Rurki ciepła, czyli heat pipe do ogrzewania domu. Zasady działania rurki ciepła. Wady i zalety heat pipe

2023-05-19 17:08
fazowe ogrzewanie płaszczyznowe
Autor: ALOTAR Ogrzewanie fazowe, czyli z wykorzystaniem rurek ciepła dzięki niewielkiej ilości wody w instalacji ma mniejszą bezwładność cieplną

Gdy chcesz mieć w domu ogrzewanie podobne do podłogowego, ale umieszczone na ścianach i osłonięte tynkiem lub płytą g-k, rozważ instalację heat pipe, czyli rurek ciepła, które są odmianą ogrzewania ściennego.

Spis treści

  1. Co to jest rurka ciepła, czyli heat pipe
  2. Jak działa heat pipe?
  3. Co w razie awarii rurek ciepła?
  4. Czy ogrzewanie rurkami ciepła się opłaca?

Co to jest rurka ciepła, czyli heat pipe

Rurki ciepła to elementy grzejne w tak zwanym ogrzewaniu fazowym - odmianie ogrzewania ściennego. Zamiast montować na ścianie wężownice z wodą, pod tynkiem umieszcza się registry składające się z kolektora, którym płynie ciepła woda, oraz cienkich miedzianych rurek ciepła (heat pipe) zawierających ciecz o niskiej temperaturze parowania (15ºC). Temperatura wody w instalacji zasilającej, omywającej dolną część rurki ciepła, jest niewiele wyższa od temperatury płynu w rurce, a mimo to płyn paruje i odbiera od niej ciepło. Skropliny spływają w dół rurki, tam odbierają ciepło od wody instalacyjnej i cykl się powtarza.

rurki ciepła w ogrzewaniu ściennym
Autor: TiA SYSTEM Montaż paneli grzewczych z registrami składającymi się z kolektora i rurek ciepła jest stosunkowo łatwy i szybki

Jak działa heat pipe?

Woda grzejna omywająca rurki ciepła musi mieć temperaturę 40-50ºC, w przeciwnym razie, ciecz w rurce przestaje parować. Rurka w krótkim czasie osiąga temperaturę taką, jak woda omywająca jej dolną część. Dzięki przemianom fazowym płyn w rurkach transportuje ciepło znacznie szybciej, niż gdyby odbywało się to jedynie dzięki przewodności cieplnej materiału, z którego są wykonane elementy grzejne.

Zakres temperatury roboczej rurek ciepła zależy od rodzaju cieczy, którą są napełnione. W układzie jest dużo mniej wody (nie wypełnia rur w ścianach) i opory przepływu są mniejsze. Do ich pokonania potrzeba mniej energii, więc można zastosować pompę z silnikiem o mniejszej mocy.

Przekazywanie ciepła odbywa się, jak w każdym systemie ogrzewania płaszczyznowego, przez promieniowanie, więc temperatura powierzchni ścian nie przekracza 40°C, a powietrze może być nieruchome. Czas nagrzewania rurek ciepła wynosi zaledwie 15-20 s, dzięki czemu ilość ciepła dostarczanego przez nie do pomieszczenia może się szybko zmieniać.

Co w razie awarii rurek ciepła?

Skutki ewentualnego uszkodzenia instalacji z rurek ciepła ukrytej pod tynkiem są mniej dotkliwie niż w przypadku ogrzewania ściennego z wodą wypełniającą rury. Uszkodzenie pojedynczej rurki ciepła, na przykład przewiercenie jej, wyłącza z działania tylko część instalacji, a wyciek jest niewielki. Rurki nie da się naprawić, ale reszta instalacji może nadal pracować. Chyba że zostanie uszkodzony kolektor wodny.

rurki ciepła w ogrzewaniu ściennym
Autor: TiA SYSTEM Płyty włóknowo-gipsowe z wmontowanymi elementami grzejnymi wystarczy przymocować do ściany i połączyć z instalacją doprowadzającą czynnik grzewczy

Czy ogrzewanie rurkami ciepła się opłaca?

Jeśli wierzyć producentom, koszty ogrzewania ściennego fazowego mogą być nawet o połowę niższe niż grzejnikami konwekcyjnymi. Ma to wynikać z niższej temperatury czynnika grzewczego, niższej temperatury powietrza w pomieszczeniu, przy której odczuwa się komfort cieplny, oraz mniejszej ilości czynnika grzewczego w instalacji i wynikającej z tego niewielkiej bezwładności cieplnej. Jednak nawet takie obietnice nie wpływają istotnie na popularność tego rodzaju ogrzewania, które w porównaniu z innymi systemami ogrzewania płaszczyznowego pozostaje rozwiązaniem niszowym.

Warto je zastosować w pomieszczeniu, w którym niczym niezastawiona powierzchnia podłogi jest zbyt mała, by podłogówka mogła zapewnić wymaganą temperaturę. Ale trzeba pamiętać, że ściana z elementami grzewczymi także nie może być zasłonięta przez ustawione bezpośrednio przy niej meble, a to może być istotną przeszkodą.

Zobacz też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE