System centralnego odkurzania
Jest, a jakby go nie było. Na co dzień schowany w piwnicy lub na strychu, za ścianami i pod podłogą. Jednak, gdy potrzebny – sprząta jak najęty. Bezszelestnie, bezpyłowo i bardzo dokładnie. To bardzo skromny siłacz – centralny odkurzacz.
Autor: COMFORT SYSTEM
Instalacja centralnego odkurzania, wbrew pozorom, należy do najprostszych do zaprojektowania i wykonania. I, aby rozwiać wszelkie obawy, wcale nie jest ona najbardziej kosztowna. Na dodatek centralny odkurzacz może powstawać w kilku etapach - co pozwala rozłożyć wydatki w czasie. A to już bardzo wiele, bo w czasie budowy liczy się każda złotówka i niechętnie myślimy o wydatkach takich jak instalacja centralnego odkurzania.
Warto więc wiedzieć, że nie musimy jednorazowo kupować wszystkich niezbędnych elementów tego systemu ani tym bardziej ich instalować. Co więcej, nawet nie musimy być przekonani o tym, że chcemy w najbliższym czasie tę instalację użytkować. Wystarczy, że pokusimy się o jej zaprojektowanie, a następnie zakupimy przewody ssące i elektryczne oraz rozmieścimy je pod wylewkami, w ścianach i kanałach wentylacyjnych czy w innych, wyznaczonych w projekcie, miejscach.O tym, czy zechcemy do nich podłączyć z jednej strony - centralę ssącą, a z drugiej - gniazda ssące, zdecydować możemy znacznie później, gdy już zamieszkamy w naszym domu i dostatecznie dokuczy nam bieganie po schodach z tradycyjnym odkurzaczem.
Co oprócz rur
Rury to pierwszy element systemu, ale jego sercem jest centrala ssąca. Miejsce, w którym będzie ona zamontowana, powinno znajdować się w najniższej części budynku oraz być suche i przewiewne.Najlepiej umieścić centralę w garażu lub innym pomieszczeniu pomocniczym - w pobliżu ściany zewnętrznej. Odległość od niej nie powinna przekraczać 6 m (ze względu na siłę wyrzutni powietrza). Jeśli dystans ten musi być większy - trzeba też zwiększyć średnicę rury wyrzutowej, usuwającej powietrze na zewnątrz.Gdyby montaż centrali w najniższym punkcie domu był z jakiegoś powodu niemożliwy - można ją zainstalować 3 m powyżej najniższego punktu instalacji, trzeba jednak wybrać urządzenie o większej mocy - najlepiej skorzystać przy tym z porady producenta lub dystrybutora systemu. W takiej sytuacji, w najniższym punkcie pionu powinno się zamontować korek rewizyjny.Dobierając moc jednostki centralnej, trzeba uwzględnić odległość między nią a najdalej położonym gniazdem ssącym oraz powierzchnię do sprzątania (co wpływa na liczbę gniazd ssących). Centrale przeznaczone do domów jednorodzinnych są na ogół wyposażone w silniki o mocy między 1000 a 3000 W. Mogą mieć one konstrukcję kompaktową, czyli wszystkie elementy umieszczone w jednej obudowie lub typu split, gdzie silnik jest oddzielony od separatora zanieczyszczeń.Centrale wyposażone są w separatory zanieczyszczeń - najprostsze z nich to workowe (jednorazowe - z papieru lub wykonane z tkaniny - do wielokrotnego użycia). Podczas odkurzania powietrze przepływa przez worek, pozostawiając w nim zanieczyszczenia, a następnie wydalane jest na zewnątrz domu. Bardziej skomplikowane i efektywne są separatory cykloniczne, gdzie do oczyszczania powietrza wykorzystywana jest siła odśrodkowa. Dzięki temu odkurzacz pracuje zawsze z jednakową siłą - niezależnie od stopnia napełnienia zbiornika. Najbardziej skomplikowane są urządzenia z separatorem wodnym - wymagają bowiem podłączenia do wodociągu i kanalizacji. Wsysane zanieczyszczenia są natychmiast skrapiane wodą, a po zakończeniu sprzątania usuwane do kanalizacji. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju odkurzaczy jest możliwość używania ich do prac mokrych - prania dywanów i wykładzin, przepychania zlewów oraz usuwania wody z podłóg.