Kominki, piece i nagrzewnice na pellet. Pellet to paliwo nie tylko do kotłów!
Kotły na pellet cieszą się niesłabnącą popularnością. Warto wiedzieć, że tym paliwem mogą być zasilane również kominki, wolno stojące piece i nagrzewnice. Mogą przydać się w domach jako dodatkowe źródło taniego i ekologicznego ciepła.
Spis treści
- Co to jest pellet?
- Urządzenia grzewcze na pellet - kotły, kominki, piece
- Zakres wykorzystania urządzeń na pellet
- Kotły na pellet
- Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na pellet
- Jak kupować i przechowywać pellet?
Biomasa, w tym pellet, jako opał cieszy się dużym zainteresowaniem. Urządzenia grzewcze spalające pellet służą do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, a nawet gotowania. Popularność urządzeń grzewczych na pellet, zwłaszcza kotłów, wynika z tego, że są to nowoczesne, zautomatyzowane i prawie bezobsługowe urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej. Kotłownia z urządzeniem opalanym pelletem jest czysta, a jeśli nawet podczas użytkowania kotła powstanie trochę pyłu, nie jest on czarny jak pył węglowy, lecz jasnobrązowy i pachnący drewnem. W wyniku spalania pelletu powstaje niewiele popiołu (1-2%). W ciągu całego sezonu grzewczego w domu ogrzewanym kotłem na to paliwo zapełniają się nim 2-3 wiadra, a w przypadku używania kominka lub piecyka - jeszcze mniej. Na dodatek można go wykorzystać jako nawóz dla roślin w ogrodzie.
Co to jest pellet?
Pellet, czyli sprasowane trociny drzewne, jest uznawany za paliwo odnawialne i ekologiczne. Do jego produkcji wykorzystuje się odpady z przemysłu drzewnego. Podczas spalania pelletu powstaje niewielka ilość CO2, a jeśli uwzględni się to, że drzewa w trakcie wzrostu pochłaniają CO2 z atmosfery, można przyjąć, że ślad węglowy pelletu drzewnego jest zerowy. Również emisja innych zanieczyszczeń jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku spalania węgla lub gazu.
Urządzenia grzewcze na pellet - kotły, kominki, piece
W związku z licznymi zaletami pelletu na rynku jest coraz więcej różnych urządzeń grzewczych zasilanych tym paliwem. Dużą popularnością cieszą się kotły na pellet, które można wykorzystywać nie tylko do ogrzewania domów jednorodzinnych lub letniskowych, lecz także wielkokubaturowych budynków gospodarczych, przemysłowych i obiektów użyteczności publicznej. Kotły na pellet mogą mieć moc od około 10 do 30-50 kW dla domów jednorodzinnych, ale także ponad 100, a nawet 300-400 kW.
Wielu producentów wkładów kominkowych opracowało wersje wkładów kominkowych z palnikiem przystosowanym do spalania pelletu. Urządzenia z odpowiednimi palnikami i niewielkimi zasobnikami na pellet znajdziemy także wśród pieców wolno stojących, czasem nazywanych piecokominkami. Na kuchni przystosowanej do zasilania pelletem można ugotować obiad, a w jej piekarniku upiec mięso lub ciasto. W niektórych piecach wolno stojących są piekarniki nad paleniskiem, co również pozwala wykorzystać ciepło spalania do działań kulinarnych.
W obiektach gospodarczych, rolniczych lub przemysłowych są często stosowane nagrzewnice. Są wśród nich i takie zasilane pelletem, które z powodzeniem można zainstalować w prywatnym domu.
Czytaj także: Jaki piec na pellet do domu 100-120 m²? Ile kW? Jak dobrać moc grzewczą kotła na pellet?
