Ogrzewanie na pelety: zalety
Jakie zalety ma ogrzewanie na pelety, które mogą zastąpić olej opałowy, gaz ziemny i inne paliwa stałe. Pelet zalicza się do nośników energii odnawialnej, a więc dzisiaj najbardziej pożądanej.
Pelety mają wiele zalet, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę przed zakupem. Wiemy, że są paliwem stałym, a więc należy przeznaczyć na nie miejsce w kotłowni. W porównaniu z granulatem węglowym, są paliwem nieporównanie czystszym, a podczas ich spalania wydziela się zupełnie inna, wręcz przyjemna woń - woń drewna.
Moc grzewcza kotłów odpowiednich do domów jednorodzinnych jest na tyle niewielka, że opał do nich można składować w workach bezpośrednio w pomieszczeniu kotłowni. Zarówno pelety, jak i granulat węglowy, mają podobną gęstość nasypową, więc ilość potrzebnego miejsca w kotłowni będzie zbliżona. Pelety mają nieco niższą wartość opałową, ale kocioł nadrabia to wyższą, stałą sprawnością pracy. Dzięki tym cechom pelety są ciekawą alternatywą dla węgla. Zastąpienie nimi węgla to wciąż zamiana paliwa stałego na paliwo stałe, ale różnica jest kolosalna.
Ogrzewanie na pelety zalety
- Ogrzewanie na pelety jest wygodne. Kotły na pelety mają automatyczne podajniki paliwa, samoczyszczące palniki i rozbudowane systemy sterowania. Zapewniają komfort cieplny w domu, lecz nie wymagają absorbującej i czasochłonnej obsługi.
- Ogrzewanie na pelety jest tanie. Koszt ogrzewania peletami jest o ponad połowę niższy niż grzejnikami elektrycznymi zasilanymi z sieci elektrycznej i o co najmniej 20% niższy niż olejem opałowym lub LPG.
- Ogrzewanie na pelety jest ekologiczne. Pelety są paliwem odnawialnym, co pozwala uzyskać niski wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP. W wyniku ich spalania powstają stosunkowo „czyste” spaliny i niewiele popiołu.
Ogrzewanie na pelety: kontrola jakości spalania
W kotłach na paliwo stałe do kontroli jakości spalania (o ile taka w ogóle występuje) stosuje się zazwyczaj sondę lambda, umieszczoną w przewodzie spalinowym. Wpływa ona na ilość powietrza dozowanego do spalania w celu utrzymania emisji substancji szkodliwych na możliwie niskim poziomie. Na rynku są dostępne także modele kotłów z kontrolą jakości spalania prowadzoną na podstawie pomiaru temperatury płomienia w obszarze spalania wtórnego (dopalenie niespalonych frakcji paliwa).
Przeczytaj też: Koszt ogrzewania domu: porównanie cen gazu, paliw stałych i prądu
Automatyka porównuje na bieżąco aktualną temperaturę płomienia z wartością wymaganą, która z kolei jest wyznaczana na podstawie temperatury wody w kotle. Każda wartość temperatury wody w kotle ma swoją wymaganą i oczekiwaną temperaturę w komorze spalania – wartości te są wyznaczone przez producenta. W przypadku stwierdzenia odchyłki rzeczywistej temperatury od zadanej, następuje korekta ilości paliwa oraz powietrza dostarczanych do komory spalania.
Przeczytaj też: Pellet cena: ile trzeba zapłacić za dobrej jakości pelety
Pelety są paliwem o zmiennej jakości i wartości energetycznej. Spalanie odbywa się w bardzo różnych warunkach, co powoduje zmianę sprawności kotła oraz zmienną emisję substancji szkodliwych. Deklarowaną sprawność i czystość można utrzymać dzięki bezpośredniej kontroli procesu spalania.
Ogrzewanie na pelety w nowym i modernizowanym domu
Nowoczesne kotły na pelety mają zupełnie inną konstrukcję niż dawniejsze kotły stałopalne. Mają spory zakres modulacji mocy grzewczej i dużą pojemność wodą, dzięki czemu zapewniają długie okresy pracy i płynną kontrolę temperatury.
Pojemność wodna to także brak wymaganego minimalnego przepływu wody przez kocioł, a więc w niektórych przypadkach możliwość rezygnacji ze zbiorników buforowych, co oznacza mniejsze koszty inwestycyjne i mniejszą wymaganą powierzchnię pod zabudowę. W przypadku modernizacji kotłowni ze starym kotłem stałopalnym wymiana może ograniczyć się więc jedynie do samego źródła ciepła. Niskotemperaturowe układy ogrzewania płaszczyznowego można również bez kłopotu spiąć z kotłem stałopalnym stosując grupy mieszające sterowane przez automatykę kotłową lub automatykę zewnętrzną.
Przeczytaj też: Piec na pellety: jaki wybrać do ogrzewania domu?
W przypadku inwestycji, w których jedynymi dostępnymi źródłami ciepła są energia elektryczna lub paliwo stałe, można rozważyć montaż kotła na pelety lub pompy ciepła. Oba rozwiązania są bardzo korzystne z punktu widzenia kosztów eksploatacyjnych.