Standardy automatyki budynkowej. Które systemy nadają się do późniejszej rozbudowy?

2018-05-21 12:24 Radosław Murat
system alarmowy
Autor: GettyImages

Kupując system automatyki budynkowej, warto pamiętać, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dobrze więc wybrać standard, który można w łatwy sposób rozbudować o kolejne urządzenia.

Kontrola bez granic

Zaletą nowoczesnych systemów sterowania jest możliwość obsługiwania ich nie tylko z panelu ściennego, ale i z dowolnego miejsca, przy użyciu smartfonów. Jeśli tylko „mamy zasięg”, możemy odbierać informacje wysyłane nam przez system, łączyć się z poszczególnymi kamerami i obserwować, co aktualnie dzieje się w domu, a nawet wydawać polecenia – na przykład żeby wpuścić sąsiada, który ma podlać kwiaty. Aplikacja w telefonie bądź tablecie służy także do konfigurowania centrali sterującej, wprowadzania nowych scenariuszy działania, monitorowania działania urządzeń połączonych w domową sieć.

Domową automatykę można rozbudować

Systemy nie są zamkniętą całością. Zawsze można je rozszerzyć o dodatkowe elementy. Dotyczy to w jednakowym stopniu tych bezprzewodowych, jak i przewodowych. Przed dokupieniem kolejnych urządzeń trzeba się jednak upewnić, czy będą pasowały do danego systemu i czy centrala zdoła je zidentyfikować i nawiązać z nimi komunikację.

Jeśli nie, pozostaje możliwość dokupienia specjalnej przystawki, która sprawi, że sprzęt zacznie współpracować z systemem działającym w danym standardzie.

WIDEO: Nasze domy stają się inteligentne

Nasze domy stają się inteligentne

Standardy automatyki budynkowej

1. KNX/EIB

System otwarty, umożliwiający rozbudowywanie o kolejne elementy, niekoniecznie od tego samego producenta (podzespoły dostarcza około 300 firm). Dzięki modułom komunikacyjnym da się w niego wpiąć urządzenia, które nie są do tego fabrycznie przystosowane. Wymaga specjalnych kabli (w cenie około 5 zł/m). Może być obsługiwany przez urządzenia mobilne.

2. LON Works

To także system otwarty, który można dowolnie rozbudowywać oraz przeprogramować jego sterowniki. Urządzenia komunikują się za pośrednictwem standardowych przewodów telefonicznych LON (w cenie 0,5-2 zł/m). System może być obsługiwany przez najbardziej zaawansowane urządzenia mobilne.

3. BA

To system zamknięty (komfort i bezpieczeństwo), który można rozbudowywać, ale wyłącznie o produkty określonego producenta. Jest projektowany dla konkretnego klienta. Może być obsługiwany przez prosty panel ścienny. Możliwa jest także komunikacja z urządzeniami mobilnymi za pomocą SMS-ów, czasem też przez Internet.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.