Jakie grzejniki łazienkowe wybrać? Jak zainstalować grzejniki łazienkowe?

2018-12-01 12:27

Grzejniki łazienkowe to oprócz popularnych drabinek, grzejniki dekoracyjne o przeróżnych formach. Co warto wiedzieć o grzejnikach łazienkowych zanim kupimy je do nowego domu i mieszkania albo zastąpimy nimi stare kaloryfery podczas remontu łazienki. Jak dobrać moc grzejników łazienkowych? Ile kosztują grzejniki łazienkowe dekoracyjne?

Grzejniki łazienkowe
Autor: Instal-Projekt

Komfortową temperaturę w łazience chcemy mieć niezależnie od pory roku. Zgodnie z przepisami powinna ona być o cztery stopnie wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych i wynosić 24oC. Zapewnią ją odpowiednio dobrane grzejniki łazienkowe. Gdy w domu jest centralne ogrzewanie, do łazienek zwykle wybiera się grzejniki wodne.

Kształty i wzory grzejników łazienkowych

Standardowe grzejniki łazienkowe wyglądem przypominają drabinę, dlatego powszechnie nazywa się je grzejnikami drabinkowymi. Zwykle zbudowane są z dwóch kolektorów pionowych, o przekroju okrągłym (owalnym) lub kwadratowym, połączonych szeregiem poziomymi rurek (kolektorów). Kolektory poziome mogą mieć dowolny przekrój, zwykle są okrągłe (rurowe). Często mają też postać płaskich paneli o różnej szerokości, ustawionych pionowo lub ukośnie. Sposób ich ukształtowania decyduje o wyglądzie grzejnika, a często – miejscu montażu. Wybór wzorów, kolorów, wielkości grzejników łazienkowych dekoracyjnych jest bardzo duży. Znajdziemy zarówno proste modele o geometrycznym kształcie, jak i grzejniki łazienkowe poziome (czyli szersze niż wyższe), pionowe lub o wymyślnych kształtach, czasami zupełnie nie przypominające grzejników. Dodatkowym elementem dekoracyjnym stanowiącym jednocześnie osłonę elementów mocujących grzejnika może być płaski, umieszczony z tyłu ekran.

Materiały na grzejniki łazienkowe

Grzejniki łazienkowe zwykle robi się ze stali, rzadziej z miedzi i zabezpiecza antykorozyjnie na przykład poprzez piaskowanie i fosforanowanie oraz/lub malowanie warstwą lakieru podkładowego metodą kataforezy; dodatkowe warstwy zwiększają odporność grzejnika na korozję i wydłużają jego żywotność. Całość pokrywa się warstwą lakieru, który tworzy na ich powierzchni idealnie gładką i przede wszystkim odporną na wilgoć powłokę. Ze szczególną starannością są wykonane także połączenia poszczególnych elementów.

Dowiedz się także:

Koszt grzejników łazienkowych

Rozpiętość cen grzejników łazienkowych jest dość duża – za niecałe dwieście złotych kupimy standardowy biały grzejnik drabinkowy (dostępny w marketach budowlanych). Około 500-700 zł trzeba wydać na modny grafitowy lub szary grzejnik dekoracyjny, model w wykończeniu matowym lub chromowanym albo o bardziej wyszukanym wzornictwie. Modele wyróżniające się nietypowym kształtem albo sposobem wykończenia powierzchni, nowoczesne grzejniki dekoracyjne mogą kosztować powyżej 1 tys. zł.

Kupując grzejniki łazienkowe, zarówno standardowe, jak i dekoracyjne, powinniśmy zwrócić uwagę na okres gwarancji. Długi (8-10 lat) świadczy między innymi o dobrym zabezpieczeniu przed korozją i daje pewność długoletniego bezawaryjnego użytkowania grzejnika. W grzejnikach kupowanych z myślą o powieszeniu w łazience zabezpieczone muszą być nie tylko wnętrze, ale i zewnętrzna powłoka. Grzejniki łazienkowe renomowanych producentów spełniają takie wymogi.

Dobór wielkości grzejników łazienkowych

Aby łazienka była dobrze ogrzana, przy doborze grzejnika najlepiej posłużyć się obliczeniami strat ciepła. Jeśli buduje się nowy dom, można je znaleźć w projekcie. Inaczej jest w przypadku remontu instalacji grzewczej i wymiany starych kaloryferów. Wtedy zwykle nie znamy zapotrzebowania na ciepło i moc grzejników łazienkowych dobieramy w przybliżony sposób. Przyjmuje się wtedy 100-130 W/m2 powierzchni pomieszczenia. Takie wskaźniki nie uwzględniają jednak wysokości łazienki, jej usytuowania (np. przy ścianach szczytowych), a także czy ma okno i jak duże. Aby moc grzejników drabinkowych nie okazała się w praktyce zbyt mała, zwłaszcza, że będziemy na nich suszyli ręczniki, co może zakłócić oddawanie ciepła, dobrze jest powiększyć ją o 20-25%.

Odpowiednie do obliczonej mocy modele grzejników dobiera się z katalogu producenta. Zwykle nie ma problemu z dopasowaniem wymiarów do planowanego miejsca montażu, gdyż większość grzejników łazienkowych drabinkowych dostępnych jest w kilku różnych rozmiarach.

W katalogach producentów moc grzejników jest podawana dla określonej temperatury zasilania i powrotu instalacji c.o. oraz temperatury w pomieszczeniu. Jeśli parametry instalacji grzewczej, do której jest przeznaczony grzejnik łazienkowy, są inne, trzeba zastosować podane w katalogu producenta współczynniki korekcyjne zwiększające (lub zmniejszające) obliczoną moc grzejnika. W przeciwnym razie ilość ciepła oddawanego przez grzejnik łazienkowy do pomieszczenia nie będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami.

Montaż grzejników łazienkowych

Grzejniki łazienkowe najczęściej wiesza się na ścianie na dwóch uchwytach. Niektóre modele są przeznaczone do zamocować prostopadle do ściany i wówczas pełnią funkcję ażurowej ścianki. Uchwyty mocujące są sprzedawane w komplecie z grzejnikiem. Zwykle umożliwiają regulację głębokości zawieszenia oraz wypoziomowanie.

Grzejniki łazienkowe drabinkowe podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania podobnie jak płytowe lub członowe. Układ c.o. powinien być zamknięty (zabezpieczony przeponowym naczyniem wzbiorczym) i szczelny. Ciśnienie robocze nie powinno przekraczać 0,6 MPa, a temperatura 95°C.

Grzejnika nie powinno się po napełnieniu opróżniać z wody bez powodu (jedynie w razie awarii), ponieważ każde napełnianie instalacji co świeżą wodą, a więc zawierającą rozpuszczony tlen, przyspiesza korozję.

Pionowe przewody grzejników łazienkowych co są zwykle zakończone czterema króćcami przyłączeniowymi. Dwa z nich są przeznaczone do połączenia z instalacją c.o., w trzeci wkręca się odpowietrznik, w czwarty – zaślepkę. Aby efektywność grzejnika była możliwie największa, przewody zasilający i powrotny nie powinny być podłączone do tego samego kolektora. Do podłączenia można użyć zaworu przyłączeniowego lancowego (z rurką nurnikową). Wtedy przewody zasilający i powrotny mogą być wyprowadzone ze ściany za grzejnikiem jeden obok drugiego. W niektórych grzejnikach przyłącze znajduje się w środku dolnej poziomej rurki.

Grzejniki łazienkowe mogą mieć fabrycznie zamontowany zawór termostatyczny i wówczas wystarczy dokupić do niego głowicę. Większość grzejników nie ma jednak takiego zaworu, więc jeśli chce się regulować ilość ciepła oddawanego przez nie do pomieszczenia, trzeba go dokupić i wkręcić w jeden z czterech króćców grzejnika.

Grzejniki łazienkowe i elektryczne
Autor: materiały prasowe Instal-Projekt

Grzałka elektryczna do grzejników łazienkowych

Do wielu grzejników łazienkowych można dokupić grzałki elektryczne. Dzięki jej zamontowaniu działa jak grzejniki łazienkowe elektryczne. Można z niego korzystać cały rok - suszyć ręczniki i dogrzewać łazienkę wiosną i jesienią , także wtedy, gdy centralne ogrzewanie jest wyłączone. Każdy producent oferuje określoną grzałkę elektryczną do konkretnego modelu grzejnika - element grzejny musi się zmieścić w króćcu grzejnika. Moc grzałki powinna być mniejsza od mocy grzejnika łazienkowego. Stosowane są różne zasady jej doboru. Niektórzy zalecają, aby moc grzałki była co najmniej o 100–150 W mniejsza od mocy grzejnika, np. gdy grzejnik ma moc 500 W, to moc grzałki powinna wynosić 350 W. Inni proponują proporcjonalne zmniejszenie tej wartości – moc grzałki to 70–80% mocy grzejnika łazienkowego.

Grzałka elektryczna może być wyposażona w programator z funkcją czasu i temperatury. Pozwala on dostosowywać temperaturę w łazience do aktualnych potrzeb użytkowników, a jednocześnie oszczędnie zużywać energię elektryczną. Większość grzałek wyposażona jest w dwa termostaty: termostat pracy (około 75°C) oraz termostat bezpieczeństwa (około 95°C).

Warunki montażu grzałki elektrycznej

Grzałkę elektryczną trzeba zamontować zgodnie z zaleceniami producenta. Mamy wtedy gwarancję, że będzie ona działać bezawaryjnie i bezpiecznie.

Grzałkę można umieścić tylko w jednym z dwóch dolnych króćców grzejnika, tzn. w dolnej części pionowych przewodów. W przypadku grzejników łazienkowych zasilanych od dołu (zasilenie i powrót c.o. podłączone są od dołu grzejnika), grzałkę instaluje się w trójniku przy króćcu powrotnym. Można też zastosować zestawy przyłączeniowe, dzięki którym zasilenie i powrót podłączone są do jednego kolektora.

Grzałkę można włączyć po zamknięciu zaworu odcinającego na zasilaniu, co zapobiega krążeniu wody w instalacji grzewczej. Jednocześnie na powrocie z grzejnika nie powinno się montować zaworów odcinających, aby zapewnić kompensację. Instalacja c.o. musi bowiem przejąć pewną ilość wody, wynikającą ze wzrostu objętości czynnika grzewczego pod wpływem temperatury.

Grzałki nie wolno podłączać do grzejników łazienkowych, jeśli są one zamontowane w odległości mniejszej niż 60 cm od obrysu wanny i brodzika. Obowiązują tu takie same zasady, jak dla innych urządzeń elektrycznych, takich jak terma czy elektryczna suszarka łazienkowa.Gniazdo do podłączenia wtyczki grzałki elektrycznej musi być uziemione. Trzeba zwrócić na to uwagę zwłaszcza w domach budowanych kilka, kilkanaście i więcej lat temu, kiedy nie było – tak jak dziś w nowych instalacjach elektrycznych – obowiązku montowania wyłącznie gniazd z bolcem.

Grzejniki łazienkowe i elektryczne
Autor: materiały prasowe Instal-Projekt