Kamery zewnętrzne do monitoringu domu - jakie wybrać?

2022-04-28 9:51

W jakie kamery zewnętrzne i systemy monitorowania domu warto zainwestować? Widok kamer na domu to dziś nic zaskakującego. Za ok. 2000 zł możemy mieć przyzwoity system do monitorowania posesji i wnętrza budynku.

Kamera zewnętrzna
Autor: materiały prasowe ARLO Dopilnujmy, by umiejscowienie kamer zewnętrznych nie pozwalało na ich celowe lub przypadkowe uszkodzenie

Kamery zewnętrzne są coraz popularniejsze. Rejestratory i urządzenia monitorujące przestały być drogimi urządzeniami. Można je kupić nawet w dyskontach spożywczych, aczkolwiek po produkty lepszej jakości i całe systemy monitorowania domu lepiej się udać do specjalistycznych sklepów lub skorzystać z usług firm, które je instalują. Na zewnątrz instalujemy kamery do monitoringu przeważnie na ścianach budynku, korzystając np. z zadaszeń tworzonych przez okapy, płyty balkonów, różne daszki, ale nie muszą mieć koniecznie nad sobą parasola. Obiektywy kamer powinny być skierowane na wjazd do garażu, wjazd na posesję, furtkę, strefę wejściową i na te odcinki ogrodzenia, przez które złodziejom najłatwiej by było przejść. Zanim zabierzemy się do montażu kamery zewnętrznej, powinniśmy ocenić, czy słońce nie będzie świecić prosto w jej obiektyw, bo to stwarza poważne zakłócenie obrazu. W budynku kamery kierujemy na hall, klatkę schodową, łącznik dom – garaż. Oczywiście, jeśli nas stać, mogą być nawet w kotłowni i spiżarni. W każdym przypadku kamery trzeba instalować w takich miejscach, aby rejestrowały jak najszerszy obszar i nic im nie zasłaniało widoku.

Wideopułapki

To proste kamerki zewnętrzne, które zapisują obraz na karcie pamięci SD. Ponieważ wideopułapki wyposażone są w czujkę ruchu, uruchamiają się wówczas, gdy ktoś lub coś wejdzie w obszar ich działania. Aby obejrzeć zapis z kamery, musisz się zjawić przy niej osobiście i wyjąć kartę, po czym umieścić ją w komputerze i odtworzyć film. Są to urządzenia przydatne w sytuacji, gdy już coś się wydarzyło i chcesz znaleźć sprawcę. Są też wideopułapki GSM, które można obsługiwać, wysyłając im SMS-y. Działanie takiej kamery ma sens, dopóki pozostaje w ukryciu, dlatego umieszcza się ją w różnych zakamarkach na posesji lub po prostu wiesza na którymś z drzew, sprawdzając, czy gałęzie i liście nie przesłoniły obrazu. Ważne też, by ulokować wideopułapkę w takim miejscu bądź na takiej wysokości, aby – z jednej strony – rejestrowała obraz z wystarczającą dokładnością, a z drugiej – żeby nie było łatwe celowe jej usunięcie lub zniszczenie.

Wideopułapka
Autor: DZIKAKNIEJA.PL Wiele wideopułapek ma obudowy w barwach maskujących, dzięki czemu dobrze wtapiają się w otoczenie i trudno je zauważyć

Zdalne monitorowanie domu i działki

Zdalne monitorowanie posesji wymaga zainstalowania kamer, z których obraz można zobaczyć w dowolnej chwili lub natychmiast, jak tylko ktoś się przed nimi pojawi. Do dyspozycji masz kilka rozwiązań, w różnych cenach i o różnym stopniu zaawansowania technicznego. W systemie kablowym kamery AHD podłączane są przewodami do specjalnego rejestratora, zwanego też kontrolerem, stacją bazową lub routerem. Ten wyposażony jest w twardy dysk, na którym może być zapisywany obraz. Do kontrolera można podłączyć 1, 2, 4, 8 lub więcej kamer, zależnie od jego typu. Pojemność zainstalowanego w nim dysku wynosi od 10 do 40 TB. Da się go połączyć z komputerem, by na ekranie oglądać obraz z kamer na żywo lub zapis nagrania. Niektóre rozwiązania pozwalają pominąć rejestrator i podłączyć kamery bezpośrednio do komputera, o ile ma on odpowiednią wydajność i niezbędne oprogramowanie. Żeby móc obsługiwać system monitorujący spoza domu, rejestrator musi być wyposażony w wejście LAN, które umożliwia podłączenie go do internetu, lub miejsce na kartę SIM.

