Sieci gazowe, przyłącze i dystrybucja gazu. To musisz wiedzieć, żeby założyć gaz w domu

2018-08-03 13:49

Spośród wszystkich paliw wykorzystywanych do ogrzewania domów gaz ziemny ma najwięcej ważnych zalet. Aby jednak móc z niego korzystać musisz podłączyć dom do sieci gazowej, wykonać przyłącze i instalację gazową wewnątrz domu. Niestety nie obejdzie się bez złożenia odpowiednich wniosków w gazowni i zatrudnienia wykwalifikowanego instalatora. Sprawdź, co zrobić, by móc w pełni korzystać z gazu?

Gaz w domu
Autor: Piotr Mastalerz Dostęp do sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego umożliwia stosunkowo tanie i bardzo wygodne ogrzewanie domu, więc jest to ważna zaleta nieruchomości mająca wpływ na jej wartość

Gaz ziemny różni się od innych paliw między innymi sposobem dostarczania go do odbiorców: jest przesyłany rurociągami. Korzysta się z niego jak z energii elektrycznej – pobiera z sieci w chwili, kiedy jest potrzebny.

Nie trzeba go przewozić, magazynować, uzupełniać zapasu, a płaci się za faktyczne zużycie. To bardzo wygodne, ale przez to gaz ziemny jest dostępny tylko tam, gdzie istnieje infrastruktura niezbędna do jego transportu. Jeżeli chcemy z niego korzystać, musimy się najpierw dowiedzieć, czy jest możliwość doprowadzenia rurociągu do naszej posesji.

Jak sprawdzić, czy można przyłączyć dom do sieci gazowej?

By uzyskać oficjalną informację na temat tego, czy jest możliwe doprowadzenie sieci gazowej do naszej nieruchomości, musimy wypełnić i złożyć w biurze obsługi klienta wybranego przedsiębiorstwa zajmującego się sprzedażą lub dystrybucją gazu wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.

Do wyboru może być kilka formularzy przeznaczonych dla klientów deklarujących różną wielkość poboru paliwa gazowego. W przypadku domu jednorodzinnego odpowiedni jest wniosek dla podmiotów deklarujących odbiór gazu wysokometanowego w ilości do 10 m3/h, ewentualnie do 25 m3/h gazu ziemnego zaazotowanego.

Gaz ziemny wysokometanowy bądź zaazotowany w takiej ilości pobierają bowiem urządzenia grzewcze o mocy rzędu 75 kW, podczas gdy w domu jednorodzinnym zwykle wystarczająca jest mniejsza niż 30 kW.

Wniosek można złożyć również jedynie w celu zapytania o możliwość przyłączenia obiektu do sieci gazowej, na przykład przed zakupem działki (nie trzeba wtedy posiadać tytułu prawnego do nieruchomości).

Formularz wniosku można pobrać ze strony internetowej przedsiębiorstwa zajmującego się sprzedażą lub dystrybucją gazu ziemnego i po wypełnieniu wysłać pocztą na podany w Internecie adres. Lepiej jednak udać się do biura obsługi klienta – uzyskamy tam pomoc przy wypełnianiu wniosku i będziemy mieli pewność, że zrobiliśmy to prawidłowo. Nie musimy go składać osobiście, może to za nas zrobić osoba mająca nasze pisemne pełnomocnictwo.

Warto wiedzieć

Skąd gaz?

Wszelkich informacji na temat przyłączenia do sieci gazowej udzieli nam biuro obsługi klienta przedsiębiorstwa zajmującego się sprzedażą lub dystrybucją gazu ziemnego w naszej okolicy. Sprzedawcę gazu od niedawna możemy wybierać spośród kilkudziesięciu przedsiębiorstw mających koncesję na obrót gazem ziemnym (listę operatorów i sprzedawców można znaleźć na stronie Urzędu Regulacji Energetyki: http://bip.ure.gov.pl/portal/bip/49/REJESTRY_I_BAZY.html.