Można powiedzieć, że kotły na pellet mają same zalety. W przypadku wkładów kominkowych, pieców i piecyków dla niektórych użytkowników wadą może być brak możliwości obserwowania ognia. Urządzenia te mają bowiem palnik, a nie szerokie palenisko, więc przez szybę widać zaledwie wąski strumień płomienia. Nie jest to tak atrakcyjny widok ognia jak w tradycyjnych kominkach. Jednak wygoda i niskie koszty pelletu przesądzają o ich atrakcyjności.
Zakres wykorzystania urządzeń na pellet
Urządzenia grzewcze na pellet mogą stanowić jedyne źródło ciepła i ciepłej wody użytkowej w domu. Mogą zasilać instalację ogrzewania podłogowego, grzejniki, a także układy hybrydowe, łączące oba rodzaje odbiorników w jednej instalacji.
Kocioł na pellet o właściwie dobranej mocy będzie odpowiedni zarówno do małego, jak i bardzo dużego domu całorocznego. Mniejsze modele kotłów albo wkłady kominkowe lub piecyki, kuchnie lub piecokuchnie można wykorzystywać z powodzeniem w domkach letniskowych albo pomieszczeniach gospodarczych.
Miejscowe ogrzewacze na pellet mogą służyć jako dodatkowe źródło ogrzewania domu mieszkalnego, uruchamiane na przykład podczas dużych mrozów. Służą wtedy przede wszystkim do ogrzewania pomieszczenia, w którym są ulokowane. Ponieważ mają estetyczne obudowy, można je zainstalować w kuchni, salonie, sypialni czy otwartej przestrzeni dziennej. Ogrzewanie odbywa się przez promieniowanie i konwekcję ciepłego powietrza. Niektóre urządzenia tego typu są wyposażone w wentylatory, które pozwalają zwiększyć i kontrolować intensywność ogrzewania. Wiele ogrzewaczy pomieszczeń na pellet jest przystosowanych do połączenia z instalacją DGP, czyli z rozprowadzeniem gorącego powietrza do innych pomieszczeń, albo wyposażonych w tak zwany płaszcz wodny, co pozwala wpiąć je do instalacji centralnego ogrzewania wodnego w budynku. Mogą wtedy zapewniać ogrzewanie i produkować ciepłą wodę.
Kotły na pellet
To nowoczesne, wydajne urządzenia grzewcze, w wysokim stopniu zautomatyzowane, zapewniające sprawne ogrzewanie każdego domu. Oferta kotłów na pellet jest bardzo duża, więc bez trudu można dopasować go do własnych potrzeb. Każdy model jest oferowany w tak zwanym typoszeregu, czyli kilku wariantach mocy. Kotły można wyposażyć w różnej wielkości zasobniki pelletu mieszczące 100-400 kg paliwa. Im większy jest zasobnik, tym rzadziej trzeba uzupełniać w nim opał, czyli obsługa jest wygodniejsza.
Kotły o najmniejszej mocy, z niedużym zasobnikiem, przeznaczone do niewielkich domów, mogą mieć wymiary i kształt podobne do typowej lodówki. W górnej części prostopadłościennej obudowy mieści się zasobnik. Większy pojemnik na pellet jest mocowany obok kotła.
Polecamy również: Jakie ogrzewanie jest najtańsze w 2024? Porównanie kosztów ogrzewania. Czym ogrzewać dom?
Producenci kotłów na pellet unowocześniają je tak, żeby były w jak największym stopniu bezobsługowe. Standardem jest zapalarka, czyli grzałka umożliwiająca automatyczne rozpalenie ognia. Wiele kotłów jest wyposażonych w palnik samoczyszczący, poruszający się obrotowo lub ruchem posuwistym w taki sposób, że popiół jest z niego usuwany samoczynnie. Ważne są zabezpieczenia przed zapaleniem się pelletu w zasobniku, na przykład czujnik temperatury. W wielu kotłach stosuje się zewnętrzny palnik, do którego paliwo jest doprowadzane przewodem z plastikowym odcinkiem, który w razie nadmiernego wzrostu temperatury ulega zniszczeniu i droga płomieni zostaje przerwana.
