Podgrzewanie wody. Zasada działania podgrzewacza przepływowego
Podgrzewacz przepływowy jest to stosunkowo nieduże urządzenie do powieszenia na ścianie służące do podgrzewania wody. Wyjaśniamy, jak działa podgrzewacz przepływowy i jaką powinien mieć moc, aby podgrzewanie wody było komfortowe.
Co to jest podgrzewacz przepływowy?
Woda jest w nim podgrzewana w niewielkim wymienniku ciepła (może to być na przykład miedziana rura zwinięta w spiralę) umieszczonym nad palnikiem gazowym albo z przytwierdzonymi elektrycznymi elementami grzejnymi.
W kotłach dwufunkcyjnych (z wbudowanym podgrzewaczem przepływowym) najczęściej znajduje się wymiennik płytowy, przez który przepływa czynnik grzewczy (woda) podgrzewany przez palnik kotła, a po jego tak zwanej stronie wtórnej – woda użytkowa odbierająca ciepło od czynnika grzewczego.
Jak działa podgrzewacz przepływowy?
Sygnałem do uruchomienia podgrzewacza przepływowego jest wystąpienie przepływu wody, który rozpoczyna się w momencie otwarcia wypływu w punkcie poboru (odkręcenia kranu z ciepłą wodą).
W urządzeniach gazowych są stosowane różne rodzaje zapalników – z płomieniem dyżurnym lub bez niego. W tych pierwszych cały czas pali się niewielki płomień, a więc zużywają one więcej paliwa, które w ten sposób się marnuje. Dlatego takie rozwiązanie spotyka się rzadko.
W nowoczesnych urządzeniach grzewczych jest zapalnik elektroniczny (na baterię) lub hydrodynamiczny (prąd wytwarza turbina napędzana wodą przepływającą przez ogrzewacz) wytwarzający iskrę inicjującą zapłon. Następuje on po dwóch-trzech sekundach od otwarcia wypływu.
Zanim ogrzana woda dopłynie z podgrzewacza do punktu poboru, trzeba jeszcze chwilę zaczekać, dlatego nie powinny one być od siebie bardzo oddalone, by nie trwało to zbyt długo.
Jak następuje regulacja temperatury wody?
Regulacja temperatury wody w prostych urządzeniach jest nazywana hydrauliczną. Polega na zmianie natężenia strumienia wody przepływającej przez wymiennik (czyli wypływającej z kranu) – moc grzewcza jest stała (w niektórych modelach elektrycznych można wybrać jeden z dwóch, a nawet kilku stopni mocy, w gazowych może być regulacja płynna). Im wyższą temperaturę chcemy osiągnąć, tym mniejszy strumień musimy ustalić.
W podgrzewaczach ze sterowaniem elektronicznym system automatyki dostosowuje moc grzewczą do natężenia strumienia wody, dzięki czemu niezależnie od stopnia otwarcia wypływu ma ona mniej więcej stałątemperaturę. Jej wartość można zmieniać na panelu sterującym podgrzewacza.
Jakie są niedogodności związane z podgrzewaczami wody?
Nieco kłopotliwą cechą podgrzewaczy przepływowych jest konieczność zapewnienia pewnego minimalnego przepływu wody, by nastąpiło ich uruchomienie. Zwykle jest to 2,5-5 l/min i oczywiście im ta wartość jest mniejsza, tym lepiej. Gdy odkręcimy kran tylko trochę, tak że strumień wypływającej wody będzie mniejszy, to urządzenie się nie uruchomi.
Do działania podgrzewacza konieczne jest też odpowiednio wysokie ciśnienie wody – przed zakupem warto sprawdzić jakie i upewnić się, że instalacja jest w stanie je zapewnić.
Jaką moc powinien mieć podgrzewacz przepływowy?
W tym przypadku istotna jest wydajność strumienia ciepłej wody związana z mocą grzewczą urządzenia. Jeśli wynosi 1 l/min, to do zwiększenia jego temperatury od 10°C (mniej więcej taką ma zimna woda ze studni lub wodociągu w okresie zimy) do 37°C potrzebna jest moc około 1,9 kW.
Swobodne korzystanie z ciepłej wody jest możliwe, gdy jej strumień ma natężenie:
- dla umywalki – 3 l/min (moc grzewcza 5,7 kW);
- dla prysznica – 6 l/min (moc grzewcza 11,5 kW);
- dla wanny – co najmniej 10 l/min (moc grzewcza 19 kW).
Z tego wynika, że podgrzewacz powinien mieć moc grzewczą około 12 kW. Jeśli wybieramy podgrzewacz wieloczerpalny i przewidujemy jednoczesne korzystanie z kilku przyborów sanitarnych, powinniśmy zsumować odpowiednie z powyższych wartości.
W przypadku zasilania elektrycznego duży pobór prądu może stanowić problem, dlatego oferowane i stosowane są podgrzewacze o mocy nawet o połowę mniejszej od podanej wyżej. Wobec tego ilość dostarczanej przez nie wody jest również o połowę mniejsza bądź (przy większym strumieniu) nie osiąga ona temperatury 37°C.
Decydując się na taki zakup, trzeba mieć świadomość, że korzystanie z ciepłej wody może nie być komfortowe, zwłaszcza zimą, bo latem początkowa temperatura wody jest o kilka stopni wyższa, więc do podgrzania jej do 37°C wystarczy mniejsza moc.