Sztukateria na ścianie. Instrukcja krok po kroku
Wykorzystywanie sztukaterii do zdobienia wnętrz ma bardzo długą tradycję. W ostatnim czasie zmienił się tylko materiał, z którego się je wykonuje. Ozdobne gzymsy, rozety czy listwy niezwykle urozmaicają wnętrza, a różnorodne wzornictwo pozwala na dopasowanie ich i do tych nowoczesnych, i tych utrzymanych w stylu klasycznym.
Potrzebne będą:
- sztukaterie (listwy)
- skrzynka uciosowa
- piłka o drobnych ząbkach
- gąbka
- ołówek
- nóż
Materiały na sztukaterie
Gips. Można z niego zrobić dowolne wzory na zamówienie. Wykonują je sztukatorzy, korzystając z szablonów – profile wycinane z blachy polewa się gęstym gipsem lub odlewa z form silikonowych. W przypadku bardziej skomplikowanych wzorów często zatrudniany jest rzeźbiarz, który przygotowuje modele do zrobienia form. Elementy sztukaterii mocuje się zaczynem gipsowym, nakładając go na odlew, a nie na ścianę. Dekoracje gipsowe łatwo jest uszkodzić, ale też wszelkie uszkodzenia można bez trudu naprawić.
Styropian. Zaletami styropianowych dekoracji są lekkość i niska cena. Są one jednak dość delikatne, co powoduje, że łatwo je uszkodzić. Służą do ozdabiania sufitów; lepiej nie stosować ich na ścianach, bo są nieodporne na obtłuczenia. Mocuje się je na klej do styropianu.
Polistyren ekstrudowany. Jest lekki, trwały oraz odporny na pękanie i wgniecenia. Ma gładką, elegancką fakturę, do złudzenia przypominającą gips. Wykonane z niego elementy cechuje dokładność i wyrazistość wszystkich szczegółów wzoru. Można z niego zrobić także gięte profile niezastąpione do wykończeń ścian, na których są krzywizny czy łuki. Ozdoby z polistyrenu mocuje się na klej przeznaczony do styropianu. Łączenia elementów są mało widoczne, ponieważ klej rozpuszcza krawędzie i działa jak spaw.
Duropolimer. Wykonane z niego wyroby mają największą wytrzymałość na uszkodzenia. Idealnie nadaje się więc na listwy przypodłogowe, portale i opaski drzwiowe.
Poliuretan. To materiał jednolity i gładki. Wzory z niego wykonane są bardzo równe i dokładne, mają wyraźne szczegóły. Nadaje się do robienia giętych profili.
Poznaj rodzaje sztukaterii do wnętrz