Rozbudowa systemu alarmowego

2020-04-10 9:14 Materiał sponsorowany

Nowoczesne systemy alarmowe to instalacje, które spełniają oczekiwania swoich użytkowników nie tylko na początku. Dzięki możliwości wygodnego rozbudowywania, z łatwością dopasujesz zakres funkcji do swoich zmieniających się potrzeb, trybu życia domowników oraz nowych okoliczności. Co zyskujesz? Elastyczne rozwiązanie, które ewoluuje razem z Tobą.

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL

Świat techniki rozwija się od kilku lat z zawrotną prędkością. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze technologie i komponenty. Również producenci systemów alarmowych korzystają z tych rozwiązań i stale rozwijają swoją ofertę, proponując coraz nowocześniejsze produkty. Dzięki temu, będąc nawet wieloletnim użytkownikiem systemu alarmowego możesz go w każdej chwili zmodernizować. Jak to zrobić? Kiedy warto się na to zdecydować?

Po pierwsze – przegląd i serwisowanie systemu

Każdy użytkownik systemu alarmowego wie (albo przynajmniej wiedzieć powinien), że aby instalacja zachowała najwyższą jakość oraz skuteczność działania, należy zadbać o jej cykliczny, regularny przegląd. Podczas rutynowej kontroli stanu technicznego poszczególnych urządzeń, instalator może także zasugerować wymianę niektórych z nich w celu uzyskania m.in. większego komfortu codziennej obsługi – np. manipulator tradycyjny zastąpić nowszym modelem INT-TSI z ekranem dotykowym, oferującym wygodniejszą i bardziej przyjazną obsługę. 

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL

Może również podpowiedzieć, o jakie nowe urządzenia warto rozszerzyć system, aby zyskać dodatkowe opcje – np. funkcje z zakresu smart home. Aby maksymalnie wykorzystać spotkanie z instalatorem, warto wcześniej poczytać o nowościach, jakie oferują producenci, aby móc omówić poszczególne rozwiązania wraz z fachowcem i wspólnie ustalić, które z nich możesz zastosować u siebie, aby osiągnąć oczekiwane efekty.

Po drugie – remont

Z modernizacją systemu alarmowego nie trzeba czekać do corocznego przeglądu. Doskonałą okazją jest także remont. Dzięki temu zniknie problem wynikający z konieczności przeprowadzenia dodatkowych prac związanych z zamaskowaniem śladów po ułożeniu kabli.

Planujesz generalny remont, ponieważ np. zdecydowałeś się na wykończenie poddasza, które dotychczas nie było jeszcze użytkowane? Jeśli dotąd kondygnacja stała pusta, jej zabezpieczenie było wyłącznie podstawowe. Przeznaczając powierzchnię do użytku i dzieląc ją na kilka pomieszczeń, powinieneś zadbać o dodatkowe czujki ruchu – np. SLIM-PIR-LUNA, która przy okazji doświetli schody na piętro i ciemny korytarz, zwiększając bezpieczeństwo domowników.

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL

Zabezpiecz kondygnację również przed pożarem (czujki dymu albo dymu i ciepła) oraz innymi zagrożeniami, na jakie, z racji swojej specyfiki, jest narażona – m.in. wystąpienie ewentualnej nieszczelności komina. Na taką okoliczność warto pamiętać o zamontowaniu czujek czadu. Gdy wymienione urządzenia wykryją pierwsze symptomy niebezpieczeństwa, przekażą informację do centrali alarmowej, która nie tylko załączy sygnalizator, lecz także zawiadomi Ciebie oraz wskazane osoby o konieczności wezwania pomocy. Dodatkowo, może również uruchomić wentylację wymuszoną lub uchylić okna, aby zwiększyć cyrkulację powietrza.

Jeżeli wśród nowych pomieszczeń znajduje się łazienka, czy pralnia – zastosuj czujki zalania. Dzięki nim, w razie wykrycia wycieku, system alarmowy automatycznie zamknie elektrycznie sterowany zawór główny, co pomoże zminimalizować szkody.

