Planujesz urlop? Sprawdź czy warto instalować alarm w domu?

2024-06-19 5:39

Dobry system alarmowy do domu jednorodzinnego musi być dopasowany do charakterystyki budynku i potrzeb jego użytkowników. Rozwiązania dostępne na rynku różnią się zakresem funkcjonalności, sposobem montażu i obsługi oraz – mało ważnym dla bezpieczeństwa, ale często istotnym dla użytkowników – wyglądem elementów wchodzących w skład systemu.

alarm
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Sławomir Kaszewski, Marek Szcześniak Alarm przyda się w każdym domu, ale zwłaszcza w takim, który stoi samotnie na uboczu
Murator Remontuje: Przeróbki elektryczne dla każdego
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. System alarmowy do domu jednorodzinnego – najważniejsza centrala
  2. Czujka ruchu – PIR czy dualna?
  3. Dodatkowe funkcje czujek ruchu do domu
  4. Czujki ochrony obwodowej
  5. Ochrona domu przed czadem, zalaniem, dymem i nie tylko
  6. Różne sposoby obsługi systemu alarmowego

System alarmowy do domu jednorodzinnego – najważniejsza centrala

Głównym elementem każdego systemu sygnalizacji włamania i napadu jest centrala alarmowa. To właśnie od tego urządzenia w największym stopniu zależą możliwości i wygoda użytkowania systemu ochrony domu. Działanie centrali polega na odbieraniu sygnałów od podłączonych do niej czujek i czujników, przetwarzaniu pozyskanych informacji i wydawaniu konkretnych poleceń urządzeniom alarmującym lub zintegrowanym z nią instalacjom.

Centrala alarmowa powinna umożliwiać:

  • rozbudowę systemu alarmowego – najlepszym i najprostszym wyjściem jest zakup centrali pozwalającej na podłączenie do niej większej – niż aktualnie potrzebna – liczby urządzeń. Warto myśleć krok do przodu. Być może na posesji stanie w przyszłości nowy budynek, na przykład wolno stojący garaż lub domek narzędziowy, który warto będzie zabezpieczyć. Jeśli wybieramy niewielką centralę, stawiajmy na modele, do których będzie można podłączyć moduły rozszerzeń i ekspandery. To dobry sposób zabezpieczenia na wypadek ewentualnej rozbudowy w przyszłości;
  • podłączanie urządzeń bezprzewodowych - dzięki elementom komunikującym się z centralą drogą radiową można rozbudowywać system bez konieczności prowadzenia remontów - kucia tynków i układania okablowania. Ich ogromną zaletą jest szybkość montażu, a także łatwość zmiany lokalizacji, na przykład w związku ze zmianą aranżacji pomieszczeń;
  • wygodną organizację systemu – równie ważną kwestią, co liczba i rodzaje urządzeń podłączanych do centrali, jest możliwość takiej organizacji pracy systemu, która nie będzie zaburzać spokoju domowników ani komfortu korzystania z wyposażenia domu. Jedną z najwygodniejszych funkcji systemu alarmowego jest możliwość jego podziału na strefy. Często dokonuje się podziału według kondygnacji. Dzięki temu można uzbrajać alarm (włączać jego czuwanie) tylko na parterze domu, podczas gdy wszyscy domownicy przebywają na piętrze. To zapewnia im spokojny sen;
  • integrację z innymi systemami – niektóre centrale alarmowe mogą stanowić trzon kilku systemów jednocześnie. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na zakupie urządzeń (na przykład detektorów i paneli sterujących) i wykonaniu instalacji oraz umożliwia rozszerzenie możliwości obu systemów. Dobrym przykładem są centrale, które zapewniają integrację systemu alarmowego z systemem automatyki budynkowej. Wówczas czujka ruchu może nie tylko wykrywać złodzieja, lecz także inicjować włączenie oświetlenia lub pracę innej, wybranej instalacji.
alarm
Autor: SATEL Sygnały z czujników systemu alarmowego trafiają do centrali

Czujka ruchu – PIR czy dualna?

Po wybraniu odpowiedniej centrali przychodzi czas na instalację czujek, które będą zbierać sygnały z otoczenia znajdującego się w polu ich detekcji. Podstawowym urządzeniem do tego przeznaczonym jest czujka PIR wykrywająca ruch dzięki precyzyjnemu pomiarowi temperatury obiektów znajdujących w chronionym obszarze - każda jej zmiana wywołuje alarm.

W pomieszczeniach, w których zdarzają się nagłe zmiany temperatury, lepiej sprawdzają się jednak czujki korzystające z dwóch niezależnych torów detekcji, co pozwala wyeliminować lub co najmniej ograniczyć zjawisko fałszywych alarmów.

W czujkach dualnych oprócz wspomnianej technologii PIR wykorzystywana jest detekcja ruchu dla toru mikrofalowego. Czujnik wysyła fale o odpowiedniej częstotliwości, które w przypadku odbicia od poruszającego się obiektu zmieniają się, co jest rozpoznawane jako kryterium alarmu.

Dualne czujki ruchu najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, w których znajdują się dodatkowe źródła ciepła, na przykład kominek, kocioł grzewczy czy klimatyzacji oraz wszędzie tam, gdzie są niekontrolowane ruchy powietrza – między innymi w przedsionku.

alarm
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt wnętrz: Ewa Jednacz Główny manipulator instaluje się zwykle w pobliżu drzwi wejściowych

Dodatkowe funkcje czujek ruchu do domu

Niektóre czujki ruchu – pasywne i dualne – są wyposażone w dodatkowe funkcje.

