Stalowe i podwieszane schody na antresolę. Lekka, ażurowa konstrukcja pasuje do nowoczesnego stylu

2025-02-18 12:13

Stalowe schody na antresolę mają ażurową, widoczną konstrukcję, która pasuje do otwartego wnętrza i podwieszanej antresoli wykonanej również ze stali. Ich zaletą jest lekkość. Takie konstrukcje chętnie łączy się z drewnem lub ze szkłem. Kojarzą się z wnętrzami inspirowanymi konstrukcją maszyn, statków lub hal przemysłowych. W domach jednorodzinnych schody z tego materiału spotyka się nieco rzadziej. Jak je zbudować?

Spis treści

  1. Stal jako materiał konstrukcyjny do wnętrz inspirowanych konstrukcją maszyn
  2. Konstrukcja schodów - dwie belki stalowe
  3. Wykonanie - budowa schodów na antresolę
  4. Forma i materiał schodów
  5. Stopnie wyłożone dębowym drewnem
  6. Stalowe schody na antresolę - zdjęcia
Murator Remontuje: Jak samodzielnie wykonać efekt betonowej ściany?
Materiał sponsorowany

Stal jako materiał konstrukcyjny do wnętrz inspirowanych konstrukcją maszyn

Stal używana jako materiał konstrukcyjny kojarzy się z nowoczesnością, wnętrzami inspirowanymi konstrukcją maszyn, statków lub hal przemysłowych. W domach jednorodzinnych schody z tego materiału spotyka się nieco rzadziej niż schody żelbetowe lub schody drewniane. Ich zaletą jest lekkość. Takie konstrukcje chętnie łączy się z drewnem lub ze szkłem, których używa się do wykończenia stopni lub balustrad. Można je wykonać z drogiej stali kwasoodpornej, ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej, a także ze stali węglowej (tak zwanej czarnej) malowanej. Elementy schodów spawa się lub skręca, a następnie pra- wie gotowe moduły montuje się we wnętrzach podczas prac wykończeniowych.

schody
Autor: Zuzanna Podwysocka

Konstrukcja schodów - dwie belki stalowe

Kręgosłup schodów stanowią dwie belki stalowe w kształcie ceowników o wysokości 160 mm. Są one lekko rozsunięte. W miejscu, gdzie znajduje się zabieg, belki są tak zespawane, że przyjmują kształt wznoszących się schodków. Do belek przykręcone są stopnie wykonane z zespawanych blach o grubości 8 mm. Każdy stopień jest przymocowany oddzielnie czterema ampulowymi śrubami o średnicy 12 mm. Taki rodzaj połączenia został wybrany celowo – ampulowe śruby przypominają nity i pasują do charakteru całej konstrukcji. Do łącznikowej blachy podkonstrukcji stopnia przykręcono płaskowniki stanowiące słupki balustrady.

Aby konstrukcja schodów wzbudzała zaufanie, nie może ani drgać, ani się uginać. Belka z dwóch skręconych ceowników jest obciążona stopniami wspornikowymi, do których dodatkowo zamocowano balustradę, dlatego musi być unieruchomiona w kilku punktach. Została przykręcona do posadzki parteru i do poziomej belki łączącej stalowe słupy konstrukcyjne (podtrzymujące dach) ze ścianą, a dodatkowo w miejscu zabiegu ustabilizowana i przykręcona mocnymi kołkami do ceramicznego muru z pustaków. Balustrada też trzyma się pewnie – zdwojone słupki są przykręcone w dwóch miejscach do stopni. Pomimo lekkości schody ani drgną.

Czytaj też:

Antresola w domu - czy warto ją mieć?