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL

Nie przewidujesz aż tak gruntownego remontu? Żaden problem. Jeśli masz w planach tylko zmianę aranżacji wnętrza, możesz zdecydować się na urządzenia bezprzewodowe, których instalacja jest bezinwazyjna. Możesz to zrobić nawet jeśli posiadasz już w domu przewodową instalację alarmową – nowoczesna centrala pozwoli Ci na dołączenie urządzeń bezprzewodowych i uzyskanie w ten sposób tzw. instalacji hybrydowej. Twój instalator może zaproponować Ci takie rozwiązanie, jeżeli stwierdzi, że warunki architektoniczne budynku (m.in. materiały, z których został zbudowany, obecność metalowych elementów oraz innych czynników, które mogłyby zakłócać sygnał radiowy wykorzystywany do komunikacji pomiędzy urządzeniami) nie wykluczają montażu instalacji bezprzewodowej. .

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL

Jeśli Twoja instalacja bazuje na centrali serii INTEGRA, INTEGRA Plus lub VERSA, możesz zastosować urządzenia bezprzewodowe z rodziny ABAX 2, które cechuje długie działanie bez wymiany baterii (nawet do 8 lat) i wysoka odporność na zakłócenia

Po trzecie – nowe okoliczności

Rozbudowa systemu alarmowego może być również odpowiedzią na sytuację, w której dotychczasowe jego funkcje przestają być dla Ciebie wystarczające – potrzebujesz czegoś więcej: jeszcze bardziej kompleksowej ochrony, więcej możliwości sterowania lub zupełnie nowych funkcjonalności. Może to być spowodowane nowymi okolicznościami, np. gdy w Twoim domu pojawił się pies, możesz szybko wymienić wszystkie czujki ruchu na takie z funkcją Pet – dzięki temu zwierzę będzie mogło swobodnie się poruszać, nie wywołując swoją obecnością alarmu.

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL

Gdy zamieszka z Tobą osoba starsza lub obecne wśród domowników dzieci zaczną być coraz bardziej samodzielne, możesz rozbudować system o możliwość dostępu za pomocą breloków i kart zbliżeniowych, co ułatwi im wygodne obsługiwanie systemu bez konieczności zapamiętywania haseł. 

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL

Inną funkcjonalnością, która wpłynie na wygodę życia codziennego, jest możliwość zdalnego sterowania m.in. oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, czy np. roletami, za pośrednictwem systemu alarmowego. Dzięki temu, zyskasz możliwość zarządzania zarówno alarmem, jak i wymienionymi zadaniami automatyki domowej przy pomocy jednego urządzenia sterującego – manipulatora, pilota lub smartfona z dedykowaną aplikacją mobilną (np. INTEGRA CONTROL).

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL
Bezprzewodowy system alarmowy
Systemy alarmowe Satel

Autor: SATEL

ABAX 2 to rodzina nowoczesnych, bezprzewodowych urządzeń. Umożliwia kompleksową ochronę obiektu oraz terenu wokół niego, a także realizację automatyki budynkowej, przez co zapewnia optymalne połączenie bezpieczeństwa i komfortu. Idealnie sprawdzi się jako bezprzewodowe rozszerzenie systemów alarmowych bazujących na centralach INTEGRA, INTEGRA Plus oraz VERSA. Może pracować również z innymi, dowolnymi centralami lub sterownikami automatyki, a także autonomicznie. Rodzina ABAX 2 obejmuje m.in. wewnętrzne i zewnętrzne czujki ruchu oraz sygnalizatory, czujki zbicia szyby, dymu, zalania, temperatury, sterowniki do realizacji funkcji smart home i piloty. Dzięki tak różnorodnej ofercie, z łatwością dopasujesz funkcjonalności systemu do swoich oczekiwań. Urządzenia mogą pracować nawet do 8 lat bez konieczności wymiany baterii, a ponieważ są bezprzewodowe – instalator w każdej chwili może bezinwazyjnie dodać np. kolejną czujkę lub zmienić lokalizację urządzeń już zamontowanych. W komunikacji pomiędzy elementami systemu wykorzystywana jest szyfrowana dwukierunkowa łączność radiowa. Dzięki temu, ABAX 2 oferuje poziom zabezpieczenia osiągalny do niedawna jedynie w tradycyjnych instalacjach przewodowych.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.