Trzeba się tylko dowiedzieć, którzy sprzedawcy mają podpisaną umowę o świadczenie usług dystrybucji gazu ziemnego z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD) działającym na interesującym nas terenie.

Sprzedawcę możemy zmieniać, jednak nie częściej niż dwa razy w ciągu tak zwanego roku umownego (zaczynającego się w terminie określonym w umowie). Nie ponosimy w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów, nie wymaga to zmian w instalacji ani nie wiąże się z przerwą w dostawie gazu.

O wyborze dostawcy zwykle decydują oferowane przez niego ceny paliwa, które na razie są kontrolowane i nie zmieniają się częściej niż co kilka miesięcy – każdą zmianę w taryfie musi zatwierdzić Urząd Regulacji Energetyki.

Co powinno się znaleźć we wniosku o przyłącze gazowe?

Do formularza należy wpisać dane personalne wnioskodawcy, informacje o obiekcie przyłączanym do sieci (rodzaj, adres) i o wyposażeniu związanym z instalacją gazową. Trzeba podać liczbę, typ i moc przewidywanych odbiorników gazu.

Przeczytaj też:

Jeżeli do nieruchomości jeszcze nie jest doprowadzona sieć gazowa, do wniosku należy dołączyć plan zabudowy lub szkic sytuacyjny określający:

  • usytuowanie obiektu, w którym będą używane przyłączane urządzenia i instalacje;
  • usytuowanie sąsiednich obiektów;
  • proponowaną lokalizację punktu wyjścia z systemu gazowego;
  • proponowaną lokalizację szafki gazowej (na budynku albo w ogrodzeniu) lub kotłowni gazowej.

Plan albo szkic powinien być sporządzony na aktualnej mapie sytuacyjnej terenu do celów informacyjnych w skali 1:500, 1:1000 lub 1:2000 uwzględniającej stan rozgraniczenia działek.

Jak przyłączyć dom do sieci gazowej - krok po kroku

Na wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowej przedsiębiorstwo gazownicze ma 21 dni. Może się jednak zdarzyć, że oddali nasz wniosek z powodu braku technicznych lub ekonomicznych możliwości dostarczania gazu do naszej nieruchomości. Wówczas pozostaje nam czekać, aż w naszym rejonie pojawi się wystarczająco duża liczba inwestorów zainteresowanych odbiorem paliwa gazowego, którzy również złożą wnioski. O zaistnieniu możliwości dostarczania paliwa zostaniemy powiadomieni.

Od chwili wydania warunków przyłączenia do sieci gazowej mamy rok na zawarcie umowy o przyłączenie do niej i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę instalacji. Jeśli w tym czasie nie rozpoczniemy realizacji inwestycji, to ponownie musimy się zwrócić z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia.

Kolejny krok to wypełnienie i złożenie wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej (można to zrobić od razu przy okazji składania wniosku o określenie warunków przyłączenia). Nakłada ona na zawierające ją strony obowiązki przeprowadzenia prac projektowych i budowlano-montażowych w określonych terminach i określa odpowiedzialność za ich niedotrzymanie.

Po rozbudowie sieci przez przedsiębiorstwo gazownicze dostaniemy pisemne powiadomienie o tym oraz fakturę za opłatę przyłączeniową wyliczoną zgodnie z taryfą obowiązującą w dniu zawarcia umowy o przyłączenie.

Po realizacji umowy o przyłączenie do sieci jesteśmy zobowiązani do zawarcia umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego z przedsiębiorstwem zajmującym się jego sprzedażą. Podpisując ją, uzgadniamy termin montażu gazomierza i napełnienia instalacji, po których następuje już rozpoczęcie korzystania z paliwa.

Warto wiedzieć

Gdzie jest sieć gazowa?

Mapę systemu przesyłowego można znaleźć na stronie https://swi.gaz-system.pl/swi/public/#!/gis/map/preview?id=10059&lang=pl

Sonda
Czy gdybyś miał dostęp do sieci gazowej, zdecydowałbyś się na ogrzewanie domu kotłem gazowym?
Nasi Partnerzy polecają