Rejestratory współpracujące z kamerami bezprzewodowymi

Uzupełnieniem oferty są rejestratory współpracujące z kamerami bezprzewodowymi. Kamery komunikujące się z rejestratorem przez wi-fi jest zdecydowanie łatwiej zamontować, bo nie trzeba wcześniej rozprowadzać kabli w konkretne punkty, często znacznie oddalone od budynku. Można też kupić autonomiczne kamery IP, które nie potrzebują oddzielnego rejestratora czy stacji bazowej podłączanej do routera. Korzystają z domowej sieci internetowej przez wi-fi albo z karty SIM kupowanej oddzielnie. Drugi wariant jest korzystniejszy o tyle, że domowy internet nie grzeszy stabilnością. Producenci takich kamer oferują też aplikacje na komputer lub smartfon umożliwiające ich konfigurację oraz zdalną obsługę. Wtedy – nawet będąc na urlopie, choćby na drugim końcu świata – będziesz wiedział, co się dzieje w domu. Za dopłatą można uzyskać miejsce na dysku wirtualnym (w tak zwanej chmurze), gdzie dane będą zapisywane i magazynowane.

Nie przegap: Jak dobrze wybrać agencję ochrony?

Są też autonomiczne kamery z własnymi kartami SD o różnej pojemności, na których można zapisywać obraz w trybie ciągłym – nawet do 7 dni nieprzerwanej rejestracji – lub tylko wtedy, gdy czujniki wykryją ruch. Wówczas nagrywanie trwa przez określony czas, najczęściej 60 sekund, aż do kolejnego wykrycia ruchu. Nagrywanie ciągłe odbywa się z kolei w trybie pętli, co oznacza, że po zapełnieniu karty pamięci będzie ona zapisywana od początku. Tym samym unika się przerw w nagrywaniu. Opcję czujnika ruchu ma już obecnie większość kamer.

Parametry kamer zewnętrznych

Kamery zewnętrzne spośród innych wyróżnia szczelna obudowa (IP66 lub IP67), która chroni wrażliwe wnętrze przed mrozem, deszczem, promieniami UV. Obiektyw kamery zewnętrznej do monitoringu – o ile to możliwe – powinien być szerokokątny, aby obejmował jak największy obszar. Jego ogniskowa nie powinna być większa niż 2,8 mm. Inna możliwość to zakup kamer ruchomych, którymi można zdalnie poruszać w pionie i poziomie. Kamery takie mogą się też poruszać w automatycznie zaprogramowanym cyklu, a modele kamer najbardziej zaawansowane technicznie – podążać za poruszającym się obiektem (system rozpoznawania twarzy). Szukaj kamer o rozdzielczości obrazu co najmniej parę megapikseli, bo tylko one pozwolą dostrzec szczegóły czasem niezbędne do zidentyfikowania intruzów, którzy wdarli się na posesję. Kamera zewnętrzna powinna pracować w trybie dziennym i nocnym. Ma wówczas wbudowane diody podczerwieni doświetlające obraz po zmroku. Zasięg nocnego filmowania to standardowo maksymalnie 10 m, ale są domowe kamery zapewniające widoczność na odległość 20 m. Niestety, złodzieje mają już sposoby na zakłócanie sygnału wi-fi, dlatego za najlepsze uchodzą systemy, w których przynajmniej kilka kamer ma tradycyjne, kablowe połączenie z rejestratorem, niewrażliwe na działanie „zagłuszaczy”.

Kamera odporna na mróz
Autor: Andrzej Szandomirski Niektóre kamery zewnętrzne mają wewnętrzne ogrzewanie sterowane przez termostat. Nie ma wtedy ryzyka, że zimą mróz zaburzy funkcjonowanie delikatnych mechanizmów i elektroniki

Kamery do monitorowania wnętrz

Kamery do monitorowania wnętrz są z reguły mniejsze od zewnętrznych, a ich obudowy nie chronią przed niesprzyjającą pogodą. Też mogą być połączone przewodami, ale zdecydowanie częściej wybierane są kamery bezprzewodowe. Te komunikują się ze swoim serwerem poprzez sieć wi-fi. O ile przewodowe trzeba mocować w danych miejscach na stałe, to bezprzewodowe niekoniecznie. Mogą to być kamery „wolno stojące”, przestawiane w zależności od potrzeb. Zaletą monitoringu bezprzewodowego jest również możliwość łatwego rozbudowania go o kolejne kamery.

