Działowa ściana z cegły - budować ją przed wylewką podłogi?
Coraz chętniej Polacy chcą posiadać w swoim domu ścianę z cegły. Niekiedy może to być tylko dekoracja, ale równie dobrze może to być ściana działowa. Kiedy najlepiej budować tą drugą? Podpowiadamy, jakich budulców użyć i czy stare cegły można wykorzystać do budowy działowej ściany z cegieł.
Nieotynkowana ścianka działowa może być znakomitym elementem kompozycji wnętrza. Z czego można ją wymurować? Najlepsze będą cegły – klinkierowe lub silikatowe albo ceramiczne licowe. Wszystkie są na tyle estetyczne, że grzechem byłoby tynkowanie zrobionego z nich muru.
Ściana z cegieł - kiedy ją budować?
Dekoracyjne ściany z cegieł budujemy przed wylaniem podkładu podłogowego, na pasie izolacji z papy. Przygotujmy się na to, że cięcie oraz przenoszenie ciężkich i twardych cegieł nie będzie wygodne. Do murowania używamy zapraw odpowiednich do danego materiału – specjalnych do klinkieru i zwykłych cementowo-wapiennych do cegieł licowych oraz silikatowych. Z zaprawy robimy grube spoiny (około 1 cm). Powinny one być równe i estetyczne, chyba że zależy nam na osiągnięciu efektu starego, piwnicznego muru. Do klinkieru możemy używać specjalnie do niego przeznaczonych zapraw do jednoczesnego murowania i spoinowania. W takim przypadku zaprawę nanosimy na całą powierzchnię cegieł, a spoiny kształtujemy przed jej związaniem.
Gdy murujemy z klinkieru lub innych cegieł ceramicznych, zawsze powinniśmy mieszać cegły z kilku palet. Uzyskamy wtedy równomierny rozkład kolorów. Jeśli ściana z cegieł ma mieć standardową wysokość – 2-2,5 m, nie trzeba będzie jej zbroić. Gdy ma się stykać z inną ścianą, trzeba połączyć je płaskimi kotwami. Kotwy przykręca się do wcześniej wymurowanej ściany, odgina i podczas wznoszenia ceglanego muru umieszcza je w co trzeciej jego spoinie poziomej. Ponieważ cegły silikatowe są śnieżnobiałego koloru, po zakończeniu murowania ścianę warto pomalować bezbarwnym impregnatem, aby mniej chłonęła zabrudzenia. Możliwe jest też pomalowanie jej farbą kryjącą.