Rurki ciepła, czyli heat pipe do ogrzewania domu. Zasady działania rurki ciepła. Wady i zalety heat pipe

2023-05-19 17:08

Gdy chcesz mieć w domu ogrzewanie podobne do podłogowego, ale umieszczone na ścianach i osłonięte tynkiem lub płytą g-k, rozważ instalację heat pipe, czyli rurek ciepła, które są odmianą ogrzewania ściennego.

fazowe ogrzewanie płaszczyznowe
Autor: ALOTAR Ogrzewanie fazowe, czyli z wykorzystaniem rurek ciepła dzięki niewielkiej ilości wody w instalacji ma mniejszą bezwładność cieplną

Spis treści

  1. Co to jest rurka ciepła, czyli heat pipe
  2. Jak działa heat pipe?
  3. Co w razie awarii rurek ciepła?
  4. Czy ogrzewanie rurkami ciepła się opłaca?

Co to jest rurka ciepła, czyli heat pipe

Rurki ciepła to elementy grzejne w tak zwanym ogrzewaniu fazowym - odmianie ogrzewania ściennego. Zamiast montować na ścianie wężownice z wodą, pod tynkiem umieszcza się registry składające się z kolektora, którym płynie ciepła woda, oraz cienkich miedzianych rurek ciepła (heat pipe) zawierających ciecz o niskiej temperaturze parowania (15ºC). Temperatura wody w instalacji zasilającej, omywającej dolną część rurki ciepła, jest niewiele wyższa od temperatury płynu w rurce, a mimo to płyn paruje i odbiera od niej ciepło. Skropliny spływają w dół rurki, tam odbierają ciepło od wody instalacyjnej i cykl się powtarza.

rurki ciepła w ogrzewaniu ściennym
Autor: TiA SYSTEM Montaż paneli grzewczych z registrami składającymi się z kolektora i rurek ciepła jest stosunkowo łatwy i szybki

Jak działa heat pipe?

Woda grzejna omywająca rurki ciepła musi mieć temperaturę 40-50ºC, w przeciwnym razie, ciecz w rurce przestaje parować. Rurka w krótkim czasie osiąga temperaturę taką, jak woda omywająca jej dolną część. Dzięki przemianom fazowym płyn w rurkach transportuje ciepło znacznie szybciej, niż gdyby odbywało się to jedynie dzięki przewodności cieplnej materiału, z którego są wykonane elementy grzejne.

Zakres temperatury roboczej rurek ciepła zależy od rodzaju cieczy, którą są napełnione. W układzie jest dużo mniej wody (nie wypełnia rur w ścianach) i opory przepływu są mniejsze. Do ich pokonania potrzeba mniej energii, więc można zastosować pompę z silnikiem o mniejszej mocy.

Przekazywanie ciepła odbywa się, jak w każdym systemie ogrzewania płaszczyznowego, przez promieniowanie, więc temperatura powierzchni ścian nie przekracza 40°C, a powietrze może być nieruchome. Czas nagrzewania rurek ciepła wynosi zaledwie 15-20 s, dzięki czemu ilość ciepła dostarczanego przez nie do pomieszczenia może się szybko zmieniać.

Co w razie awarii rurek ciepła?

Skutki ewentualnego uszkodzenia instalacji z rurek ciepła ukrytej pod tynkiem są mniej dotkliwie niż w przypadku ogrzewania ściennego z wodą wypełniającą rury. Uszkodzenie pojedynczej rurki ciepła, na przykład przewiercenie jej, wyłącza z działania tylko część instalacji, a wyciek jest niewielki. Rurki nie da się naprawić, ale reszta instalacji może nadal pracować. Chyba że zostanie uszkodzony kolektor wodny.

rurki ciepła w ogrzewaniu ściennym
Autor: TiA SYSTEM Płyty włóknowo-gipsowe z wmontowanymi elementami grzejnymi wystarczy przymocować do ściany i połączyć z instalacją doprowadzającą czynnik grzewczy

Czy ogrzewanie rurkami ciepła się opłaca?

Jeśli wierzyć producentom, koszty ogrzewania ściennego fazowego mogą być nawet o połowę niższe niż grzejnikami konwekcyjnymi. Ma to wynikać z niższej temperatury czynnika grzewczego, niższej temperatury powietrza w pomieszczeniu, przy której odczuwa się komfort cieplny, oraz mniejszej ilości czynnika grzewczego w instalacji i wynikającej z tego niewielkiej bezwładności cieplnej. Jednak nawet takie obietnice nie wpływają istotnie na popularność tego rodzaju ogrzewania, które w porównaniu z innymi systemami ogrzewania płaszczyznowego pozostaje rozwiązaniem niszowym.

Warto je zastosować w pomieszczeniu, w którym niczym niezastawiona powierzchnia podłogi jest zbyt mała, by podłogówka mogła zapewnić wymaganą temperaturę. Ale trzeba pamiętać, że ściana z elementami grzewczymi także nie może być zasłonięta przez ustawione bezpośrednio przy niej meble, a to może być istotną przeszkodą.

Zobacz też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.