Podgrzewacze elektryczne mogą być przepływowe lub pojemnościowe. Jednak jako centralne źródło ciepłej wody instaluje się najczęściej podgrzewacz pojemnościowy. Przepływowy musiałby mieć moc co najmniej kilkunastu kilowatów (co jest kłopotliwe chociażby z powodu konieczności zamówienia dużej mocy w zakładzie energetycznym), a i tak nie zapewniałby komfortu tak jak duży podgrzewacz pojemnościowy.
Podgrzewacz pojemnościowy to zbiornik o pojemności najczęściej od 60 do 200 l z wbudowaną elektryczną grzałką. Nawet w dużym (o pojemności 200 l) moc grzałki to zwykle nie więcej niż 2 kW. Taki podgrzewacz podłącza się do zwykłego gniazda 230 V.
Trzeba jednak pamiętać, że im mniejsza moc i większa pojemność zbiornika, tym dłużej trwa podgrzewanie wody. Żeby zdążyła się ogrzać, zanim zaczniemy z niej korzystać, podgrzewacz trzeba uruchomić nawet kilkadziesiąt minut wcześniej. Podgrzewana jest zawsze cała objętość wody w zbiorniku i na ogół nawet po kąpieli zostaje jej w nim jeszcze sporo. Jeśli ostygnie, trzeba znów ją podgrzać, a to oznacza nieracjonalne wykorzystanie drogiej energii elektrycznej. W dobrze zaizolowanym zbiorniku po 24 godzinach temperatura wody obniża się mniej więcej o 8°C. Z tego widać, że eksploatacja podgrzewacza pojemnościowego musi kosztować więcej niż przepływowego, który podgrzewa tylko tyle wody, ile jest nam w danej chwili potrzebne.
Podgrzewacze elektryczne są wyposażone w proste układy regulacji do ustawienia temperatury, do jakiej ma być podgrzewana woda. Zwykle służy do tego pokrętło z naniesionymi wartościami temperatury. Po włączeniu podgrzewacza grzałka dostarcza ciepło do momentu, w którym woda w zbiorniku osiągnie wartość wybraną za pomocą pokrętła. Wtedy zamontowany w zbiorniku termostat automatycznie wyłącza grzałkę. Kiedy woda w zbiorniku nieco ostygnie, grzałka samoczynnie się uruchamia. Aby uniknąć niepotrzebnego podgrzewania wody w nocy lub w ciągu dnia, gdy nikogo nie ma w domu, trzeba odłączyć zasilanie podgrzewacza, wyjmując wtyczkę z gniazdka, chyba że podgrzewacz ma wbudowany zegar sterujący, który umożliwia zaprogramowanie czasu automatycznego uruchamiania i wyłączania grzałki. Wyłącznik czasowy można też dokupić osobno i na pewno warto to zrobić. Dzięki sterowaniu czasowemu podgrzewacz będzie mógł się uruchamiać, jeszcze zanim rano wstaniemy z łóżka. Wówczas po wejściu do łazienki do dyspozycji będziemy już mieli gorącą wodę.

i
Podgrzewacze przepływowe mają ograniczoną wydajność, która zależy od mocy elementów grzejnych. Jeśli jest mniejsza niż 6 kW, mogą dostarczać maksymalnie 3 l/min wody o temperaturze 40°C. To wystarczy do umycia rąk lub naczyń, a więc nadają się one do zaopatrywania w ciepłą wodę jedynie jednego punktu poboru. Nazywa się je jednopunktowymi lub jednoczerpalnymi.Zaletą takich podgrzewaczy jest to, że nie trzeba prowadzić na dużą odległość rur z ciepłą wodą. Jest ona podgrzewana w miejscu poboru, dzięki czemu nie czeka się, aż do niego dopłynie, nie występują też straty ciepła przez ścianki rur. Komfortową kąpiel pod prysznicem i napełnienie wanny w rozsądnym czasie zapewniają podgrzewacze przepływowe o mocy kilkunastu kilowatów. Są zasilane prądem trójfazowym. Do tak dużych odbiorników potrzebna jest specjalna instalacja elektryczna i odpowiednio duża moc przyłączeniowa określona w umowie z zakładem energetycznym.Jedynie urządzenia o mocy kilku kilowatów są przeznaczone do zasilania ze zwykłego gniazda 230 V, mocniejsze potrzebują instalacji trójfazowej.

i
Bezpieczeństwo
Elektryczne podgrzewacze wody, które powinny być instalowane jak najbliżej miejsca poboru wody, siłą rzeczy umieszcza się w łazienkach. Wówczas trzeba zwrócić uwagę na stopień ich ochrony przed wilgocią, aby nie doszło do porażenia prądem osób korzystających z łazienki. Informuje o tym stopień ochrony IP, który zależy od szczelności obudowy urządzenia. Podgrzewacz oznaczony jako IP25 można umieścić nawet w strudze wody (a więc na przykład w kabinie prysznicowej), IP24 oznacza, że bezpieczne jest chlapnięcie na niego wodą. Podgrzewacze o mniej szczelnej obudowie nie powinny być umieszczane bezpośrednio w pobliżu umywalki, wanny, prysznica czy zlewu.
Jaka moc
Jaki podgrzewacz przepływowy będzie nam potrzebny? Aby strumień wody o wydajności 1 l/min podgrzać od temperatury 10°C (mniej więcej taką ma zimna woda ze studni lub wodociągu zimą) do 40°C (wodę o tej temperaturze można już uznać za gorącą), moc podgrzewacza powinna wynosić 2,1 kW. Aby swobodnie korzystać z umywalki czy zlewozmywaka, potrzebna jest ciepła woda w ilości 5 l/min, do kąpieli pod prysznicem 6 l/min, a do w miarę szybkiego napełnienia wanny 10 l/min.Zatem moc podgrzewacza przepływowego powinna wynosić odpowiednio:
- dla umywalki bądź zlewozmywaka 5 · 2,1=10,5 kW,
- dla prysznica 6 · 2,1=12,6 kW,
- dla wanny 10 · 2,1=21 kW.
Jeśli przewidujemy jednoczesne korzystanie z kilku przyborów sanitarnych, trzeba zsumować odpowiednie z powyższych wartości. Moc większości produkowanych pod-grzewaczy elektrycznych jest zwykle zdecydowanie mniejsza od obliczonej powyżej. Kupując takie urządzenie, należy mieć świadomość, że ilość dostarczanej przez nie ciepłej wody w wielu sytuacjach nie zapewni komfortu korzystania z niej.
Podgrzewacze wody przepływowe o mocy kilkunastu kilowatów mogą zasilać instalację ciepłej wody użytkowej z kilkoma punktami poboru wody, pod warunkiem że nie są one od siebie bardzo oddalone. Podobnie jak w przypadku podgrzewaczy gazowych długość rury łączącej podgrzewacz z najdalszym punktem nie powinna przekraczać 6 m. W przeciwnym razie po odkręceniu kranu trzeba długo czekać, aż dopłynie do niego podgrzana woda.Podgrzewacze przepływowe mogą mieć płynną regulację temperatury wody, ale wiele modeli umożliwia jedynie wybór jednej z dwóch lub trzech wartości, na przykład 30, 40 i 50°C. Często do dyspozycji jest tylko wybór podgrzewania z mocą pełną lub zredukowaną na przykład o jedną trzecią, a najprostsze modele mogą być całkowicie poz-bawione regulacji.
Dobrze jest, gdy podgrzewacz przepływowy ma układ automatycznie dostosowujący moc grzania do ilości przepływającej wody. Jeśli nie ma, trzeba się pogodzić z nieprzyjemnym zjawiskiem gwałtownego wzrostu temperatury wody przy zmniejszaniu jej strumienia.W elektroniczne układy sterowania mocą są zwykle wyposażone podgrzewacze wieloczerpalne. Najbardziej zaawansowane mogą mieć układy zdalnego sterowania, które można zamontować w pobliżu punktu poboru wody, aby ułatwić kontrolę nad podgrzewaczem umieszczonym w tym wypadku w innym miejscu, nawet w innym pomieszczeniu.
Jaki zasobnik
Jeśli woda ma być podgrzewana w podgrzewaczu pojemnościowym, trzeba się zastanowić, jakiej powinien być wielkości? To zależy od liczby osób mieszkających w domu. Jeżeli nie zależy nam na szczególnie wysokim standardzie i jesteśmy w stanie pogodzić się z oszczędnym gospodarowaniem ciepłą wodą, wystarczy, by zasobnik pomieścił 15-30 l wody na jednego mieszkańca. Zatem dla rodziny czteroosobowej pojemność zasobnika powinna wynosić 60-120 l. Jeśli chcemy mieć ciepłej wody pod dostatkiem, powinniśmy przewidzieć 30-60 l na osobę, czyli dla czteroosobowej rodziny zasobnik o pojemności 120-240 l. To wystarczy, jeżeli mamy standardowe wyposażenie łazienek, ale jeśli w domu jest duża (na przykład czteroosobowa) wanna albo kabina prysznicowa z hydromasażem, pojemność zasobnika nie powinna być mniejsza niż 300 l.