Drewno i biomasa - ekologiczne źródła ogrzewania

2022-07-18 10:23

Biomasa, w tym drewno, jest popularną alternatywą dla węgla i innych paliw kopalnych. Wykorzystanie drewna i biomasy jako paliwa jest atrakcyjne z powodów ekologicznych.

Drewno na opał
Autor: Andrzej T. Papliński

Wzrost cen energii spowodował zainteresowanie biomasą jako paliwem ważnym dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Biomasa drzewna w formie pelletów coraz częściej zastępuje olej opałowy i gaz ziemny, ale przede wszystkim inne paliwa stałe. Jest surowcem stale odrastającym, czyli źródłem energii odnawialnej. Zazwyczaj biomasa jest też produktem miejscowym, ogólnodostępnym. Daje się łatwo magazynować i jest gotowa do wykorzystania zawsze, niezależnie od pory dnia lub roku.

Co to jest biomasa

Biomasa jest organicznym produktem fotosyntezy. Jej spalanie nie powoduje tak dużej emisji dwutlenku siarki jak spalanie węgla, a bilans dwutlenku węgla jest równy zeru – podczas spalania biomasy powstaje go tyle, ile wcześniej spalane rośliny zużyły w procesie fotosyntezy. Biomasą powszechnie stosowaną jako paliwo do kotłów jest przede wszystkim drewno i jego odpady oraz słoma, pellety i specjalnie uprawiane rośliny energetyczne.

Paliwa ekologiczne z biomasy

  • Drewno w różnej postaci

Może być to po prostu drewno opałowe (pocięte na kawałki pnie, gałęzie i korzenie) albo drewno rozgniatane (rozdrobnione w zgniataczu drewno, a także kora i liście) lub zrębki drewniane paliwowe uzyskane z drewna poddanego rozdrobnieniu narzędziami nożowymi na kawałki wielkości od 5 do 50 mm. Drewno może być też przetworzone.

  • Pellety

Pellety powstają w wyniku przepychania pod ciśnieniem przez matrycę z otworami rozdrobnionych części drewna, słomy, wierzby energetycznej. W wyniku tego powstaje granulat o średnicy 8-10 mm. Produkcja pelletów odbywa się bez udziału substancji chemicznych.

Przeczyta też:

  • Brykiety

To sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drewna, słomy, zrębków itp. Podobnie jak pellety nie zawierają dodatków chemicznych.

Pellety i brykiety nie brudzą, spalają się niemal w całości, a powstały z nich popiół można wykorzystać jako nawóz mineralny. Dzięki zagęszczeniu masy i niskiej zawartości wilgoci mają wyższą wartość opałową niż drewno nieprzetworzone.

Biomasa - rośliny energetyczne

Biomasę uzyskuje się także ze specjalnie hodowanych roślin nazywanych energetycznymi. W ten sposób określa się rośliny, które w relatywnie krótkim czasie uzyskują duży przyrost biomasy. Za najlepszą w polskich warunkach jest uznawana wierzba wiciowa.

Przeczytaj też: Wierzba energetyczna na biopaliwo - jak ją uprawiać?

Wydajność krzewów jest dość duża – przyrost wynosi do 25 ton suchej masy z 1 ha rocznie. Inne ze znanych roślin energetycznych to ślazowiec pensylwański, słonecznik bulwiasty, róża wielokwiatowa, miskant olbrzymi, miskant cukrowy, spartina preriowa i topola.

  • Słoma

Przy spalaniu słomy wytwarza się taka sama ilość dwutlenku węgla jak przy jej mineralizacji. Słoma jest paliwem trudnym do spalenia ze względu na kłopotliwe dozowanie powietrza, wskutek czego jej część nie ulega spaleniu. Przy tradycyjnym spalaniu sprawność procesu wynosi 35-70%. Warunkiem całkowitego spalenia słomy jest utrzymanie jej wilgotności na poziomie 15%. Zawartość wilgoci w słomie jest najważniejszym kryterium kwalifikującym ją jako paliwo.

  • Ziarna zbóż

Najpopularniejsze jest palenie ziarnem owsa, z którego 3 kg można uzyskać mniej więcej tyle ciepła co z 1 l oleju opałowego. Do ogrzania przeciętnego domu potrzeba około 7 ton owsa na sezon grzewczy. Spalać można zboże nie nadające się do celów spożywczych.

Kocioł na pellety (Czym ogrzewać dom)
Pozostałe podkategorie