Jak podłączyć grzejnik? Ważna jest też estetyka!

2024-10-11 11:56

Jak zrobić, żeby podłączenie grzejnika było praktycznie niewidoczne? Jest na to kilka sposobów i w zależności od tego podejście do grzejnika musi być odpowiednio wyprowadzone. Podpowiadamy, jak podłączyć grzejnik, aby instalacja nie była widoczna.

Spis treści

  1. Estetyczne podłączenie grzejnika
  2. Podłączenie grzejnika od dołu
  3. Zestaw przyłączeniowy
  4. Sposoby podłączenia grzejnika

Estetyczne podłączenie grzejnika

W planowane miejsca montażu grzejników trzeba doprowadzić instalację grzewczą. Najczęściej w nowo budowanych domach od źródła ciepła (na przykład kotła) układa się równolegle dwa przewody –zasilający i powrotny – do rozdzielacza, a stamtąd do poszczególnych grzejników.

Rury układa się w warstwach podłogi, jeszcze przed jej wykończeniem. Zostaną połączone z grzejnikiem od dołu. Można to zrobić na kilka sposobów i w zależności od tego podejście do grzejnika musi być odpowiednio wyprowadzone. Rury instalacji mogą wychodzić z podłogi pod grzejnikiem albo ze ściany za grzejnikiem. To ostatnie podłączenie jest nie tylko estetyczne, ale też zapewni możliwość wygodnego sprzątania podłogi pod grzejnikiem.

Można też podłączyć rury zboku grzejnika, ukrywając je w bruzdach ściennych, ale częściej spotyka się takie rozwiązanie w starszych instalacjach.

Ogrzewanie domu – o co zadbać, żeby nie mieć kłopotów?
Materiał sponsorowany

Podłączenie grzejnika od dołu

Grzejniki powinny być zasilane w taki sposób, jaki przewidział producent. Dlatego jeśli chcemy, aby grzejnik był podłączony od dołu, najlepiej wybierzmy taki, który jest fabrycznie do tego przystosowany. Standardowo grzejniki przeznaczone do zasilania od dołu mają wbudowane wkładki zaworowe, do których można dokupić głowice termostatyczne umożliwiające automatyczną regulację temperatury. Zarówno wśród grzejników stalowych płytowych, jak i aluminiowych członowych znajdziemy modele z zasilaniem od dołu (stalowe płytowe będą oznaczone literą V, CV lub VK – zależnie od producenta).

Czytaj także: Masz problem z grzejnikiem w bloku? Kto odpowiada za jego naprawę lub wymianę?

Grzejniki płytowe są oferowane w różnych wariantach różniących się wysokością i szerokością. W przypadku aluminiowych możemy kupić grzejnik składający się z 10 członów albo pojedyncze człony wraz z elementem bocznym (do wyboru prawym bądź lewym) przystosowanym do zasilania od dołu. Są też takie grzejniki (stalowe płytowe), w których podłączenie znajduje się w osi grzejnika.

Grzejnik
Autor: ARMATURA KRAKÓW Ostatnim etapem jest montaż głowicy z zaworem termostatycznym, który umożliwia zwiększanie lub zmniejszanie mocy grzejnika lokalnie - w pomieszczeniu

Zestaw przyłączeniowy

Do połączenia grzejnika z instalacją najwygodniej posłużyć się zestawem przyłączeniowym. Składa się on z dwóch zespolonych ze sobą zaworów, które montuje się z jednej strony do instalacji centralnego ogrzewania, a z drugiej – do króćców przyłączeniowych w grzejniku.

Umożliwia odcięcie grzejnika i jego demontaż bez konieczności spuszczania wody z całej instalacji, ale przede wszystkim zapewnia estetyczny wygląd podłączenia. Rozstaw zaworów to standardowo 50 mm i trzeba dopilnować, aby taki sam rozstaw miały rury zasilająca i powrotna doprowadzone w miejsce montażu grzejnika.

W zależności od tego, w jaki sposób rury będą doprowadzone do grzejnika – z dołu czy ze ściany za grzejnikiem –do wyboru są zestawy przyłączeniowe odpowiednio: proste lub kątowe. Czasami zestaw przyłączeniowy jest w komplecie z grzejnikiem, a gdy go nie ma – trzeba go dokupić. Zwróćmy wtedy uwagę na to, by pasował zarówno do systemu rur, jakie są ułożone w naszym domu, jak i wybranego przez nas modelu grzejnika.

Niektóre systemy rur do centralnego ogrzewania mają zaciski o nietypowych gwintach i wtedy może być konieczne dokupienie i zamontowanie tak zwanej przejściówki. Niestety nie będzie to wyglądało zbyt ładnie.

Zamiast zestawu można też kupić osobne przyłącza grzejnikowe. Wtedy stosuje się plastikowe stopki mocujące rury zasilającą i powrotną, które przytwierdza się do ściany lub podłogi, co zapewnia ich odpowiedni rozstaw i ułatwia podłączenie do króćców w grzejniku.

Grzejnik
Autor: Andrzej Szandomirski W miejscu montażu grzejnika warto pozostawić rury ze sporym zapasem. Łatwiej będzie je przyciąć na odpowiednią długość niż potem je przedłużać (kształtki są dużo droższe niż rury, poza tym dodatkowe połączenie zrobione nad podłogą nie będzie wyglądało estetycznie)
Parametry wody

Podczas prowadzenia prac instalacyjnych na budowie wiele się dzieje i do rur instalacji nierzadko dostają się rozmaite zanieczyszczenia. Zanim więc zainstaluje się grzejniki, zwłaszcza te bardziej delikatne – stalowe płytowe z wąskimi kanalikami do przepływu wody – należy dokładnie wypłukać instalację, aby ją oczyścić ze wszystkich ewentualnych zanieczyszczeń.

Parametry wody, jaką powinna być napełniona instalacja, określa zarówno producent rur, jak i grzejników. Przestrzeganie tych zaleceń jest zwykle podstawą utrzymania gwarancji na grzejniki. Chodzi tu o parametry fizykochemiczne wody, którą będzie napełniona instalacja centralnego ogrzewania, i uzupełniane ewentualne ubytki. Pierwszorzędne znaczenie mają odczyn pH oraz twardość ogólna i zawartość tlenu. Ważna jest także sumaryczna zawartość jonów chlorkowych i siarczanowych. Szczegółowe wymagania można znaleźć w wytycznych producentów grzejników, w ogólnodostępnych warunkach gwarancyjnych na stronach internetowych oraz w materiałach technicznych.

Agata Dynia

Czytaj także: Jak sprawdzić czy kaloryfer jest zapowietrzony? Co się dzieje gdy grzejnik jest zapowietrzony?

Sposoby podłączenia grzejnika

Grzejnik
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Grzejnik
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Grzejnik
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor: