Alarm domowy. Jak się przygotować do rozmowy z instalatorem systemu alarmowego?
Aby system alarmowy służył Ci przez długie lata, powinien być doskonale dopasowany zarówno do samego budynku, jak również do wszystkich potrzeb i oczekiwań domowników. Z tego powodu warto skorzystać z usług instalatora, który profesjonalnie dobierze poszczególne elementy instalacji w taki sposób, aby efekt końcowy był jak najbardziej satysfakcjonujący. Zanim jednak dojdzie do pierwszego spotkania, warto odpowiednio się do niego przygotować.
Dlaczego to takie ważne? Jeżeli będziesz wiedział, czego dokładnie potrzebujesz, na co możesz liczyć i o co w szczególności chciałbyś zadbać – instalatorowi będzie łatwiej stworzyć taki system, który sprosta Twoim oczekiwaniom. Ponadto, jeśli poszerzysz swoją wiedzę o przynajmniej podstawowe zagadnienia, pomoże Ci to w samej komunikacji z fachowcem. Dzięki temu znacznie łatwiej sformułujesz swoje potrzeby, a także będziesz wiedział, o co możesz zostać zapytany podczas pierwszej rozmowy.
Co chcesz zabezpieczyć?
Zanim zaczniesz jakiekolwiek przygotowania, warto odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania – jakiej wielkości jest obiekt, który chcesz zabezpieczyć, a także jakie jest jego przeznaczenie. Określając rozmiar, możesz przyporządkować go do jednej z trzech kategorii obiektów: małe (np. garaż wolnostojący, domek letniskowy), średnie (np. mieszkanie, dom) oraz duże (np. apartament, willa, biurowiec). W zależności od wielkości, instalator zaproponuje inny, bardziej lub mniej rozbudowany system alarmowy. Jeśli zaś chodzi o przeznaczenie obiektu – inne rozwiązania będą odpowiednie do mieszkania lub domu, zupełnie inne zaś np. do sklepu, restauracji czy biura.
Zastanów się, czego potrzebujesz
Scharakteryzowałeś już obiekt, co pomogło nieco zawęzić pole poszukiwań i sprecyzować wstępne kryteria. Pora na kolejne ważne pytanie – które funkcje systemu alarmowego będą dla Ciebie szczególnie istotne? Aby instalacja skomponowana przez fachowca odpowiadała preferencjom każdego z domowników, w czasie pierwszej rozmowy przedstaw jak najwięcej informacji dotyczących Waszej codzienności – np. rytm dnia, przyzwyczajenia i obowiązki, posiadane zwierzęta domowe itd. Jeżeli w Twoim domu mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne, również należy o tym powiedzieć. Wówczas instalator pomoże dopasować poszczególne rozwiązania w taki sposób, aby ułatwić (a w przypadku małych dzieci – wręcz uniemożliwić) samodzielne korzystanie z systemu alarmowego.
Kwestia sterowania alarmem
Skoro już mowa o korzystaniu z systemu – warto abyś się zastanowił, jaki sposób sterowania będzie najwygodniejszy dla Ciebie i Twoich najbliższych. Kiedy przebywasz w domu, możesz wszystkim zarządzać lokalnie, za pomocą wygodnego manipulatora – klasycznego modelu z klawiaturą lub nowoczesnego, z ekranem dotykowym. Często wyjeżdżasz, np. z uwagi na wykonywany zawód? Dużo czasu spędzasz poza domem? Przekonaj się o tym, jak wygodna może być zdalna obsługa alarmu za pomocą aplikacji mobilnej INTEGRA CONTROL, VERSA CONTROL czy PERFECTA CONTROL – w zależności od centrali, która zostanie u Ciebie zainstalowana. Niezależnie od Twojego wyboru, podczas samego spotkania z instalatorem zadbaj również o to, aby koniecznie przeprowadził on szkolenie z prawidłowej, codziennej obsługi systemu.
