Budowa domu - jakie materiały budowlane możesz wybrać?

2007-05-17 2:00
Z czego budować?
Autor: Andrzej Szandomirski|Bogdan Ufnalewski|Cegielnia Kinsky|CENTROSTAL|EKO-DOM|Elżbieta Woźny|FINDREWNO|Hanna Długosz i January Iłendo|Leszek Łagoda|Mariusz Bykowski|PRAEFA|VELOX Z czego budować?

Budowa domu to zwieńczenie długiej pracy architekta. Projekt domu najczęściej zakłada, w jakiej technologii powinien on zostać zbudowany. Dlatego na samym początku planowania inwestycji powinniśmy wybrać odpowiadający nam materiał na budowę domu. Zobacz, jakie masz możliwości.

Zanim więc zdecydujemy się na konkretny projekt, musimy wybrać odpowiadającą nam technologię. Nie jest to łatwe. Budowa domu może polegać na murowaniu z cegieł lub pustaków ceramicznych, bloczków wapiennych, betonowych i keramzytowych, wybudować z drewnianych bali lub z zastosowaniem szkieletu drewnianego albo stalowego. Można nawet zamówić go w wytwórni i zestawić z prefabrykowanych elementów. Wybór nie zależy tylko od wad i zalet technologii, ale także od zasobności naszego portfela, czasu, który możemy na budowę poświęcić, a także od tego, czy budować będziemy sami, czy też zatrudnimy wyspecjalizowaną ekipę.

Ceramika

Ceramika tradycyjna to materiał sprawdzony, zawdzięczający popularność dużej wytrzymałości, trwałości i niewygórowanej cenie. Służy do budowania domów o zewnętrznych ścianach dwu- lub trójwarstwowych. Wznosi się z niej również wewnętrzne ściany konstrukcyjne oraz ściany działowe, fundamentowe i piwniczne.

Ceramika poryzowana

Gdy do zwykłej gliny dodamy trochę trocin lub pyłu drzewnego i wypalimy ją - powstanie ceramika poryzowana - lżejsza i bardziej ciepłochronna od tradycyjnej. Można z niej budować ściany jednowarstwowe, a także wszelkie inne, z wyjątkiem fundamentowych i piwnicznych.

Beton komórkowy

Buduje się z niego ściany zewnętrzne jednowarstwowe - wykorzystując głównie bloczki modułowe. Grubość ścian zależy od izolacyjności termicznej bloczków, wynikającej z ich gęstości pozornej, którą określa klasa. Im wyższa klasa, tym większa gęstość i nośność elementu, ale gorsza izolacyjność termiczna.

Zakup materiałów - kto kupuje? jak się rozliczać?

Silikaty

Białe bloczki i cegły silikatowe to jeden z najtańszych materiałów do budowania ścian. Buduje się z nich zewnętrzne ściany dwuwarstwowe, a ich ocieplanie i wykańczanie wygląda identycznie jak przy ścianach ceramicznych.

  Keramzytobeton

  Do wytwarzania keramzytobetonu używa się tradycyjnej mieszanki betonowej, do której dodaje się keramzyt, zapewniający lekkość i ciepłochronność. Z keramzytobetonu produkowane są dwa rodzaje materiałów ściennych - pustaki i bloczki ze styropianowym wypełnieniem.

   Ściany z betonu wylewane

   Powstają z elementów, które nazywane są deskowaniem traconym (szalunkiem traconym). W przeciwieństwie do tradycyjnego, pozostaje ono trwałą częścią ściany i odpowiada za wiele jej funkcji.

   Prefabrykowane

   Domy prefabrykowane to propozycja dla tych, którzy nie chcą sobie zaprzątać głowy budową i nie mogą długo czekać aż budynek będzie gotowy. Za taki luksus trzeba jednak sporo zapłacić. Poszczególne elementy: ściany, schody, stropy produkuje się na podstawie projektów gotowych lub zaadaptowanych.

   Szkielet po kanadyjsku

   "Kanadyjczyki" to domy tanie i ekonomiczne w eksploatacji, ale wymagają naprawdę profesjonalnego wykonawstwa. Zatrudniając ekipę, warto sprawdzić, co do tej pory wybudowała i koniecznie skonsultować się z mieszkańcami tych domów.

   Bale

   Domy z bali są obecnie bardzo popularne. Pięknie prezentują się na wsiach oraz na działkach leśnych, jednak nie pasują stylistycznie do wielkomiejskiego krajobrazu. Najlepsze bale do budowy domów otrzymuje się z sosen polarnych, sosen zwykłych, świerków, jodeł lub olch.

   Szkielet stalowy

   Szkielet stalowy, podobny do drewnianego, ustępuje mu popularnością. Podstawą jego konstrukcji są metalowe słupy i belki, wzmocnione prętami stężającymi i usztywniającymi. Nad drzwiami i oknami umieszcza się belki nadprożowe. Konstrukcja dachu to metalowe krokwie i dźwigary.

   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
   Nasi Partnerzy polecają

   Materiał Partnerski

   Materiał sponsorowany

   Podziel się opinią
   Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE