Izolacja rur: jak dopasować otulinę do rodzaju rur

2020-12-07 10:51

Koszt zakupu izolacji rur nie jest wysoki w porównaniu z korzyściami. Wykonanie otuliny rur pozwala ograniczyć straty ciepła i zmniejszyć koszty ogrzewania. Zobacz z czego wykonać izolację w zależności od rodzaju rur. Jak izolować rury centralnego ogrzewania, a jak instalacji chłodniczych.

Izolacja rur
Autor: Andrzej Szandomirski Całe ciepło, które powstaje w kotle, powinno trafiać do grzejników. Dlatego izolacja rur jest tak ważna

Chcąc zmniejszyć straty ciepła, zwykle zaczynamy od izolacji ścian, dachu, okien. Następnie koncentrujemy się na doborze energooszczędnych urządzeń i instalacji. Dopiero potem przychodzi pora na zaizolowanie instalacji, które zapobiega niekontrolowanym stratom ciepła. Kiedyś często wręcz z tego rezygnowano. Tymczasem koszt zakupu izolacji nie jest duży w stosunku do uzyskanych korzyści.

Izolacja rur c.o. i ciepłej wody

Rury izoluje się po to, by ograniczyć straty ciepła. Jm mniej obniży się temperatura wody grzejnej na odcinku od źródła ciepła do grzejnika, tym lepiej.

Jeśli temperatura wody dopływającej do grzejnika będzie zbliżona do temperatury wody opuszczającej źródło ciepła (kocioł), dom będzie można ogrzać za pomocą stosunkowo małych grzejników.

Jeżeli woda zasilająca znacznie się ochłodzi, przepływając przez instalację, do osiągnięcia takiego samego efektu będą potrzebne grzejniki o znacznie większych gabarytach.

Rury z wodą grzejną ułożone w podłodze w ogrzewanych pomieszczeniach nie muszą być prowadzone w otulinach izolacyjnych. Wystarczy je ułożyć na warstwie styropianu i ciepło będzie oddawane przez instalację tylko do pomieszczenia, które jest ogrzewane. Jednak drewniana posadzka (parkiet, deski czy mozaika) może się wtedy rozsychać.

Izolowanie odcinków instalacji prowadzonych po wierzchu ścian pełni – oprócz zabezpieczenia przed utratą ciepła – także inną funkcję. W przypadku instalacji wysokotemperaturowych stanowi ochronę przed poparzeniem.

Izolacja rur instalacji chłodniczych

Temperatura czynnika płynącego w rurach instalacji chłodniczych różni się często zaledwie o kilka stopni od temperatury otoczenia. Dlatego powodem izolowania rurociągów chłodniczych jest nie tyle chęć ograniczenia strat ciepła, ile konieczność zabezpieczenia przed wykraplaniem się na ich zimnej powierzchni pary wodnej z powietrza. Ilość wody pojawiającej się wtedy na ściankach rur bywa tak duża, że może dojść do zalania pomieszczenia, przez które są one prowadzone.

Para wodna może się wykraplać także na ściankach rur z zimną wodą wodociągową wykonanych ze stali, jeśli są poprowadzone przez pomieszczenia o dużej wilgotności.

Dlatego również one powinny być zaizolowane termicznie. Dodatkowym powodem, dla którego dobrze jest wykonać taką izolację, jest ogrzewanie się zimnej wody w rurach biegnących w niewielkiej odległości od rur z ciepłą wodą (zwykle prowadzi się je równolegle).

Kanalizacja i instalacja wodna - ile pionów w domu?

Z czego otulina rur?

Najczęściej używane jako izolacje w instalacjach są wełna mineralna, pianki poliuretanowe, polietylen spieniony, kauczuk syntetyczny. Otuliny są często dodatkowo zabezpieczone okładzinami z folii aluminiowej lub z PCW chroniącymi je przed uszkodzeniem i przenikaniem pary wodnej.

  • Izolacja (otulina) rur z pianki polietylenowej

Izolacje rur z pianki polietylenowej są najpopularniejsze. Wykorzystuje się je przede wszystkim do izolowania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, ale także w chłodnictwie. Mają dobre właściwości izolacyjne w temperaturze od -80 do +105°C – bez względu na to, czy powietrze wokół jest suche, czy wilgotne. Nie wchłaniają pary wodnej, ale mogą się kurczyć pod wpływem wysokiej temperatury. Izolacja z pianki poliuretanowej zachowuje dobre właściwości izolacyjne w temperaturze od -50 do +140°C. Pianki są produkowane jako sztywne, półsztywne i elastyczne. Ich parametry zależą od gęstości (10-250 kg/m³). Są odporne na działanie chemikaliów, ale trzeba pamiętać, że niszczeją pod wpływem promieni słonecznych.

  • Izolacja rur z wełny mineralnej oraz szklanej

Izolacje rur z wełny mineralnej oraz szklanej  wykorzystuje się w kotłowniach i instalacjach przemysłowych. Wynika to z ich odporności na wysoką temperaturę (mineralnej do +250°C, szklanej do +500°C). Obie nie kurczą się pod jej wpływem, nie kruszą się i nie topią. Nie chłoną też wilgoci. Wełna szklana ma lepsze właściwości izolacyjne i jest bardziej elastyczna niż mineralna.

  • Izolacja rur z kształtek styropianowych

Kształtki styropianowe stosuje się do izolowania niektórych elementów instalacji (np. armatury, pomp obiegowych, wymienników). Można ich używać do temperatury +80°C. Styropian nie zatrzymuje wilgoci, jest sztywny i nieodporny na rozpuszczalniki organiczne zawarte na przykład w farbach, lakierach i klejach. Przy niedokładnym dopasowaniu sąsiednich elementów na ich styku pojawiają się mostki termiczne powodujące straty ciepła.

  • Izolacja rur z plastycznej pianki na bazie syntetycznego kauczuku

Izolacje z plastycznej pianki na bazie syntetycznego kauczuku są stosowane przede wszystkim w chłodnictwie i klimatyzacji. Są bardzo elastyczne, odporne na oleje i chemikalia oraz promienie UV. Mają wysoki współczynnik przenikania dyfuzyjnego pary wodnej. Dopuszczalna temperatura stosowania: od -80 do +95°C.