Stropy gęstożebrowe – rozwiązanie problemu dużych rozpiętości stropu
Nowe technologie w konstrukcji stropów pozwalają na elastyczne kształtowanie wnętrza domów. Stropy gęstożebrowe rozwiązują problem dużych rozpiętości stropu, pozwalając na bardziej swobodne kształtowanie wnętrz.
Technologie stropowe bardzo często wpływają na ograniczenia w podziale wnętrz. Najczęściej zauważamy to w projektach gotowych, gdzie rozpiętość stropu nie przekracza 6 metrów. Wymiar ten był granicą dla wielu stropów gęstożebrowych. Dziś możliwości jest znacznie więcej. Stropy gęstożebrowe mogą uzyskać rozpiętość belek nawet do 11 metrów.
Jakie rozpiętości uzyskasz, stosując stropy gęstożebrowe
Zaletą stropów gęstożebrowych jest prosty montaż i mały ciężar poszczególnych elementów. Do ich montażu nie trzeba wykorzystywać ciężkiego sprzętu, co znacznie obniża koszty inwestycji. Tego typu strop składa się z przenoszących obciążenia, prefabrykowanych belek, pustaków stropowych ( element wypełniający) oraz nadbetonu, który wraz ze zbrojeniem tworzy nośną konstrukcję stropu. Całość spojona zostaje żelbetowych wieńcem – łączy on końce belek i biegnie przez wszystkie ściany nośne domu. Producenci ustandaryzowali długości belek, od których zależy rozpiętość stropu. Z reguły długość belek dochodzi do 7,2 m , ale zdarzają się belki, które pozwolą uzyskać rozpiętość nawet do 11 m. Długości tych elementów zwiększają się co 25 lub 30 cm.
Konstrukcja stropu gęstożebrowego
Belki stropowe produkowane są z betonu klasy nie niższej niż C16/20 i stalowych kratownic. Montaż stropu rozpoczyna się od oparcia belek na ścianach nośnych w rozstawie 45, 50, 50, 62,5 cm. Złe rozłożenie belek możne doprowadzić do ich popękania podczas układania pustaków stropowych. Liczba podpór montażowych i odstępy między nimi zależą od długości belek. Musisz pamiętać aby skrajne belki znajdowały się bezpośrednio przy ścianie, a odstępy między belkami nie powinny przekraczać 1,5 m. Uzyskując duże rozpiętości możliwe są pęknięcia stropu. Aby tego uniknąć stosuje się żebra rozdzielcze. Przy rozpiętości od 6 do 8 metrów dokładamy trzy żebra. Cztery żebra zastosujemy przy rozpiętości przekraczającej 8 m. Czasem liczba żeber może się zwiększyć. Zależy to od obciążania, jakie strop będzie musiał przenosić. Żebra rozdzielcze mają szerokość od 7 do 14 cm.
Autor: Konbet Poznań
Fragmenty stropu, które będą obciążone ścianami, wymagają wzmocnienia. Jednym ze sposobów jest ułożenie obok siebie kilku belek nosnych. W węższym polu, którego nie można wypełnić pustakami stropowymi, projektuje sie fragment monolitycznej płyty żelbetowej
Jak układać pustaki stropowe
Pustaki stropowe są elementem wypełniającym strop gęstożebrowy. Wykonuje się je z ceramiki, keramzytobetonu, betonu. Pustaki opiera się na rozłożonych wcześniej belkach stropowych. Każdy element dosuwa się dokładnie jeden do drugiego. Należy pamiętać, że pierwszy i ostatni pustak muszą być zaślepione, aby podczas betonowania mieszanka nie dostała się do ich środka. Zanim rozpoczniesz zalewanie stropu betonem, ułożone pustaki należy obficie polać wodą, w innym wypadku beton odciągnie wodę z pustaków zmniejszając ich trwałość. Wylany beton należy pielęgnować przez polewanie go wodą. Jest to szczególnie ważne w słoneczne letnie dni. Im większa grubość wylanego nadbetonu, tym większa sztywność stropu.
Dobierz odpowiedni strop do swojego domu
Rodzaje stropów gęstożebrowych
Wśród głównych typów stropów gęstożebrowych wymienia się stropy: Teriva, Miro oraz Porotherm. Alternatywą dla nich są konstrukcje stropowe ze strunobetonowymi belkami. Wykonuje się je z betonu klasy C50/60, belki wypełnia się wibroprasowanymi pustakami. Stropy ze strunobetonu pozwalają osiągnąć dużą rozpiętość nie zwiększając grubości konstrukcji. Tym samym znacznie zmniejszamy jego masę. Dodatkowo stropy tego typu nie wymagają tak gęstego podparcia, jak tradycyjny strop gęstożebrowy. Z belek wystają pręty zbrojeniowe, które ułatwiają połączenie ich z wińcem stropowym.