Kotwy stalowe - jak łączyć warstwy murowe ściany trójwarstwowej

2022-03-21 12:32
Ściana trójwarstwowa
Autor: Piotr Mastalerz Warstwy murowe ściany trójwarstwowej łączy się za pomocą kotew ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej

Kotwy stalowe służą do łączenia warstw murowych ściany trójwarstwowej. Nie można ich łączyć za pomocą wieńców, nadproży i innych elementów konstrukcji domu. Połączenie musi być elastyczne, aby pozwalało na pracę warstw ściany. Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiedniej kotwy stalowej.

Jakie kotwy połączą warstwy murowe? Kotwy powinny być ze stali nierdzewnej lub stali ocynkowanej ze względu na to, że stykają się z zaprawą. Z uwagi na sposób łączenia kotew z warstwą konstrukcyjną ściany rozróżniamy kotwy stalowe do umieszczania w spoinach oraz kotwy stalowe wbijane lub wkręcane w mur nośny.

W warstwie osłonowej ściany kotwy stalowe rozmieszczamy w spoinach poziomych w rozstawie około 50 cm, rozstaw w pionie jest wielokrotnością wysokości cegły i wynosi 40-45 cm. Przyjmuje się, że do połączenia warstw na 1 m2 ściany potrzebujemy pięciu kotew.

Przy otworach okiennych lub drzwiowych, na krawędziach oraz przy szczelinach dylatacyjnych umieszczamy dodatkowe kotwy stalowe w rozstawie około 30 cm.

Czasami w rejonach narażonych na silne działanie wiatru zaleca się zwiększenie ich liczby, ostateczna decyzja należy tu do konstruktora.

Jak umieszczać kotwy stalowe

Kotwy stalowe do wmurowania wpuszczamy w spoiny warstwy nośnej na głębokość około 5 cm. Na nie „nabijamy” izolację, która powinna dokładnie przylegać do powierzchni warstwy nośnej.

Najlepiej, jeżeli spoiny obu warstw ściany trójwarstwowej znajdują się dokładnie na tej samej wysokości i kotwy stalowe umieścimy w płaszczyźnie poziomej lub tylko lekko odegniemy je w dół w stronę warstwy zewnętrznej, umożliwiając odpływ wilgoci.

Przeczytaj też: Kotwy do betonu - rodzaje i zastosowanie

Jeśli pozostawiamy szczelinę wentylacyjną i stosujemy gotowe kotwy stalowe - umieszczamy na nich systemowe elementy dystansujące, dociskające izolację. Spełniają one też funkcję kapinosów, po których spłyną skropliny pary wodnej. Jeżeli warstwa ściany jest murowana na cienką spoinę, wybieramy specjalne kotwy stalowe o spłaszczonych zakończeniach.

Kotwy stalowe wbijane lub wkręcane w mur stosujemy w ścianach żelbetowych, szkieletowych drewnianych, gdy do istniejącej przegrody dostawiamy jej kolejną warstwę lub kiedy spoiny warstwy nośnej i osłonowej są mocno przesunięte względem siebie.

Kotwy stalowe wykonane na budowie

Kotwy stalowe można też wykonać na budowie z okrągłych prętów o zagiętych końcówkach. Powinny one mieć średnicę 4-6 mm. Jest to metoda często stosowana przy budowie domów jednorodzinnych, ponieważ obniża nieco koszty. Do postawienia budynku o powierzchni około 200 m2 zużyjemy 1000-1500 kotew stalowych.

Sprawdź też:

      Czy artykuł był przydatny?
      Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
      Nasi Partnerzy polecają