Wylewka na ogrzewanie podłogowe - z czego zrobić podkład na podłogówce?

2024-05-17 12:45

Instalacja ogrzewania podłogowego nie wymaga zastosowania kaloryferów, ale musi mieć grzejnik. Jego funkcję pełni podkład podłogowy, przekazujący ciepło do pomieszczenia. Jaki jastrych lub wylewkę wybrać? Jak gruba powinna być wylewka na podłogówkę.

Jastrych na ogrzewaniu podłogowym
Autor: MAPEI Jastrych wykonywany na rurach lub kablach grzejnych będzie na przemian rozgrzewany i schładzany. Musi więc być wysoce elastyczny, żeby od tego nie popękał

Spis treści

  1. Po co jest podkład podłogowy
  2. Cechy podkładu na podłogówkę
  3. Wylewki anhydrytowe
  4. Podkłady gipsowe
  5. Cementowe wylewki samopoziomujące grubowarstwowe
  6. Cementowe podkłady o podwyższonej elastyczności
  7. Podkłady hybrydowe
  8. Suche jastrychy
  9. Wylewka samopoziomująca dobrana do podkładu
  10. Jaka grubość podkładu na podłogówkę
  11. Wygrzewanie podkładu
Jak wybierać wylewkę podłogową

Po co jest podkład podłogowy

Podkłady robi się przede wszystkim na podłogach na gruncie i na stropach oddzielających poszczególne kondygnacje. Te grubowarstwowe nazywamy jastrychami. Powstają z zapraw cementowych lub anhydrytowych, a czasem ze specjalnych płyt – gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, cementowo-włóknowych lub drewnopochodnych. Niejednokrotnie bywają one dodatkowo wygładzane przez wykonanie na ich powierzchni cienkowarstwowej wylewki samopoziomującej.

Podkład, choć niezwykle istotny dla funkcjonowania podłogi, zawsze jest ukrywany pod deskami, panelami, płytkami, nie jest bowiem materiałem dekoracyjnym. Ma jednak wiele innych zalet: pozwala wyrównać krzywiznę stropu, tworzy stabilne podłoże na warstwie sprężystego materiału ociepleniowo-wygłuszającego, dociąża strop o lekkiej konstrukcji, a także jest zdolny pobierać ciepło z instalacji grzewczej i równomiernie przekazywać je do pomieszczenia.

Spis treści

  1. Po co jest podkład podłogowy
  2. Cechy podkładu na podłogówkę
  3. Wylewki anhydrytowe
  4. Podkłady gipsowe
  5. Cementowe wylewki samopoziomujące grubowarstwowe
  6. Cementowe podkłady o podwyższonej elastyczności
  7. Podkłady hybrydowe
  8. Suche jastrychy
  9. Wylewka samopoziomująca dobrana do podkładu
  10. Jaka grubość podkładu na podłogówkę
  11. Wygrzewanie podkładu

Cechy podkładu na podłogówkę

Podłogi ogrzewane w terminologii budowlanej noszą nazwę podłoży trudnych, co zawdzięczają temu, że w wyniku naprzemiennego rozgrzewania i schładzania są poddawane silnym naprężeniom. Żeby więc podkład ułożony na „podłogówce” nie popękał w rezultacie ruchów towarzyszących naprężeniom, musi być wykonany z masy zawierającej dodatki uplastyczniające. Dzięki nim zyskuje on wysoką elastyczność i może bez szwanku kompensować takie naprężenia. Podkłady produkowane z myślą o zastosowaniu na podłożach ogrzewanych bywają też fabrycznie zbrojone. Zbrojenie stanowią specjalne kompozycje włókien dodawane do suchej mieszanki. Dzięki nim zwiększa się wytrzymałość podkładu na pękanie i na zarysowania.

Informacja o tym, czy dany podkład może współpracować z instalacją ogrzewania podłogowego, znajduje się zawsze na jego opakowaniu, zazwyczaj w formie czytelnego piktogramu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, pozostaje zajrzeć do karty technicznej, dostępnej na stronie internetowej producenta lub sklepu.

Przeczytaj też:

Koszt ogrzewania podłogowego wodnego 2024 - cena za m² robocizny? Jaka cena za m² z materiałem?