Wybór alarmu - kluczowe zagadnienia
Jakie jeszcze kwestie wymagają ustalenia? Przede wszystkim, jakie typy zdarzeń mają być sygnalizowane przez system – tylko włamania, czy dodatkowo np. niekontrolowany wyciek wody, ulatnianie się gazu (metanu, propanu-butanu lub czadu), pierwsze oznaki pożaru, czy nawet… próba uśpienia domowników takimi substancjami, jak np. opary chloroformu. Jako przyszłego użytkownika, powinno Cię również interesować to, w którym momencie oraz w jaki sposób system zareaguje, gdy wykryje niepożądaną sytuację. Ważne jest też określenie preferencji powiadamiania. Informacja o zdarzeniu może zostać przesłana bezpośrednio na Twój telefon (w postaci połączenia, jak również przez wiadomość SMS) lub do wyznaczonych przez Ciebie, zaufanych osób. Jeżeli wybrałeś agencję ochrony i korzystasz z ich usługi monitoringu, jej pracownicy również otrzymają powiadomienie i natychmiast podejmą interwencję.
Tylko alarm, czy coś więcej?
Nowoczesny system alarmowy zadba nie tylko o bezpieczeństwo – zatroszczy się również o komfort. Realizowanie zadań z zakresu automatyki domowej to funkcja, która daje niezliczone możliwości zastosowań. Ponieważ pod tym pojęciem kryje się cały szereg zadań – od sterowania bramą garażową za pomocą pilota, po zaawansowane zarządzanie pracą instalacji elektrycznych w domu (oświetlenie, ogrzewanie, rolety, zraszacze ogrodowe itd.) – tworząc inteligentny dom swoich marzeń możesz śmiało wykorzystać wyobraźnię. Zapisz wszystkie pomysły, jakie przyjdą do głowy Tobie i Twoim najbliższym i porozmawiaj z instalatorem o takim projekcie systemu, który je w największym stopniu zrealizuje.
Dzięki alarmowi możesz również… zaoszczędzić
Niezależnie od tego, jaką sumę przeznaczysz na zakup i montaż systemu alarmowego – warto wiedzieć o tym, że w niezwykle prosty sposób możesz sprawić, aby inwestycja ta przynosiła długoterminowe oszczędności. Jeśli zdecydujesz się na inteligentny system bazujący na centrali INTEGRA, zadbaj o odpowiednie zaplanowanie sterowania m.in. oświetleniem i ogrzewaniem. Instalator podpowie, w jaki sposób możesz zrealizować to w swoim domu, m.in. z wykorzystaniem tych samych urządzeń, których głównym zadaniem jest wykrywanie obecności intruza a także prób włamania – zewnętrznych oraz wewnętrznych czujek ruchu, czujek magnetycznych na drzwiach i oknach itd. Zasugeruje również, co jeszcze możesz zrobić, aby Twój system alarmowy pomagał Ci w codziennym oszczędzaniu energii.
Pomyśl o przyszłości
Warto zwrócić uwagę również na to, aby instalator uwzględnił zarówno Twoje aktualne oczekiwania wobec systemu alarmowego, jak też ewentualne funkcjonalności, których możesz potrzebować w przyszłości. Decydując się od samego początku na bezprzewodową lub hybrydową instalację alarmową, zyskasz pewność, że z biegiem czasu będziesz mógł bezinwazyjnie rozbudowywać swój system. Na początek, możesz zdecydować się tylko na podstawowe urządzenia, takie jak centrala alarmowa, manipulator, sygnalizator oraz kilka czujek ruchu, by z czasem stopniowo dołączać do nich kolejne urządzenia, zwiększając tym samym obszar ochrony czy też oferowane przez system funkcjonalności. Jest to duże ułatwienie, ponieważ Twoje potrzeby względem systemu alarmowego z pewnością będą się z czasem rozwijać lub zmieniać, a nie wszystko można przewidzieć już na etapie planowania instalacji. Warto również zadbać o to, aby fachowiec pozostawił kontakt do siebie, w razie gdybyś chciał zgłosić mu chęć rozbudowania systemu lub potrzebna była pilna interwencja.
Alarm domowy - co dalej?
Twój własny, idealnie dopasowany system alarmowy został zaprojektowany. Co dalej? Aby jak najlepiej wypełniał wszystkie swoje zadania, pamiętaj o systematycznej konserwacji. Raz w roku powinieneś poprosić fachowca o sprawdzenie poprawności działania wszystkich urządzeń, test sprawności akumulatora lub wymianę baterii w modelach bezprzewodowych, zweryfikowanie numerów telefonów osób do powiadomienia w razie nagłych wypadków, a także ewentualny upgrade oprogramowania urządzeń, co pozwoli na dodanie nowych funkcji.