Centralne odkurzanie w złotówkach

2009-10-13 2:00

Z jednej strony dodatkowe instalacje to zawsze dodatkowe koszty. Czy jednak późniejszy komfort nie jest wystarczającym powodem by zainwestować?

Centralne odkurzanie w złotówkach
Autor: SMART Centralne odkurzanie w złotówkach
Centralne odkurzanie w złotówkach
Autor: Andrzej T. Papliński

Ile kosztuje komfort?

Oferowane na rynku europejskim systemy centralnego odkurzania różnią się jakością i ceną. Najbardziej znane i popularne są systemy amerykańskie.
Koszt systemu zależy od wielkości i złożoności instalacji oraz wybranego modelu jednostki centralnej. Można przyjąć, że kompletny system centralnego odkurzania dla domu o powierzchni około 200 m2 to wydatek od 3,5 do 5 tysięcy złotych. Cena zawiera koszty robocizny, materiałów, urządzeń i standardowego wyposażenia.
Oczywiście koszty można ponosić w dwóch etapach:

  • w pierwszym wyniosą one około 400-1000 złotych – tyle będzie kosztowało ułożenie w ścianach przewodów i zainstalowanie gniazd ssących;
  • drugi etap jest droższy – trzeba wydać od 2 do 4 tysięcy złotych na zakup i zainstalowanie jednostki centralnej oraz kupno pozostałych elementów systemu (węża ssącego, szczotek, ssawek itp.).

Zanim kupisz

Zanim kupi się i zainstaluje system centralnego odkurzania, warto dokładnie zapoznać się z okresem i warunkami gwarancji i wyraźnie rozgraniczyć gwarancję producenta od gwarancji wykonawcy. Gwarancja udzielana przez producenta lub dystrybutora na jednostkę centralną wynosi od roku do 5 lat. Wykonawca może udzielić na instalację od roku do 10 lat gwarancji. W niektórych firmach oferujących systemy centralnego odkurzania możemy liczyć na bezpłatne konsultacje fachowca łącznie z wizytą w domu i oszacowaniem kosztów całej inwestycji. Bezpośrednio po wykonaniu instalacja powinna być sprawdzona, a jej odbiór potwierdzony pisemnym protokołem.

To, co się da, podziel na dwa

Instalując centralny odkurzacz, nie trzeba wszystkiego robić na raz: całą inwestycję, a więc i koszty z nią związane, można rozłożyć na dwa etapy.
Pierwszy etap polega na ułożeniu w ścianach przewodów, zakończonych na powierzchni ścian gniazdami ssącymi – te prace muszą być wykonane w trakcie budowy lub remontu domu.
Drugi etap, czyli zakup jednostki centralnej, węża ssącego i akcesoriów może nastąpić w dowolnym, dogodnym dla inwestora czasie. Na przykład, gdy upora się już z wykończeniem domu i będzie mógł przeznaczyć pieniądze na inny cel niż budowa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.