Redaktorzy Muratora rekomendują materiały budowlane. Silikaty i prefabrykaty szkieletowe.

2013-03-20 12:39

Jako pracownicy „Muratora” często jesteśmy proszeni o bezstronną ocenę materiałów budowlanych i rozwiązań. W miarę możliwości służymy radą i podpowiadamy. Dziś nasze rekomendacje odnośnie materiałów do wznoszenia domu. Polecamy silikaty i prefabrykaty szkieletowe. Sprawdź dlaczego.

Ściany z silikatów
Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy Niewątpliwą zaletą silikatów jest ich cena – bloczki na 1 m2 ściany grubości 18 cm kosztują 43-79 zł

Silikaty

Silikaty są zdrowe, wytrzymałe, łatwo dostępne, a przede wszystkim stosunkowo tanie. To doskonały materiał na dom ekologiczny. Nie zawierają żadnych szkodliwych związków, ich główne składniki to piasek, wapno i woda. Są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, a dzięki silnie zasadowemu odczynowi także na rozwój mikroorganizmów. Bloczki silikatowe mają gładką powierzchnię i zwartą strukturę. Ta gęsta struktura sprawia, że stosunkowo małe elementy mają duży ciężar. Nie jest to jednak wadą, bo zapewnia im wysoką izolacyjność akustyczną i świetną akumulacyjność ciepła. Do budowy większości ścian nośnych wystarczą bloczki szerokości 18 cm. Po ociepleniu muru 20-centymetrową warstwą styropianu otrzymuje sięścianę grubości 38 cm o współczynniku U nieprzekraczającym 0,2 W/(m2.K).

Prefabrykowane ściany szkieletowe

To propozycja dla tych, którzy boją się, że logistycznie nie udźwigną trudów budowy. Wykonawcy takich domów to przeszkolone ekipy z dużą kulturą wykonawczą. W tej technologii buduje się wiele domów energooszczędnych, niektóre osiągają standard domu pasywnego. Prefabrykaty, z których powstaną ściany, stropy i dach, są konstruowane poza placem budowy. To bardzo bezpieczne rozwiązanie ze względu na materiały – drewno i termoizolacja nie są wystawione na działanie deszczu i słońca, które mogłyby niekorzystnie zmienić ich parametry techniczne. Produkcja elementów zazwyczaj trwa kilka miesięcy, a odpowiedzialność za ten etap budowy spoczywa na producencie, nie na inwestorze. Montaż budynku trwa kilka dni. Jeśli decydujesz się na takie budowanie, warto wybierać dom jak najcieplejszy i o dużym stopniu prefabrykacji. Ściany mogą być już gotowe, czyli nie tylko z izolacją termiczną wypełniającą konstrukcję szkieletową i poszyciem z płyt, ale również z dodatkową warstwą ocieplenia od zewnątrz. Wybór tej technologii nie oznacza rezygnacji z projektu indywidualnego. Choć firmy mają własne katalogi projektów, dostosują też inny projekt, choćby projekt gotowy przygotowany w innej technologii.