Wykonanie - budowa schodów na antresolę

Budowę schodów i antresoli powierzono sprawdzonemu, doświadczonemu warsztatowi ślusarskiemu, który dysponuje odpowiednimi narzędziami do obróbki zarówno stali czarnej, jak i nierdzewnej. Ślusarze wykonywali i montowali jednocześnie schody oraz konstrukcję antresoli podwieszanej do więźby. Po przykręceniu głównej belki zamocowali stopnie śrubami (przez przygotowane w belce otwory), a następnie przykleili drewniane wypełnienia blach.

schody
Autor: Zuzanna Podwysocka Konstrukcja. Kręgosłup schodów stanowią dwa stalowe ceowniki o wysokości 160 mm. Są one lekko rozsunięte. W miejscu, gdzie znajduje się zabieg, belki są tak zespawane, że przyjmują kształt wznoszących się schodków. Do nich są przykręcone stopnie wykonane z zespawanych blach o grubości 8 mm</p>

Forma i materiał schodów

Aby wszystkie elementy konstrukcji – słupy, krokwie, cięgna, na których podwieszona jest antresola, słupki balustrady – stworzyły harmonijny wystrój wnętrza, ich wymiary i rozstaw zostały już na etapie projektu precyzyjnie rozliczone i zaplanowane.

Celowo do konstrukcji zastosowano otwarte przekroje oraz widoczne śruby łączące poszczególne elementy, co dodaje im „maszynowego” charakteru. Główne belki i blachy stopni są wykonane ze stali węglowej malowanej ciemnoszarą farbą.

Stopnie wyłożone dębowym drewnem

Stopnice wyłożono dębowym drewnem, takim samym jak „pokład” antresoli i podłogę w salonie. Schody mają tak dobrane proporcje i konstrukcję, że pomimo zabiegowego kształtu są bardzo wygodne i stabilne. Na górę prowadzi 17 stopni – tyle zazwyczaj potrzeba, aby połączyć kondygnacje w domach jednorodzinnych. Wysokość stopnia wynosi 17 cm, a szerokość – 29 cm.

Czytaj też:

Drewniane stopnie - jaki gatunek drewna wybrać?

Mają korzystne nachylenie biegu wynoszące 30º. Po takich schodach dobrze się chodzi, gdyż nie zmuszają do zbyt dużego wydatkowania energii na pokonywanie kondygnacji. Bieg ma szerokość 110 cm, co umożliwia minięcie się dwóch osób i jest we właściwej proporcji do wielkości wnętrza. Ponieważ schody są częściowo otwarte, można po nich wnosić na antresolę przedmioty o dużych gabarytach. Lekka balustrada ma wysokość 110 cm (nieco wyżej, niż zalecają przepisy) i stanowi stabilną podporę ułatwiającą bezpieczne wchodzenie na górę. Balustrada jest ze szczotkowanej stali nierdzewnej.

Jej słupki są z dwóch skręconych płaskowników o wymiarach 50 x 8 mm, między którymi naciągnięto stalowe pręty o średnicy 5 mm. Płaskownik ograniczający balustradę jest od góry wykończony przyjemnym, ciepłym w dotyku drewnianym pochwytem.

Projekt schodów: architekt Dariusz Bodzioch

Stalowe schody na antresolę - zdjęcia

schody
Autor: Zuzanna Podwysocka Forma. Schody mają tak dobrane proporcje i konstrukcję, że pomimo zabiegowego kształtu są bardzo wygodne i stabilne. Korzystne nachylenie biegu, wynoszące 30°, nie zmusza do zbyt dużego wysiłku na pokonywanie kondygnacji. Schody są częściowo otwarte, można po nich wnosić na antresolę przedmioty o dużych gabarytach</p>
schody
Autor: Zuzanna Podwysocka Materiał. Wszystkie elementy konstrukcji tworzą harmonijny wystrój wnętrza. Celowo zastosowano otwarte przekroje oraz widoczne śruby łączące poszczególne elementy. Główne belki i blachy stopni są wykonane ze stali węglowej malowanej ciemnoszarą farbą. Stopnice wyłożono dębowym drewnem, takim samym jak pokład antresoli</p>
Murowane starcie
Schody - żelbetowe czy drewniane. MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor:
Pozostałe podkategorie