W Polsce działa około 5000 agencji ochrony. Najłatwiej znaleźć agencję ochrony w aglomeracjach, dużych miastach i na ich obrzeżach. Mimo że wiele firm obejmuje działalnością teren całego kraju – wybór jest tam, gdzie jest zapotrzebowanie na usługi ochroniarskie.
Agencje ochrony funkcjonują w oparciu o koncesję wydawaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która określa zakres i formę prowadzonej działalności.
Wybieramy agencję ochrony
Zanim zaczniemy się dowiadywać o cenę monitoringu, aby na tej podstawie rozważać, czy podpisać umowę z konkretną agencją ochrony, sprawdźmy:
- jakie ma certyfikaty jakości, referencje, doświadczenie;
- czy agencja nie figuruje w rejestrze dłużników;
- jak agencja ochrony prowadzi politykę prywatności;
- czy agencja ochrony ma ubezpieczenie OC i na jak kwotę;
- czy agencja ochrony dysponuje własnymi grupami interwencyjnymi (gdzie są rozlokowane i jak duży teren obsługują);
- jak długo działa;
- kogo zatrudnia agencja ochrony (czy pracownicy mają odpowiednią wiedzę techniczną, znają przepisy prawa z zakresu ochrony, mają ważną licencję pracownika ochrony, odpowiednie warunki fizyczne, ukończone szkolenia, potrafią udzielić pierwszej pomocy, są niekarni).
To podstawowe kwestie wpływające na to, czy agencja ochrony wzbudza zaufanie.

i
Monitoring domu: dostosowanie do oczekiwań
Inwestorów najbardziej interesują szczegóły dotyczące monitorowania domu, czyli:
- czas dojazdu do posesji w razie uruchomienia się alarmu;
- sposób działania patrolu po pojawieniu się na miejscu (według jakich zasad reaguje na próbę włamania, a jak przy wtargnięciu niepowołanych osób do domu);
- jakie są procedury w przypadku, gdy napastnicy będą uzbrojeni, agresywni, wyraźnie pod wpływem środków odurzających, działają w grupie;
- jaka jest liczba bezpłatnych (wliczonych w cenę abonamentu) interwencji na wypadek nieuzasadnionego wezwania patrolu (wzbudzania się alarmu).
Najczęściej dopuszczalna jest jedna w miesiącu nieuzasadniona interwencja patrolu (dodatkowe to koszt około 50 zł za każdą) oraz dowolna liczba odwołań wzbudzonego alarmu.
Agencja ochrony: czas dojazdu
Agencje ochrony deklarują różny czas dojazdu do klienta – od 5-10 minut, do nawet 30 minut. Często zastrzegają, że na przykład z powodu korków lub innych zdarzeń drogowych oczekiwanie na patrol może być dłuższe.
Przeczytaj też:
Sprytna symulacja obecności: bezpieczny dom inteligentny
Kwestię czasu dojazdu podczas wyboru agencji ochrony należy przeanalizować bardzo dokładanie, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności – lokalizację domu, możliwość samodzielnego szybkiego pojawienia się na posesji po załączeniu się alarmu, sposób podejmowania interwencji przez patrol w zależności do rodzaju zagrożenia - i dopiero na tej podstawie ustalić, czy jest dla nas optymalny i czy inwestycja w monitoring domu ma sens.

i
Agencja ochrony świadczenia: co obejmuje zakres ochrony
Wszystkie duże agencje ochrony i wiele mniejszych proponują usługę projektowania, montażu i konserwacji systemu alarmowego. To się może opłacić, bo jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, projekt zwykle jest bezpłatny, mamy gwarancję, że system zostanie wykonany zgodnie z zasadami, a jego elementy są dobrej jakości. Kompleksowa usługa i perspektywa stałej współpracy mogą być (i często są) dobrym punktem wyjścia do ustalania ceny comiesięcznego abonamentu.
Przeczytaj też:
Czym jest mir domowy? Kto może wejść bez pozwolenia do naszego domu?
Podstawowy zakres ochrony świadczony przez agencję obejmuje:
- monitoring domu i jego otoczenia (jeśli jest włączony do systemu alarmowego),
- reakcję na próbę naruszenia monitorowanego obiekt,
- działanie w sytuacji zagrożenia, gdy centrala monitoringu otrzyma sygnał, na przykład z pilota antynapadowego.
Możliwa jest też usługa monitoringu wizyjnego. W jej ramach podczas uruchomienia się alarmu nawiązywane jest połączenie wideo, dzięki któremu grupa interwencyjna ma dodatkowe informacje dotyczące np. rozpoznania terenu i liczby intruzów na posesji.
Przeczytaj też:
Jaki jest koszt instalacji alarmowej w domu: wycena
Monitoring domu może być również powiązany z powiadomieniem (wezwaniem) i interwencją konkretnych służb w razie zagrożenia życia, pożaru, wycieku gazu itp. Wszystko zależy od tego, jak rozbudowany jest system alarmowy i jakiej ochrony potrzebujemy.
Przeczytaj też:
Jak się przygotować do rozmowy z instalatorem systemu alarmowego?
Niektóre agencje ochrony oferują aplikację na smartfony, dzięki której można obserwować dom i w razie potrzeby alarm odwołać albo wywołać. Wywołanie alarmu powoduje natychmiastowe wysłanie patrolu interwencyjnego.