Spis treści
- Rekuperacja może wystarczyć
- Lepiej z DGP, ale nie zawsze warto
- Kominek tylko z zamkniętą komorą spalania
Pan Patryk napisał na grupie Muratora „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową”: zamierzam zamontować kominek, w domu będzie też rekuperacja. Pytanie, czy rekuperacja rozprowadzi ciepło z kominka po pokojach, czy zastosować rozprowadzenie dodatkowymi kanałami z kominka? Spotkałem się z opinią, że rury od kominka i wydmuchiwane z nich ciepło mogą kolidować z działaniem rekuperacji, zaburzać jej pracę. Główne źródło ogrzewania domu to kocioł na gaz, kominek będzie używany raczej tylko w weekendy.
Członkowie grupy odpowiadają:
Rekuperacja może wystarczyć
- Zależy jak masz umieszczony kominek względem całego domu - na środku czy gdzieś w rogu i ile jest kondygnacji.
- Rekuperacja wymiesza powietrze i podniesie temperaturę o 2-3 stopnie w całym domu.
- Rekuperator ma na tyle mały przepływ powietrza, że nie brałbym go pod uwagę przy rozprowadzaniu ciepła z kominka.
- Nie mam rekuperacji, mam kominek. Nie mam kanałów. Jak są otwarte drzwi, to kominek wszędzie podnosi temperaturę.
- Zależy, jak duży jest dom. My mamy 100 m2 i ciepło jest w każdym pomieszczeniu. Nie warto inwestować w płaszcz wodny, ani rozprowadzenie. Pali się dla względów estetycznych i awaryjnie, kiedy np. nie ma prądu.
- W starym domu mam kominek, pomieszczenia są z przejściem bez drzwi i w pokoju z kominkiem potrafi być ponad 30 stopni, a w pokoju obok poniżej 20, mimo ciągłego ognia. Ładny ogień z dobrego drewna to dużo energii. Przemyśl, czy nie lepiej dać kominek z płaszczem wodnym i duży bufor - taki kominek jest w stanie w jeden wieczór nagrzać bufor wypełniony 1 m3 wody, a ta może ogrzewać Twój dom nawet parę dni.
- Rekuperator trochę ciepła przeniesie, ale nie tak, jak rozprowadzenie powietrza.
- Działa to tak, że kominek podniesie temperaturę w pomieszczeniu, czyli temperaturę powietrza, które jest usuwane z domu, co w efekcie podniesie temperaturę powietrza, które jest zasysane do domu przez rekuperator. I dzięki temu zimą zamiast nawiewać powietrze o temperaturze np. 15 stopni, będzie 20 stopni (tak mniej więcej, bez liczenia). Szybciej i cieplej będzie, jak otworzysz drzwi do pokoi, jeżeli kominek masz na środku domu.
- Mam kominek z płaszczem i rekuperację. Lubię palić w kominku i czasami zdarzało się palić całe dnie. Żałuję, że nie zrobiłem oddzielnych kanałów do rozprowadzenia ciepła z kominka. Może i rekuperacja coś tam rozniesie, ale nawet w salonie odczuwalna jest kilkustopniowa różnica temperatury - przy kominku naprawdę gorąco, a w drugim kącie odczuwalnie chłodniej. Ciągle myślę o puszczeniu kanałów.
- Jeśli będziesz palił w kominku, to rekuperator będzie musiał mieć uruchomioną funkcję "kominek" czyli będzie pracować tylko wentylator od nadmuchu. Jeżeli tak nie będzie, to dym z kominka może być wyciągany do wnętrza.
Przeczytaj też:
- Jaki rekuperator wybrać? Pomagamy w wyborze centrali wentylacyjnej do domu jednorodzinnego
- Rekuperacja w praktyce. Zobacz montaż i użytkowanie wentylacji z odzyskiem ciepła w małym domu
Dołącz do grupy "Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową" i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.
Ekspert Muratora odpowiada
Lepiej z DGP, ale nie zawsze warto
Gdyby kominek miał być używany codziennie, warto byłoby wykonać osobny system dystrybucji gorącego powietrza (DGP), który umożliwia efektywne wykorzystywanie ciepła wytwarzanego w kominku, dzięki rozprowadzaniu go do wszystkich pomieszczeń. Ale jeżeli kominek ma być używany tylko w weekendy, to uważam, że nie warto w taki rozbudowany system inwestować. Radzę też nie łączyć bezpośrednio przewodu transportującego gorące powietrze z kominka z systemem rekuperacji, bo rekuperatory na ogół nie są przystosowane do funkcjonowania w tak wysokiej temperaturze - są w nich elementy z tworzywa sztucznego.
Tak jak napisali członkowie grupy, obecność w domu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem pomaga w rozprowadzaniu ciepła z kominka do odległych od niego pomieszczeń, ale efektywność takiego systemu może być wyraźnie mniejsza, niż zaprojektowanego specjalnie do tego celu systemu DGP. Mimo wszystko uważam, że przy rekreacyjnym korzystaniu z kominka nie warto płacić za droższe i bardziej skomplikowane rozwiązanie.
Kominek tylko z zamkniętą komorą spalania
Zawracam jeszcze uwagę, że w przypadku, gdy w domu jest rekuperacja, kominek powinien mieć zamkniętą komorę spalania, czyli powietrze powinno być doprowadzane do niego specjalnym kanałem bezpośrednio spoza budynku, a nie z pomieszczenia. Dzięki temu unika się zakłóceń w działaniu wentylacji nawiewno-wywiewnej, a przede wszystkim pozwala to zachować szczelność budynku, która jest warunkiem sprawnego odzyskiwania ciepła przez rekuperator.
