Jak wybrać agencję ochrony - monitoring domu

2021-08-18 15:18
agencje ochrony
Autor: Mirosław Krogulec Dobrze widoczna tablica informująca o ochronie to dodatkowy znak dla złodziei, żeby trzymali się z dala od posesji

Jak wybrać agencję ochrony i co sprawdzić przed podpisaniem umowy? Warto mieć w domu alarm i - dodatkowo - umowę z agencją ochrony, której pracownicy szybko zareagują na niepożądane zdarzenie.

W Polsce działa około 5000 agencji ochrony. Najłatwiej znaleźć agencję ochrony w aglomeracjach, dużych miastach i na ich obrzeżach. Mimo że wiele firm obejmuje działalnością teren całego kraju – wybór jest tam, gdzie jest zapotrzebowanie na usługi ochroniarskie.

Agencje ochrony funkcjonują w oparciu o koncesję wydawaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która określa zakres i formę prowadzonej działalności.

Wybieramy agencję ochrony

Zanim zaczniemy się dowiadywać o cenę monitoringu, aby na tej podstawie rozważać, czy podpisać umowę z konkretną agencją ochrony, sprawdźmy:

 • jakie ma certyfikaty jakości, referencje, doświadczenie;
 • czy agencja nie figuruje w rejestrze dłużników;
 • jak agencja ochrony prowadzi politykę prywatności;
 • czy agencja ochrony ma ubezpieczenie OC i na jak kwotę;
 • czy agencja ochrony dysponuje własnymi grupami interwencyjnymi (gdzie są rozlokowane i jak duży teren obsługują);
 • jak długo działa;
 • kogo zatrudnia agencja ochrony (czy pracownicy mają odpowiednią wiedzę techniczną, znają przepisy prawa z zakresu ochrony, mają ważną licencję pracownika ochrony, odpowiednie warunki fizyczne, ukończone szkolenia, potrafią udzielić pierwszej pomocy, są niekarni).

To podstawowe kwestie wpływające na to, czy agencja ochrony wzbudza zaufanie.

Różne możliwości ochrony domu - alarm, kamery, czujki
agencje ochrony
Autor: Andrzej Szandomirski W razie przekroczenia czasu opuszczenia domu po uzbrojeniu alarmu trzeba jak najszybciej w umówiony sposób powiadomić agencję ochrony, aby powstrzymać niepotrzebną interwencję patrolu

Monitoring domu: dostosowanie do oczekiwań

Inwestorów najbardziej interesują szczegóły dotyczące monitorowania domu, czyli:

 • czas dojazdu do posesji w razie uruchomienia się alarmu;
 • sposób działania patrolu po pojawieniu się na miejscu (według jakich zasad reaguje na próbę włamania, a jak przy wtargnięciu niepowołanych osób do domu);
 • jakie są procedury w przypadku, gdy napastnicy będą uzbrojeni, agresywni, wyraźnie pod wpływem środków odurzających, działają w grupie;
 • jaka jest liczba bezpłatnych (wliczonych w cenę abonamentu) interwencji na wypadek nieuzasadnionego wezwania patrolu (wzbudzania się alarmu).

Najczęściej dopuszczalna jest jedna w miesiącu nieuzasadniona interwencja patrolu (dodatkowe to koszt około 50 zł za każdą) oraz dowolna liczba odwołań wzbudzonego alarmu.

Agencja ochrony: czas dojazdu

Agencje ochrony deklarują różny czas dojazdu do klienta – od 5-10 minut, do nawet 30 minut. Często zastrzegają, że na przykład z powodu korków lub innych zdarzeń drogowych oczekiwanie na patrol może być dłuższe.

Przeczytaj też:

Sprytna symulacja obecności: bezpieczny dom inteligentny

Kwestię czasu dojazdu podczas wyboru agencji ochrony należy przeanalizować bardzo dokładanie, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności – lokalizację domu, możliwość samodzielnego szybkiego pojawienia się na posesji po załączeniu się alarmu, sposób podejmowania interwencji przez patrol w zależności do rodzaju zagrożenia - i dopiero na tej podstawie ustalić, czy jest dla nas optymalny i czy inwestycja w monitoring domu ma sens.

agencje ochrony
Autor: Piotr Mastalerz Monitoring może być powiązany z powiadomieniem odpowiednich służb na przykład w razie wycieku gazu odnotowanego przez odpowiednią czujkę

Agencja ochrony świadczenia: co obejmuje zakres ochrony

Wszystkie duże agencje ochrony i wiele mniejszych proponują usługę projektowania, montażu i konserwacji systemu alarmowego. To się może opłacić, bo jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, projekt zwykle jest bezpłatny, mamy gwarancję, że system zostanie wykonany zgodnie z zasadami, a jego elementy są dobrej jakości. Kompleksowa usługa i perspektywa stałej współpracy mogą być (i często są) dobrym punktem wyjścia do ustalania ceny comiesięcznego abonamentu.

Przeczytaj też:

Czym jest mir domowy? Kto może wejść bez pozwolenia do naszego domu?

Podstawowy zakres ochrony świadczony przez agencję obejmuje:

 • monitoring domu i jego otoczenia (jeśli jest włączony do systemu alarmowego),
 • reakcję na próbę naruszenia monitorowanego obiekt, 
 • działanie w sytuacji zagrożenia, gdy centrala monitoringu otrzyma sygnał, na przykład z pilota antynapadowego.

Możliwa jest też usługa monitoringu wizyjnego. W jej ramach podczas uruchomienia się alarmu nawiązywane jest połączenie wideo, dzięki któremu grupa interwencyjna ma dodatkowe informacje dotyczące np. rozpoznania terenu i liczby intruzów na posesji.

Przeczytaj też:

Jaki jest koszt instalacji alarmowej w domu: wycena

Monitoring domu może być również powiązany z powiadomieniem (wezwaniem) i interwencją konkretnych służb w razie zagrożenia życia, pożaru, wycieku gazu itp. Wszystko zależy od tego, jak rozbudowany jest system alarmowy i jakiej ochrony potrzebujemy.

Przeczytaj też:

Jak się przygotować do rozmowy z instalatorem systemu alarmowego?

Niektóre agencje ochrony oferują aplikację na smartfony, dzięki której można obserwować dom i w razie potrzeby alarm odwołać albo wywołać. Wywołanie alarmu powoduje natychmiastowe wysłanie patrolu interwencyjnego.

Kogo musisz wpuścić do mieszkania

Pytanie 1 z 8
Czy policjant może wejść do naszego mieszkania bez nakazu?
policja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają