Grzejniki podtynkowe - dlaczego warto zainstalować je w domu jednorodzinnym?

2017-09-04 12:13

Czy grzejniki mogą być ukryte w ścianie, nie mieć widocznych podłączeń instalacyjnych, a przy tym zapewniać komfort cieplny w pomieszczeniach? Jest to możliwe, jeśli zastosujemy grzejniki podtynkowe. Jak działa ogrzewanie ścienne? Gdzie się sprawdzi? Jakie ma ograniczenia?

Hybrydowe grzejniki podtynkowe
Autor: 3THERMO Grzejniki podtynkowe 3Thermo można ukryć w cienkiej warstwie tynku lub za zabudową z płyt gipsowo-kartonowych.

Ogrzewanie ścienne jest coraz bardziej doceniane przez inwestorów budujących domy jednorodzinne,bo zapewnia zdrowe warunki mieszkania i wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach przy niskim zużyciu energii.Jest bezpieczne i niezawodne.

Ogrzewanie ścienne należy do grupy ogrzewań płaszczyznowych, podobnie jak podłogowe lub sufitowe. Charakteryzuje się tym, że ciepło jest przekazywane do pomieszczenia równomiernie przez całą powierzchnię przegrody, w której jest zamontowane. W przypadku ogrzewania ściennego elementy grzejne znajdują się w ścianie pod tynkiem.

Rodzaje ogrzewania ściennego

Systemy ogrzewania ściennego mogą być zasilane w różny sposób i z tego względu wyróżnia się następujące jego typy:

  • wodne - zasilane (podobnie jak instalacja grzewcza z tradycyjnymi grzejnikami) przez rozdzielacz wodą podgrzewaną w źródle ciepła, którym może być kocioł, pompa ciepła, kominek z płaszczem wodnym;
  • elektryczne - podłączone do sieci elektroenergetycznej.

Ogrzewanie wodne może mieć postać pętli wykonanych z rur z tworzywa lub miedzi, w których krąży woda. Jednak zawsze istnieje niebezpieczeństwo przecieków spowodowanych na przykład przypadkowym uszkodzeniem przewodów ukrytych w ścianie. Problematyczna jest też grubość tynku, dużo większa niż standardowa. Takich problemów nie ma w przypadku nowej generacji systemu ściennego opartego na grzejnikach podtynkowych. Składają się one z kolektora wodnego, umieszczonego przy podłodze, od którego pionowo odbierana jest energia cieplna poprzez aluminiowy radiator. Ciepła woda z rozdzielacza c.o. zasila tylko główny kolektor, a aktywny radiator odbiera to ciepło i rozprowadza równomiernie w cienkiej warstwie tynku. Taki układ charakteryzuje się najmniejszą bezwładnością spośród wszystkich wodnych systemów płaszczyznowych i największą efektywnością z uwagi na minimalny opór grzewczy.

Hybrydowe grzejniki podtynkowe
Autor: 3THERMO Grzejniki podtynkowe 3Thermo można ukryć w cienkiej warstwie tynku lub za zabudową z płyt gipsowo-kartonowych.

Grzejniki podtynkowe

Grzejniki podtynkowe to gotowe moduły np. o wymiarach 170 x 60 cm. W całości wykonane z jednorodnego stopu aluminium. Wyglądają jak siatka Rabbitza co ułatwia pokrywanie ich tynkiem. Aluminiowa siatka pełni funkcję warstwy zbrojącej, stanowiącej wzmocnienie tynku oraz wspomaga równomierne rozprowadzanie ciepła z rdzenia po powierzchni ściany, zapobiegając jej pękaniu.   

Grzejniki można łączyć ze sobą szeregowo. Liczbę grzejników podtynkowych dobiera się do zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu. Należy montować je głownie na ścianach zewnętrznych tam gdzie straty ciepła są największe i wymagają uzupełnienia. Grzejniki podtynkowe wyróżniają się łatwym montażem – elementy modułowe przytwierdza się do ściany specjalnymi kołkami. Kolektory (w dolnej części grzejników) są zakończone króćcami przyłączeniowymi, do których podłącza się elastyczne przewody zasilające od instalacji c.o.

W przypadku grzejników podtynkowych nie musimy stosować dodatkowej, ani też specjalnej warstwy tynku. W najgrubszym miejscu grzejniki te mają około 8 mm, więc da się je ukryć w standardowej warstwie tynku - 15 mm. Specjalny rodzaj grzejników podtynkowych jest przeznaczony do zabudowy w ścianach gipsowo-kartonowych.

Cechy ogrzewania ściennego

Ciepło oddawane jest przede wszystkim przez promieniowanie i naturalną konwekcję a nie wymuszoną. Dzięki temu w domu nie ma unoszącego się kurzu, a wraz z nim alergenów. W mniejszym stopniu rozprzestrzeniają się one po domu. Powietrze nie jest wysuszone, a we wnętrzach panuje zdrowy mikroklimat, szczególnie ważny jeśli mieszkańcami są dzieci i osoby z alergią.

Uzupełnianie strat ciepła bezpośrednio na ścianach zewnętrznych sprawia, że dla osiągnięcia komfortu cieplnego temperatura powietrza w pomieszczeniu może być o 2-3oC niższa niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. To przekłada się bezpośrednio na obniżenie kosztów eksploatacji - średnio przyjmuje się, że zmniejszenie temperatury zaledwie o 1oC pozwala uzyskać około 5% oszczędności w zużyciu energii na cele grzewcze w ciągu roku. Ogrzewanie ścienne, podobnie jak ogrzewanie podłogowe ogranicza straty kominowe. W przeciwieństwie do systemów konwekcyjnych (wykorzystujących ruch powietrza) nie podgrzewa powietrza pod sufitem. Przy ogrzewaniu grzejnikami wiszącymi, powietrze pod sufitem zawsze jest o kilka stopni cieplejsze niż to, nad podłogą. To główny powód dla którego systemy konwekcyjne nie mogą być energooszczędne, straty do wentylacji to co najmniej 30% całkowitej energii.   

Ogrzewanie ścienne doskonale nadaje się do współpracy z nowoczesnymi i ekologicznymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła czy kotły kondensacyjne. Oba te urządzenia osiągają najwyższą sprawność, pracując w układach niskotemperaturowych, czyli takich w których czynnik grzewczy podgrzewany jest do temperatury maksymalnie 55°C, a nie jak w przypadku instalacji wysokotemperaturowych (powyżej 70°C). Aby z niższej temperatury zasilania uzyskać wymaganą moc cieplną, potrzebna jest większa powierzchnia grzejnika i dlatego doskonale nadaje się do tego ogrzewanie płaszczyznowe. Co ważne temperatura grzejącej ściany może wynosić maksymalnie 40°C, czyli być wyższa niż w przypadku ogrzewania umieszczonego w podłodze (podłoga nie może być zbyt mocno podgrzana, aby nie powodować dyskomfortu chodzących po niej osób). Dzięki temu z metra kwadratowego ogrzewania ściennego można uzyskać dużo większą moc grzewczą niż w przypadku ogrzewania podłogowego.

W praktyce, gdy zamontujemy grzejniki podtynkowe w ścianach zewnętrzny (odgradzających nas od czynników atmosferycznych) powierzchnia ściany, nigdy nie przekroczy 30 stopni utrzymując stałą temperaturę powietrza na poziomie 20 -22 stopni.

Choć grzejniki podtynkowe doskonale sprawdzają się w układach niskotemperaturowych (zasilanych niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła, kotły kondensacyjne), to można je też stosować w systemach wysokotemperaturowych (zasilanych kotłem na ekogroszek, kominkiem z płaszczem wodnym) gdyż redystrybucja ciepła i tak będzie niskotemperaturowa a tym samym bardzo komfortowa.  

Ogrzewanie ścienne po wykończeniu pomieszczenia jest praktycznie niewidoczne. Nie zaburza estetyki wnętrza, choć w pewnym stopniu ma wpływ na jego aranżację – ściany, w których umieszczone są elementy grzejne nie powinny być niczym zastawione ani zabudowane. Pewien kłopot możne sprawiać znalezienie wystarczająco dużo wolnej przestrzeni ścian (najlepiej zewnętrznych), by zamontowane w nim ogrzewanie ścienne było w stanie pokryć starty ciepła w pomieszczeniu. Problem taki może pojawić się, gdy w pomieszczeniu są wielkoformatowe okna zajmujące znaczną powierzchnię przegród zewnętrznych. Wtedy można ogrzewanie ścienne połączyć z innym systemem grzewczym (na przykład podłogowym).

Grzejniki podtynkowe - komfort cieplny
Autor: 3THERMO Duża powierzchnia czynna grzejnika (4000 cm2) zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu oraz sprawia, że otrzymuje się optymalne odczucie komfortu cieplnego.
Warto wiedzieć

Grzejniki podtynkowe a koszty ogrzewania domu

Jeden grzejnik podtynkowy kosztuje mniej więcej 400 zł. Wyposażenie domu o powierzchni około 120 m2 w komplet grzejników podtynkowych to koszt około 12 tys. zł, a więc więcej niż trzeba by zapłacić za tradycyjne grzejniki, ale porównywalnie do ogrzewania podłogowego. Większe nakłady inwestycyjne zostaną zrekompensowane niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Według szacunków producenta można je obniżyć nawet do 40% w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami oraz do 10% - w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym.

Czy grzejnik podtynkowy jest zdrowy?

Ogrzewanie ścienne to zdecydowanie najzdrowsza forma przekazywania ciepła. Zawdzięcza to po części zjawisku promieniowania i niewymuszonej konwekcji ale również lokalizacji. Tylko ogrzewanie ścienne dostarcza ciepło „od” przegród zewnętrznych a nie „do” przegród jak to się odbywa w przypadku wszystkich innych systemów. Taka odwrócona transmisja ciepła zmienia w naturalny sposób regulację wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Problemem w okresie grzewczym jest suche powietrze, które podrażnia nam górne drogi oddechowe i obniża naszą odporność. Wynika to z procesu przekazywania wilgoci i ciepła zawartego w powietrzu do ścian zewnętrznych. W efekcie mamy przesuszone powietrze i zawilgocone ściany. Tylko w systemie ściennym zjawisko to jest całkowicie wyeliminowane. Powietrze nie oddaje swojego ciepła i wilgoci do ścian tylko pobiera od nich wilgoć i wypromieniowywane ciepło.

Tak wyposażone ściany nie są podatne na grzyby i pleśni, które są dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia, szczególnie gdy borykamy się z alergią czy astmą. Ponadto grzejniki podtynkowy nigdy nie będzie siedliskiem kurzu czy bakterii, jak to bywa w przypadku urządzeń nawiewowych.

Zdrowe grzejniki podtynkowe
Autor: 3THERMO

Grzejnik podtynkowy a estetyka wnętrza

Aranżując pomieszczania w domu, dążymy do tego, aby przestrzeń była oczyszczona z elementów, które zaburzają jej estetykę. Chętnie korzystamy z nowoczesnych rozwiązań, które pomagają ukryć te elementy, które są niezbędne w danym pomieszczeniu, a nie każdemu się podobają. Dobrym przykładem są stelaże instalacyjne, które na dobre zagościły w naszych łazienkach. Pozwalają w estetyczny sposób zagospodarować przestrzeń wokół miski ustępowej, ukrywając podłączenia instalacyjne za zabudową. Podobnie rzecz się ma w przypadku grzejników podtynkowych - nie widać ani elementów grzejnych, ani podłączenia do rozdzielacza c.o. Ściana, w której zabudowany jest grzejnik może być wykończona tynkiem, albo inną okładziną, która nie stanowi bariery dla przenikającego ją ciepła. Grzejniki ścienne nie determinują również okładzin posadzki, dlatego nie musimy rezygnować z wymarzonej drewnianej podłogi, a jednocześnie mamy zapewnioną komfortową temperaturę w pomieszczeniu i niewidoczne wszystkie podłączenia instalacyjne.

Beton architektoniczny na ścianie
Autor: Paweł Ulatowski Dzięki ogrzewaniu płaszczyznowemu można cieszyć się idealnie zaprojektowanym wnętrzem bez kompromisów.

Ogrzewanie domu - czy wiesz, jakie wybrać?

Pytanie 1 z 10
Ogrzewanie centralne:
Nasi Partnerzy polecają