Kotłownia z kotłem gazowym

2010-06-23 14:05

Kotłownia z kotłem gazowym powinna spełniać określone warunki. Inaczej może stwarzać zagrożenie dla Ciebie i Twoich bliskich. Sprawdź, na co koniecznie powinieneś zwrócić uwagę prjektując kotłownię.

Kotłownia z kotłem na gaz
Autor: Andrzej Szandomirski Pomieszczenie na kocioł gazowy może być specjalnie wydzielone, ale niekoniecznie. Kocioł gazowy o mocy do 30 kW może pracować także w kuchni, łazience czy pomieszczeniu gospodarczym.

Urządzenia gazowe mogą mieć komorę spalania zamkniętą lub otwartą. Tych z otwartą nie należy instalować w pomieszczeniach mieszkalnych, tylko oddzielnie w kotłowni. Wyjątek stanowi kuchnia połączona z pokojem, pod warunkiem że jest w niej wywiewny otwór wentylacyjny.

Jeśli urządzenia z zamkniętą komorą spalania wyposaży się w koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe, można je zamontować w dowolnym pomieszczeniu bez względu na rodzaj zastosowanej w nim wentylacji. Kotły gazowe o mocy cieplnej nie większej niż 30 kW można instalować w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi, o kubaturze nie mniejszej niż 8 m³. Jeżeli jest to kocioł z zamkniętą komorą spalania i z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, wystarczy kubatura nie mniejsza niż 6,5 m³. Kotły o dużej mocy (większej niż 30 kW) powinny być umieszczane w pomieszczeniach technicznych, ewentualnie w przewidzianym na kotłownię budynku wolno stojącym. Wysokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 2,2 m.

Zobacz także:

Jeśli kocioł ma być zasilany gazem płynnym (z własnego zbiornika), muszą być spełnione dodatkowe wymagania. Przede wszystkim podłoga kotłowni z takim kotłem nie może być poniżej poziomu terenu, bo inaczej niemożliwy byłby swobodny wypływ gazu poza budynek, gdyby doszło do rozszczelnienia instalacji. Z tego samego powodu w podłodze kotłowni na gaz płynny nie mogą się znaleźć żadne zagłębienia, zagłębienia, wpusty czy studzienki. Jeżeli pod pomieszczeniem kotłowni jest kondygnacja podziemna, wszystkie przejścia instalacji przez podłogę muszą być gazoszczelne. W odległości 5 m od kotłowni na zewnątrz budynku nie mogą się znaleźć żadne otwory do pomieszczeń z podłogą poniżej poziomu terenu. Na wysokości podłogi pomieszczenia z kotłem na gaz płynny, w ścianie zewnętrznej, niezbędny jest otwór, przez który w razie awarii cięższy od powietrza gaz będzie mógł wypłynąć z pomieszczenia.

Przeczytaj również: Kotłownia dostosowana do zasilania ogrzewania podłogowego

Należy też zwrócić uwagę na dopuszczalną odległość kotła od miejsc poboru wody ze względu na to, że wymaga on zasilania z sieci elektrycznej. Odległość zależy od stopnia ochrony kotła IP, a informację o niej powinniśmy znaleźć w jego instrukcji obsługi lub na tabliczce znamionowej. Bezpośrednio nad wanną, a nawet brodzikiem mogą się znaleźć urządzenia o stopniu ochrony co najmniej IP X5, w odległości od 0 do 0,6 m od nich można umieszczać te o stopniu ochrony IP X4, od 0,6 do 2,4 m – urządzenia o stopniu ochrony co najmniej IP X1. Urządzenia o stopniu ochrony IP X0 powinny być oddalone od wanien, kabin prysznicowych, umywalek i zlewozmywaków co najmniej o 2,4 m.

Przeczytaj również: Projekt kotłowni zgodny z przepisami: jak prawidłowo wykonać kotłownię na paliwo stałe i z piecem gazowym

Nasi Partnerzy polecają