Wylewki anhydrytowe

Są stworzone właśnie z myślą o podłożach ogrzewanych. Mają wysoką przewodność cieplną, nagrzewają się szybciej niż cementowe i są samopoziomujące. Można z nich zrobić cienką, kilkumilimetrową warstwę wyrównawczą lub podkład grubości do 7 cm. Tak zwany czas otwarty, w którym można obrabiać rozprowadzoną masę, wynosi 45-150 min (dla porównania w przypadku zapraw cementowych jest to 10-30 min). Anhydryt jest rodzajem gipsu, a ponieważ gipsowi nie służy kontakt z wodą, takich podkładów nie należy układać w łazienkach i innych pomieszczeniach, w których możliwe jest zalanie podłogi. Powoduje też korozję elementów metalowych, które się z nim stykają. Podkłady anhydrytowe schną i wiążą wolniej – na podłogę można wejść dopiero po 30-48 godz.

Podkłady gipsowe

W ich składzie zamiast anhydrytu znajduje się gips syntetyczny. Mają bardzo podobne właściwości do anhydrytowych. Wykonuje się z nich podkłady o grubości od 2 do 6 cm. Są szybkoschnące. Na podkład można wejść już 6 godz. po jego zrobieniu.

Czytaj też: Dom polski w górach, a w środku: glamour, ludwiki, błysk. "Drugiego takiego domu nie ma w okolicy", mówią dumni właściciele

Cementowe wylewki samopoziomujące grubowarstwowe

Można z nich robić podkłady o grubości od 1 do 8-10 cm. Nie wymagają zbrojenia, gdyż zawierają w swym składzie mikrowłókna. Tworzą równą powierzchnię, której nie trzeba po ułożeniu zacierać. Mają po rozrobieniu zdecydowanie bardziej płynną konsystencję niż tradycyjne jastrychy cementowe i dzięki temu dokładniej otulają rury lub kable instalacji grzewczej.

Wylewka z ciężarówki
Autor: Mariusz Bykowski Jastrychy anhydrytowe wykonywane są często na miejscu budowy w dużych ciężarówkach z mieszalnikami. Masa jest wtedy tłoczona na miejsce długimi rurami

Cementowe podkłady o podwyższonej elastyczności

Są przeznaczone do układania na podłożach odkształcalnych, czyli w sam raz nadają się na elementy instalacji ogrzewania podłogowego. Mogą mieć grubość dochodzącą do 10 cm. Schną i wiążą szybko – na podłogę można wejść już po 2-4 godz. od ułożenia.

Podkłady hybrydowe

Nowością na naszym rynku są podkłady cementowo-anhydrytowe. Łączą one w sobie cechy podkładów cementowych i tych z anhydrytu. Mają więc wysoką odporność na wilgoć i wodę, są wytrzymałe, a przy tym samopoziomujące. Dzięki dodatkowi grafenu zyskują lepszą przewodność termiczną – co jest cenne, gdy podkład ma otulić przewody podłogowej instalacji grzewczej.

Trzy wzorowe przebudowy starego domu. Zdjęcia przed i po robią wrażenie

Suche jastrychy

Tradycyjny suchy jastrych, czyli podkład z płyt, nie nadaje się na podłoże ogrzewane, bo wymaga zastosowania podsypki wyrównawczej, która ma zbyt dobre właściwości termoizolacyjne i hamowałaby promieniowanie cieplne. Co innego specjalne systemy do podłóg ogrzewanych. Ich newralgicznym elementem są odpowiednio wyprofilowane płyty styropianowe EPS 200 lub płyty z włókien drzewnych albo płyty wiórowe. Mają one rowki, w których będą biec rury. Od góry na płytach takich układa się aluminiowe panele transmisyjne, dopasowane kształtem do rowków. Ich zadaniem jest równomierne rozprowadzenie ciepła na całej podłodze.

Po ułożeniu instalacji od razu można układać podkład ze specjalnych płyt gipsowo-włóknowych grubości 4 mm. 1 m2 takiego podkładu waży około 5 kg. To prawie nic w porównaniu z podkładem cementowym, który może ważyć nawet do 130 kg/m2. Jednym z wariantów systemu jest zastąpienie płyt okładziną z płytek ceramicznych mocowanych na zaprawie klejowej zbrojonej siatką z włókna szklanego. Wówczas podkład jako taki w ogóle nie istnieje.