Kotły na pellet są sterowane automatycznie. Można zaprogramować ich pracę zgodnie z własnymi potrzebami. Do wyboru jest kilka trybów pracy, na przykład ogrzewanie i produkcja ciepłej wody albo tylko produkcja ciepłej wody lub czuwanie.
Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na pellet
Oprócz kotłów pelletem można zasilać również kominki, kozy, piecyki wolno stojące, kuchnie i nagrzewnice. Są to najczęściej urządzenia małej mocy, które służą do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń i do ich ozdoby. Znajdziemy również modele o większej mocy zaopatrzone w system dystrybucji gorącego powietrza lub płaszcz wodny (oraz duży zasobnik), które mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania i/lub produkcji ciepłej wody.
Wybór urządzeń opalanych pelletem jest bardzo duży. Przystosowanie ich do nowego paliwa wymagało zastosowania odpowiednich palników zamiast tradycyjnego paleniska. W ślad za tym poszły następne usprawnienia, podobne do tych w kotłach, na przykład grzałki do zapalania. Wiele tego typu urządzeń ma jednostkę sterującą, która zarządza ich pracą i może być zaprogramowana, pozwala na przykład wybrać odpowiedni tryb pracy, wyznaczyć pożądaną temperaturę, włączyć lub wyłączyć urządzenie o określonej porze. Te funkcje nie są tak rozbudowane jak w kotłach, ale powoli można zacząć zapominać o kominkach lub piecykach obsługiwanych ręcznie.
Konieczne jest okresowe doładowywanie pelletu do zasobnika. Zapas opału wystarcza zwykle na dzień czy dwa ciągłej pracy, jednak zazwyczaj kominki lub piece są wykorzystywane od czasu do czasu, więc opału starczy na dłużej. Inne czynności, które trzeba wykonywać ręcznie, to czyszczenie komory spalania i wymiennika oraz usuwanie popiołu.
Murator radzi: Dotacje do instalacji w nowym domu i remontowanym. Lista programów i ulg
Ogrzewacze pomieszczeń są instalowane w części mieszkalnej domu, ważna jest więc estetyka, do której producenci przywiązują dużą wagę. Piec lub kuchnię na pellet można dopasować do każdego stylu domu. Znajdziemy takie o obudowie stalowej malowanej na różne kolory lub wykończonej w ozdobne wzory. Dużo jest urządzeń o prostej, nowoczesnej formie. W obudowach wykorzystuje się metal, drewno, płyty betonu, często też zestawiane obok siebie. W wnętrzach w stylu klasycznym będą ładnie wyglądać piecyki o bardziej dekoracyjnej postaci – wykończone ceramiką.
Wkłady kominkowe na pellet obudowuje się podobnie jak tradycyjne. Zabudowa musi być jednak większa, bo zwykle gdzieś z tyłu lub z boku trzeba umieścić zasobnik. W piecykach lub kuchniach na pellet przy palenisku może, ale nie musi być szyba umożliwiająca oglądanie ognia. Znajdziemy też piecyki lub kuchnie z pełnymi metalowymi drzwiczkami do komory spalania.
Jak kupować i przechowywać pellet?
Pellet jest ciężki, jego gęstość wynosi 1,1-1,3 t/m3. Jest pakowany w worki o masie 15 lub 20 kg, które są układane na paletach. Waga takiej palety to mniej więcej 1 t. Można go też kupić w big-bagach o podobnej wadze.
Decydując się na kocioł na pellet do ogrzewania domu, trzeba zapewnić miejsce na składowanie opału. W przypadku mniejszych ogrzewaczy pomieszczeń, niestanowiących głównego źródła ogrzewania domu, paliwo można kupować w workach po kilka-kilkadziesiąt sztuk. Jednak do ogrzewania całego domu wygodniej jest zamawiać dostawę całej palety pelletu, a jeśli mamy dość miejsca do przechowywania – nawet kilku palet naraz.