Panele fotowoltaiczne 500W: czy warto zainwestować w moduły o takiej mocy?

2021-08-16 17:09

Ostatnio pojawia się coraz więcej paneli fotowoltaicznych o mocach nominalnych przekraczających 500W. Czy jest to postęp technologiczny? Czy warto zainwestować w takie moduły PV?

Panele fotowoltaiczne 500W
Autor: Piotr Mastalerz Pojedynczy panel fotowoltaiczny waży ok. 20 kg, więc podczas montażu takich urządzeń na połaci dachowej ważne jest solidne i prawidłowo wykonane mocowanie. Dlatego do montażu paneli fotowolta-icznych stosuje się gotowe systemy montażowe odporne na wszelkie warunki pogodowe

Wraz z rozwojem rynku fotowoltaicznego i coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów, co chwila pojawiają się nowe urządzenia, które mają stanowić przełom, dając kupującemu poczucie posiadania najnowszego rozwiązania na miarę czasów. Kiedy mowa o modułach fotowoltaicznych, warto zauważyć, że ostatnio pojawia się coraz więcej paneli fotowoltaicznych 500W.

Fotowoltaika – czy mnie na to stać i czy faktycznie się to opłaca?

Panele fotowoltaiczne 500W: skąd się bierze taka duża moc?

Do niedawna najbardziej popularnymi mocami modułów fotowoltaicznych dostępnymi na rynku były te z zakresu 330-370W. Ich całkowity wymiar oscylował wówczas w granicy ~170 cm wysokości oraz mniej więcej 1 m szerokości. Oczywiście na rynku pojawiały się panele fotowoltaiczne o mocy 400W, zachowujące praktycznie niezmienione wymiary, ale były to moduły amerykańskiego producenta, rzadko spotykane na polskich dachach.

Obecnie coraz popularniejsze są moduły fotowoltaiczne o dużych mocach dochodzących do 500W i niekiedy je przekraczających, bazując na produktach o rozmiarach znacznie większych od dotychczas znanych. Przykładowy moduł o mocy nominalnej 500W osiąga wymiary 1102x2220 mm, czyli ponad 2,5 m2, co w odniesieniu do standardu jakim jest granica powierzchni mniej więcej ~1,7m2 stanowi duży przeskok. Idąc wyżej i wczytując się w kartę modułu o mocy nominalnej 550W, odczytujemy wymiar 1134x2279 mm, czyli prawie 2,6 m2. Ostatnim, ze sprawdzonych przez nas modułów fotowoltaicznych jest o mocy nominalnej 600W i wymiarach 1303x2172 mm, czyli ponad 2,80 m2.

Przeczytaj też:

Moduł fotowoltaiczny w technologii All Back Contact. Jakie daje korzyści?

Wniosek jest oczywisty, w dużej mierze wraz ze zwiększeniem mocy nominalnej modułu fotowoltaicznego wiąże się zwiększenie jego powierzchni. Dzieję się to poprzez zwiększenie liczby pojedynczych ogniw krzemowych wchodzących w skład całego modułu lub poprzez zwiększenie wymiaru samych ogniw krzemowych.

Duże moduły fotowoltaiczne 500W: jakie są ich właściwości

Znając już przyczynę dostępności tak dużych mocy modułów fotowoltaicznych, warto dowiedzieć się czy zwiększenie tego parametru przekłada się w jakiś sposób na pracę i wytrzymałość paneli. Duża moc oznacza dużą powierzchnię modułu, która z kolei musi być odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne, w szczególności na nacisk pokrywy śnieżnej oraz silne podmuchy wiatru. Warto wiedzieć, że moduły fotowoltaiczne bardziej kompaktowe, podczas montażu wymagają czterech punktów podparcia, w przypadku modułów fotowoltaicznych o mocy 500W+ może zaistnieć konieczność zastosowania dodatkowej szyny montażowej, czyli dołożenie kolejnych dwóch punktów podparcia, aby zapewnić wytrzymałość mechaniczną na żądanym poziomie. Za tego typu rozwiązaniem może dodatkowo przemawiać fakt, że moduły o dużych wymiarach niekiedy nie są wzmacniane z tyłu dodatkową belką poprzeczną.

