systemów ogrzewania domów jednorodzinnych.