Przeczytaj również:

Folia pod ogrzewanie podłogowe - jaka folia pod ogrzewanie podłogowe? Jak układać? Ile kosztuje?

Suchy jastrych
Autor: FERMACELL Suche jastrychy na ogrzewanie podłogowe kupuje się jako gotowe systemy obejmujące wszystkie niezbędne materiały
Komfortowe ogrzewanie - kiedy podłogówka, kiedy grzejniki?

Wylewka samopoziomująca dobrana do podkładu

Cienkowarstwowa wylewka samopoziomująca, dzięki dość rzadkiej konsystencji, rozpływa się po podłożu, a po zastygnięciu zyskuje gładką i równą powierzchnię. Po masę samopoziomującą sięga się więc wówczas, gdy podkład podłogowy nie jest gładki niczym stół, a ty planujesz ułożyć posadzkę z klepek drewnianych, paneli podłogowych (laminowanych lub drewnianych) nieprzytwierdzanych na klej lub zdecydowałeś się na wykładzinę albo ceramiczne płytki wielkowymiarowe, które wymagają wręcz idealnie poziomych podłoży.

Jeśli podkład wykonałeś z anhydrytu, zapewne obejdzie się bez dodatkowej wylewki. Jeżeli natomiast zrobiłeś podkład cementowy, wylewka powinna mieć podobne właściwości jak on, żeby równie dobrze współpracowała z instalacją grzewczą.

Jaka grubość podkładu na podłogówkę

Warstwa podkładu pokrywająca instalację ogrzewania podłogowego nie może być zbyt cienka. Jej grubość musi być podana w projekcie instalacji. W przypadku podkładu cementowego warstwa ponad rurkami PEX, mającymi zazwyczaj grubość 1,6 cm, nie może być mniejsza niż 4-5 cm i tylko niektóre, specjalne zaprawy samopoziomujące oraz anhydrytowe pozwalają zmniejszyć tę grubość do 3,5 cm.

W przypadku ogrzewania elektrycznego w formie mat grzewczych lub instalacji z mat kapilarnych wystarczą 3 cm. Gdy warstwa jest grubsza, można wykorzystywać jej właściwości akumulacyjne. To jednak automatycznie wyklucza użycie typowych wylewek samopoziomujących, ponieważ układa się je w warstwach grubości do 2-3 cm. Można natomiast sięgnąć po samopoziomujące wylewki grubowarstwowe.

Wygrzewanie podkładu

Ze względu na trwałość przyszłej posadzki podkład nad instalacją ogrzewania podłogowego wymaga wstępnego wygrzania, czyli bardzo dokładnego wysuszenia. Czas wygrzewania trzeba dobrze zaplanować. Gdy ułożyłeś jastrych anhydrytowy, można zacząć po siedmiu dniach, gdy cementowy – nie wcześniej niż po 21 dniach. Są jednak w sprzedaży zaprawy, z których wykonane podkłady można wygrzewać już po trzech dniach od ułożenia.

Proces wygrzewania do łatwych nie należy. Temperaturę ustawia się na poziomie przynajmniej o 5°C, a najlepiej 10°C wyższym niż panujący w pomieszczeniu, ale nie wyższym niż 20°C. Utrzymuj ją przez dwa-trzy dni. Później, codziennie lub co dwa dni – podnoś jej wartość o 5°C, aż osiągnie ona pułap maksymalny dopuszczony dla danej instalacji, wynoszący przeważnie 50°C. Taką temperaturę należy utrzymywać przez kolejne pięć dni, a następnie, każdego dnia obniżać ją o 5°C, aż do temperatury 25°C.

W przypadku jastrychu anhydrytowego postępuje się podobnie, z tą różnicą, że maksymalna temperatura powinna wynieść 55°C.

Procedura wygrzewania pozwala pozbyć się resztek wilgoci oraz stanowi pewnego rodzaju test wytrzymałości przeprowadzany w warunkach kontrolowanych. W tym czasie pomieszczenia nie powinny być wietrzone. Dopiero dwa dni po wygrzaniu podkładu można zacząć układać na podłodze warstwę wykończeniową. Z pierwszego uruchomienia instalacji ogrzewania podłogowego należy sporządzić protokół wygrzewania, podpisany przez uprawnionego instalatora.

Przeczytaj także:

Jakie panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe wybrać? Jakie właściwości paneli są ważne?