Usługa monitorowania domu lub mieszkania

Na rynku działa już sporo firm, które oferują usługę monitorowania domu lub mieszkania. Opłata abonamentowa za nią wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, zależnie od wielkości budynku i zakresu usług. W zamian możesz otrzymać zestaw kamer i innych niezbędnych urządzeń oraz aplikację do ich obsługi. Dostęp do internetu musisz zapewnić we własnym zakresie. Zalecany jest router z włączoną funkcją DHCP, o wydajności przynajmniej 2 MB przy wysyłaniu i 1 MB przy pobieraniu danych.

Przeczytaj też: Jaki jest koszt instalacji alarmowej w domu - wycena

Za dodatkową opłatą firma zainstaluje kamery i skonfiguruje oprogramowanie na naszych smartfonach. Aby nikt nieuprawniony nie dostał się zdalnie do systemu, domownicy otrzymują hasło dostępu do aplikacji. Program pozwala w każdej chwili podejrzeć obraz z dowolnie wybranej kamery czy wyłączyć ją lub wszystkie jednocześnie. Kamery do monitoringu mogą działać non stop, a gdy elektroniczny układ zarejestruje ruch, uruchamia się automatycznie tryb nagrywania i domownicy dostają powiadomienie o tym. Można też wtedy wykonać kamerą zdjęcie, aby uwiecznić intruza. Zapis wideo i zdjęcia są archiwizowane na serwerze firmy świadczącej usługę monitoringu i tylko klient ma do nich dostęp. Zdjęcia i filmy są przechowywane na wirtualnym dysku do momentu wygaśnięcia umowy z usługodawcą. Kamery do monitoringu możesz kupić samodzielnie, nie musisz korzystać z pakietu oferowanego przez firmę. Do wyboru masz kamery z opcją nasłuchu i wtedy nie tylko widzisz, ale też słyszymy, co się dzieje w domu. Co więcej, sam możesz być słyszalny, bo kamerki takie mają również głośniki. To przydatna opcja do monitorowania poczynań małego dziecka, bawiącego się lub śpiącego w swoim pokoju.

Kamera IP
Autor: RTX Warunkiem dobrego funkcjonowania nowoczesnego systemu monitoringu jest dostęp do internetu. Łącze musi być wydajne i stabilne

Elektroniczny wizjer

Elektroniczny wizjer umieszcza się w otworze wykonanym w drzwiach wejściowych w miejscu tradycyjnego judasza. Jego soczewkę zastępuje wtedy obiektyw kamery, z zewnątrz wyglądający identycznie jak ona. Kamerka taka ma mechanizm reagujący na ruch, więc będzie rejestrować sytuacje, w których przed drzwiami ktoś przejdzie lub do nich podejdzie. Prostsze modele wizjerów elektronicznych mają tylko kartę SD, którą przejrzysz w komputerze po powrocie do domu. Modele bardziej zaawansowane pozwalają na korzystanie z aplikacji mobilnej, która wyśle informacje na twojego smartfona, gdy ktoś zbliży się do mieszkania. Obraz sprzed drzwi wyświetli się wtedy na ekranie smartfona i jednocześnie zarejestruje na karcie pamięci.

warto wiedzieć

Kamery zewnętrzne do monitoringu a zakaz filmowania

Kamery rozlokowane na naszej posesji nie mogą naruszać prywatności sąsiadów. Muszą być zatem w taki sposób usytuowane i nakierowane, żeby obejmowały swoim zasięgiem wyłącznie teren naszej działki. Art. 144 Kodeksu cywilnego mówi bowiem, że właściciel nieruchomości może wykonać swoje prawo do monitoringu, póki nie zakłóca to korzystania z sąsiednich nieruchomości. Jeśli kamera widzi też chodnik przed domem i poruszające się tamtędy osoby, na naszym ogrodzeniu lub w innym widocznym miejscu musi zawisnąć tabliczka informująca o takim monitoringu. Jeśli mamy kamerę w wizjerze lub przed drzwiami do mieszkania, warto, byśmy mieli na to pisemną zgodę sąsiadów korzystających z części wspólnej budynku, która znajduje się w polu widzenia tejże kamery. Pamiętajmy, że jeśli rejestrujemy obraz z takich czy innych kamer, stajemy się administratorami danych osobowych, bo do takich zalicza się również czyjś wizerunek. My zatem odpowiemy przed sądem, jeśli cudzy wizerunek zarejestrowany naszą kamerą trafi np. do internetu albo będzie w inny sposób udostępniany bez zgody uwiecznionych na nim osób.

Kogo musisz wpuścić do mieszkania

Pytanie 1 z 8
Czy policjant może wejść do naszego mieszkania bez nakazu?
policja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.