Na przykład bezprzewodowy czujnik ruchu MotionCam (Ajax) wykonuje serię zdjęć, gdy podczas czuwania alarmu wykryje przemieszczający się obiekt. Animowane fotografie trafiają do użytkownika w kilka sekund, dzięki czemu można szybko zweryfikować, co uruchomiło alarm.

Czujka ruchu z funkcją oświetlenia SLIM-PIR-LUNA (Satel) ma wbudowane diody LED, które mogą ostrzegawczo pulsować, gdy w polu detekcji zostanie wykryty ruch, lub po prostu subtelnie rozświetlać pomieszczenia i pełnić funkcję oświetlenia awaryjnego w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej. Czujkę zasila wówczas akumulator centrali alarmowej.

Jeszcze inna wielofunkcyjna czujka – Motion Sensor (Fibaro) – umożliwia detekcję ruchu, mierzy temperaturę oraz – dzięki wbudowanemu czujnikowi natężenia światła – pozwala dynamicznie dostosowywać pracę lamp do ilości światła naturalnego.

alarm
Autor: Piotr Mastalerz, projektu: Przemysław Biryło W domu piętrowym drugi manipulator warto mieć na wyższej kondygnacji

Czujki ochrony obwodowej

Dom można chronić przed włamaniem nie tylko za pomocą czujek ruchu. Uznaniem klientów cieszą się również urządzenia ochrony obwodowej, do których zaliczamy między innymi:

  • czujki magnetyczne - wykrywają próby otwarcia drzwi, okien, bram i furtek;
  • czujki kurtynowe – tworzą niewidzialny mur wokół chronionego obiektu. Montuje się je najczęściej wzdłuż ogrodzenia i ściany budynku lub wydziela nimi strefę chronioną;
  • aktywne bariery podczerwieni - stosuje się je przede wszystkim po to, aby zabezpieczyć balkony, tarasy, ściany czy witryny sklepowe przed sforsowaniem ich przez intruzów. Chronią także przestrzenie nad płotami i na dachach oraz furtki i bramy wjazdowe.

Dużą zaletą ochrony obwodowej jest to, że nie utrudnia poruszania się po domu jego mieszkańcom. Dla osób, które dużo czasu spędzają w domu i zależy im na poczuciu bezpieczeństwa, ten rodzaj ochrony budynku może się okazać najwygodniejszy.

alarm
Autor: SATEL Wielu użytkowników wybiera sterowanie za pomocą aplikacji mobilnych

Ochrona domu przed czadem, zalaniem, dymem i nie tylko

Włamanie to nie jedyne niebezpieczeństwo, które zagraża naszemu domowi. Pozostaje jeszcze kwestia zdarzeń losowych, które są o tyle groźne, że mogą zaważyć na życiu lub zdrowiu domowników. Pożaru, wycieku gazu czy zalania w większości przypadków nie da się przewidzieć, dlatego w naszym domu powinny znaleźć się urządzenia, które w porę wykryją to zagrożenie. Są to na przykład czujki ciepła i dymu, zalania, tlenku węgla (czadu), gazu ziemnego (metanu) czy gazu LPG (propan-butanu).

Jeśli system alarmowy realizuje funkcje z zakresu automatyki budynkowej, to odpowiednio zaprogramowany może podjąć działania, które mają na celu minimalizowanie szkód. Może to być, na przykład, odcięcie dopływu wody (automatyczne zakręcenie zaworu) w przypadku wykrycia zalania. Z kolei gdy system odnotuje obecność czadu, może wymusić wentylację lub otwarcie wyposażonych w elektryczne siłowniki okien.

alarm
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Maciej Janeczek Podstawowym elementem ochrony są czujki ruchu

Różne sposoby obsługi systemu alarmowego

Preferencje użytkowników co do obsługi systemu alarmowego mogą być różne. Dla wielu najwygodniejsze jest sterowanie za pomocą aplikacji mobilnych. Śmiało można powiedzieć, że ten sposób obsługi systemów bezpieczeństwa staje się nowym standardem, którego producenci nie mogą pomijać, jeśli chcą zdobyć uwagę i uznanie klientów. Nawet proste modele central alarmowych są wyposażane w moduły komunikacyjne.

Aplikacje mobilne gwarantują dostęp do informacji o stanie systemu oraz zarządzanie nim z dowolnego miejsca, w którym znajdzie się użytkownik. Moduły komunikacyjne mogą też przesyłać zgłoszenia o zdarzeniach (alarmach, awariach) do centrum monitoringu agencji ochrony, jeśli użytkownik korzysta z jej usług.

Trzeba jednak pamiętać, że sterowanie systemem za pomocą aplikacji mobilnej jest jedynie dodatkiem. Nie należy rezygnować z zainstalowania urządzenia (urządzeń) do lokalnego zarządzania systemem, czyli manipulatora. Dlaczego? W razie braku połączenia z internetem, które jest niezbędne do korzystania z aplikacji, nie da się podjąć żadnych działań związanych z pracą systemu alarmowego.

Na rynku dostępne są różne modele manipulatorów. Najprostsze mają postać paneli z klawiaturą numeryczną i oferują podstawowe funkcje, wystarczające do sprawnego codziennego sterowania pracą systemu. Jeden montuje się zazwyczaj w pobliżu drzwi wejściowych, na przykład w wiatrołapie, drugi – zwłaszcza w domach piętrowych, ale nie tylko – w sypialni głównej, aby gospodarze mogli włączać i wyłączać alarm w wydzielonej strefie nocnej.

Popularnością cieszą się manipulatory z ekranami dotykowymi, których interfejsy przypominają te stosowane w smartfonach. Takie modele są zazwyczaj droższe.

alarm
Autor: Andrzej Szandomirski W pobliżu źródeł ciepła powinno się instalować czujki z dwoma niezależnymi torami detekcji
Nasi Partnerzy polecają