Jak pomalować pokój? Łatwe malowanie ścian i sufitu - dokładna instrukcja krok po kroku
Dzięki pomalowaniu ścian i sufitu w łatwy sposób możesz odświeżyć, a nawet całkowicie zmienić styl wnętrza. Mimo iż to praca, która wymaga sporego wkładu sił własnych, nie jest wcale trudna. Pomalować pokój możesz bowiem samodzielnie, a korzystając z profesjonalnych porad krok po kroku zrobisz to bez trudu.
Potrzebne będą:
- farba do ścian
- farba do sufitów
- wałki i pędzle
- papier ścierny
- folia i taśma malarska
- kuweta, nóż, mieszadło, szczotka, szmatka i szpachelka
Przygotowanie pokoju do malowania
Zanim przystąpisz do malowania ścian i sufitu, musisz odpowiednio przygotować pokój.
Przede wszystkim za pomocą taśmy malarskiej i folii zabezpiecz okna, drzwi, podłogę, a także grzejniki i zdemontuj gniazdka elektryczne oraz kontakty.
Czasami zdarza się, że fragmenty ścian są niespójne, popękane, ukruszone. W takim wypadku, za pomocą szpachelki, musisz usunąć warstwę starej farby, a gdy to konieczne także gładzi bądź tynku, a następnie miejsce uszkodzenia zaszpachlować gładzią gipsową i wyszlifować papierem ściernym.
Po szlifowaniu oczyść dokładnie ścianę z pyłu za pomocą szczotką i odtłuść ją przy użyciu ściereczki zwilżonej wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.
Sprawdź, jakie kolory są modne - nie tylko w tym sezonie
Przystępując do gruntowania zacznij od sufitu, a dopiero po wyschnięciu gruntu zajmij się ścianami. W obu przypadkach naroża zabezpiecz taśmą malarską. Pamiętaj, że ściana musi być sucha. Farbę gruntującą rozcieńcz wodą i dokładnie wymieszaj. Aby przygotować grunt do sufitu do farby dolej około 20% wody, do ścian - 40%. Rozpocznij od malowania naroży i trudnodostępnych miejsc. Najlepiej użyj do tego celu małego wałka. Resztę sufitu i ścian maluj dużym wałkiem na teleskopie. Pamiętaj, żeby podczas gruntowania przesuwać się w lewo albo prawo od narożników, a farbę nanosić ruchami góra-dół, by uniknąć smug. Taśmę malarską odklej delikatnie zaraz po skończeniu gruntowania. Zrywając ją po wyschnięciu farby, możesz uszkodzić świeżo wykonaną powłokę malarską
Do właściwego malowania sufitu możesz przystąpić dopiero po wyschnięciu ścian po gruntowaniu. Pamiętaj, żeby zabezpieczyć narożniki taśmą malarką. Dokładnie wymieszaj farbę do sufitów i przelewaj partiami do kuwety malarskiej. Malowanie sufitu rozpocznij od naroży, korzystając z małego wałka. Następnie, za pomocą dużego wałka na teleskopie, nałóż pierwszą warstwę farby równolegle do największego źródła światła w pokoju. Tuż po zakończeniu nanoszenia pierwszej warstwy farby ostrożnie odklej taśmę malarską. Kolejną raz możesz malować sufit po około 4 godzinach. Rozpoczynasz ponownie od naroży, ale tym razem maluj sufit prostopadle do największego źródła oświetlenia. Pamiętaj by przed naniesieniem drugiej warstwy farby okleić ściany taśma malarską i by usunąć ja bezpośrednio po zakończeniu malowania sufitu.
Przed przystąpieniem do właściwego malowania ścian, zabezpiecz naroża sufitu taśmą. Przyklej ja na suchą ścianę i pamiętaj o tym, by usunąć ją bezpośrednio po zakończeniu malowania pierwszej warstwy. Malowanie ścian zacznij od naroży i wszystkich trudnodostępnych miejsc - podobnie jak przy gruntowaniu. Użyj do tego małego wałka malarskiego. Następnie pozostałe powierzchnie ścian maluj dużym wałkiem na teleskopie, zaczynając od narożników i kierując się od niech na prawo lub na lewo. Farbę nanoś ruchami góra-dół, tak aby pokryła powierzchnię ściany na całej jej wysokości. Pamiętaj, by ostatni ruch wykonać z góry do dołu, co pozwoli uniknąć powstania smug. Malując drugą warstwę postępuj analogicznie jak przy pierwszej, odczekaj jednak odpowiedni czas podany przez producenta farby. Pamiętaj także, by usunąć taśmę malarską natychmiast po malowaniu pierwszej warstwy i przykleić ją przed malowaniem drugiej. Taśmę odklejaj ostrożnie i pod odpowiednim kątem, by uniknąć oderwania jej razem z farbą
Częstego mycia wałków pomiędzy malowaniami unikniesz przechowując je w szczelnym worku foliowym. Dzięki temu farba nie zaschnie na narzędziu. Jednak przy dłuższych przerwach, wałki i pędzle musisz dobrze umyć i wysuszyć przed ponownym użyciem.
Gdy skończysz malowanie, usuń folię ze wszystkich zabezpieczonych powierzchni, przykręć gniazdka i kontakty, a wszystkie używane narzędzia dokładnie umyj i wysusz. Przydadzą się przy kolejnym remoncie!