Nowy piec c.o. - jaki schemat instalacji c.o. wybrać?

2007-05-11 2:00

Nowy piec c.o. w istniejącej już instalacj centralnego ogrzewania wymaga przemyślenia, w jaki sposób zmodernizować dotyczasową instalację. Prezentujemy najczęściej wybierane sposoby modernizacji instalacji c.o. Każdy z nich wymaga innych zmian w istniejącym systemie grzewczym, najczęściej też zakupu nowego pieca c.o.

3 rodzaje kotłów
Autor: Andrzej Szandomirski

Wariant I: oszczędnie – z piecem węglowym i gazowym

Kocioł gazowy można włączyć do instalacji z piecem na paliwa stałe, podwarunkiem że:

  • stara instalacja jest w dobrym stanie;
  • kocioł gazowy można podłączyć do osobnego przewodu kominowego.

W tym celu istniejący komin trzeba wyposażyć we wkład ze stali kwasoodpornej albo wybudować nowy komin zewnętrzny. Jeżeli nie jest możliwe spełnienie drugiego warunku, warto kupić kocioł z zamkniętą komorą spalania i wyprowadzić przewód powietrzno- spalinowy przez ścianę. Nawet gdy piec węglowy będzie włączany sporadycznie, instalacja nie może zostać „zamknięta” – nadal musi być zabepieczona otwartym naczyniem wzbiorczym. Można natomiast zostawić żeliwne grzejniki i stare rury (jeśli nie są skorodowane i zbyt zarośnięte). Trzeba jednak dobrze je przepłukać przed uruchomieniem instalacji i zainstalować pompę obiegową.

Wariant II: wygodnie – z piecem gazowym

W tej wersji należy liczyć się z wymianą (poza kotłem) także rur i grzejników. W tym celu trzeba:

  • zainstalować kocioł gazowy w miejscu węglowego lub w innym pomieszczeniu (niekoniecznie w piwnicy);
  • oczyścić komin murowany i wyposażyć go we wkład ze stali kwasoodpornej;
  • zamontować naczynie przeponowe zamiast otwartego, ponieważ nowoczesne piece gazowe powinny pracować w instalacji zamkniętej; 
  • nowe piony zrobić ze sztywnych rur miedzianych albo z tworzywa (najwygodniej)i poprowadzić w tych samych miejscach co stare; 
  • wyposażyć instalację w pompę obiegową oraz elementy automatycznej regulacji instalacji – co najmniej w zawory termostatyczne przy grzejnikach.

Wariant III: nowocześnie – z gazowym piecem kondensacyjnym

Modernizacja w tej wersji będzie najdroższa, ale i najbardziej opłacalna. Piece kondensacyjne podgrzewają wodę do niższej temperatury niż tradycyjne, więc instalację trzeba dostosować do ich wymagań. Niezbędne są zatem:

  • zainstalowanie specjalnego przewodu spalinowo-powietrznego, którym będą usuwane spaliny z kotła;
  • odprowadzenie do kanalizacji rurki, którą usuwany jest kondensat z kotła;
  • wymiana grzejników żeliwnych na stalowe płytowe (obniżając bezwładność cieplną układu, zaoszczędzimy energię). Nie można wykluczyć, że miejsce, w którym dotychczas były grzejniki żeliwne, okaże się za małe. Wymiana wyłącznie kotła(i komina) na piec kondensacyjny może okazać się niewystarczająca, żeby poprawić komfort cieplny w domu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.