Przeczytaj też:

Wyjaśniamy, jak rozpoznać panele fotowoltaiczne niskiej jakości

Warto również wspomnieć o tym, że moduły fotowoltaiczne o większej mocy charakteryzują się również innymi (w porównaniu do modułów kompaktowych) wartościami napięć i ładunków elektrycznych. Ma to bezpośredni wpływ na możliwość łączenia konkretnej liczby modułów w jeden łańcuch, ponieważ połączenie ze sobą zbyt wielu modułów o wysokich napięciach/prądach w jeden łańcuch, może być przyczyną poważnej awarii. Przed przystąpieniem do prac montażowych należy dokładnie zapoznać się z kartą katalogową modułu fotowoltaicznego, jak i inwertera. Aby poradzić sobie z tym problemem producenci dużych modułów fotowoltaicznych podczas projektowania wewnętrznych obwodów elektrycznych urządzeń, stosują rozwiązania polegające na zwiększeniu napięcia jałowego i obniżenia wartości prądu zwarcia (to rozwiązanie pozwala połączyć mniej modułów w jeden szereg, ale jest bardziej bezpieczne) lub odwrotnie na obniżeniu napięcia jałowego i zwiększeniu wartości prądu zwarcia (to rozwiązanie pozwala połączyć więcej modułów w jeden szereg). Jednak przy rozwiązaniu drugim, może pojawić się problem z dobraniem odpowiednich mikroinwerterów w związku ze zbyt wysokim prądem.

warto wiedzieć

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej

Jeśli zależy nam na dokładnym doborze mocy paneli fotowoltaicznych, warto zwrócić się do projektanta instalacji sanitarnych. Dobierze on nie tylko właściwą moc, ale również wykona dla nas wizualizację połaci dachowej wraz z prawidłowym rozmieszczeniem ogniw fotowoltaicznych. Taka wizualizacja może okazać się konieczna, gdy na działce znajdują się drzewa – wówczas sporządza się analizę zacienienia. Dzięki niej możemy uzyskać informacje, ile energii elektrycznej wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna oraz czy z powodu zacienienia konieczne będzie rozdzielenie instalacji na dwa odrębne obwody z niezależnymi MPP trackerami. Wszystko po to, aby falownik mógł znaleźć maksymalny punkt pracy, w którym moduły PV będą produkować najwięcej prądu.

Gdzie można zamontować moduły fotowoltaiczne 500W

Moduły fotowoltaiczne o mocy 500W sprawdzą się, gdy dysponujemy dużą powierzchnią połaci dachowej i jesteśmy w stanie zapewnić wystarczającą liczbę punktów podparcia. Bardzo chętnie stosują je również firmy zajmujące się budową farm fotowoltaicznych o mocach przekraczających kilka MW - zastosowanie modułów o dużych rozmiarach jest tu w pełni uzasadnione i pożądane.

Dla domowych rozwiązań, gdzie nierzadko mamy do czynienia ze skomplikowaną połacią dachową, na której znajdują się kominy, wykusze, stopnie dekarskie, częściej proponuje się montaż bardziej kompaktowych modułów fotowoltaicznych o mocy do 400W. Ich montaż jest prostszy, często można taki moduł zainstalować w miejscu, gdzie duży odpowiednik by się nie zmieścił.

Przeczytaj też:

Montaż paneli fotowoltaicznych: poradnik

Oczywiście należy podkreślić, że każdy dach jest inny i dla każdego należy wykonać osobny audyt, by dobrać najbardziej optymalny system instalacji fotowoltaicznej. To zadanie należy do profesjonalnych firm zajmujących się montażem paneli PV.

Fotowoltaika

Pytanie 1 z 8
Ogniwa fotowoltaiczne: