Jaka fuga nadaje się na ogrzewanie podłogowe i jaką powinna mieć szerokość?
Rodzaj fugi i sposób fugowania trzeba dostosować do rodzaju płytek ceramicznych i rodzaju podłoża. Zobacz, jak wykonać fugi posadzki na ogrzewaniu podłogowym. Jakie fugi sprawdzą się na ogrzewanej podłodze z płytek ceramicznych?
Jaka fuga nadaje się na ogrzewanie podłogowe?
Zaprawa, którą wypełni się spoiny, przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego, musi być przede wszystkim elastyczna, dzięki czemu będzie odporna na odkształcenia termiczne. Najlepsze są fugi klasy CG2. Powinna charakteryzować się niską nasiąkliwością, a także odpornością na korozję biologiczną, czyli na działanie glonów oraz grzybów, które łatwo i szybko rozwijają się w ciepłym, wilgotnym środowisku, a takie może panować w łazience. Zatem zwykła fuga cementowa nie wystarczy. Należy użyć fugi cementowej modyfikowanej polimerami, które ją uelastyczniają. Zalecane są zaprawy o właściwościach hydrofobowych, z efektem perlenia, a także z dodatkami zapobiegającymi rozwojowi grzybów i pleśni. W newralgicznych miejscach – poddawanych większym obciążeniom – na przykład w narożnikach czy nad szczelinami dylatacyjnymi, najlepiej zamiast zaprawy do spoinowania użyć elastyczniejszego od niej silikonu sanitarnego.
Jak fugować posadzki na ogrzewanej podłodze?
W okładzinach ceramicznych zaprawę rozprowadza się na całej powierzchni, a następnie zmywa, natomiast w przypadku klinkieru czy kamienia wciska się ją wąską szpachelką w same spoiny, uważając, aby nie pobrudzić płytek. We wszystkich szczelinach dylatacyjnych, których głębokość jest wyraźnie większa od szerokości, należy umieścić wałki lub inne profile z polietylenu albo poliuretanu, aby je spłycić. Jeśli szczelina jest płytka, na jej dnie układa się pasek folii polietylenowej. Dzięki temu zaprawa wypełniająca spoinę będzie trwale przylegać jedynie do boków płytek i będzie mogła się odkształcać termicznie. Rozrabiając zaprawę, trzeba dokładnie dozować wodę (według instrukcji producenta). Nie wolno jej rozcieńczać, gdy tężeje. Zaprawę do fugowania rozprowadza się po powierzchni płytek podłogowych za pomocą pacy gumowej. Nadmiar fugi usuwa się prostopadle, a potem ukośnie do linii spoin. Płytki powinno się fugować etapami, dzieląc powierzchnię na obszary 3-4 m2. Po fugowaniu płytki czyści się dobrze wyciśniętą gąbką, często ją płucząc, aby była stale czysta. Należy unikać nadmiernego nasączania powierzchni spoiny wodą, by nie wypłukać pigmentów i nie wymyć fugi ze spoin. Po ok. godzinie okładzinę trzeba ostatecznie oczyścić wilgotną gąbką, wygładzić powierzchnię fug zgodnie z linią ich przebiegu, a po wyschnięciu zaprawy wypolerować całość suchą, miękką szmatką.
Polecany artykuł:
Jaka szerokość fug przy ogrzewaniu podłogowym
Szerokość fugi między płytkami powinno się dobrać tak, aby przejęła i skompensowała naprężenia powstające na powierzchni ogrzewanej posadzki ceramicznej. Dzięki temu płytki nie popękają i nie odpadną. Fuga zbyt szeroka popęka pod wpływem nadmiernych naprężeń, a za wąska fuga niedokładnie uszczelni styk płytek i nie ochroni przed wnikaniem wody pod posadzkę. Za optymalne uważa się spoiny szerokości 3 mm. A co z płytkami rektyfikowanymi, które układa się bezfugowo? Układanie płytek na styk jest niewskazane z kilku powodów – spoina stanowi dylatację, która chroni krawędzie płytek, aby w wyniku rozszerzalności termicznej nie pękły. Wybierając najmniejsze krzyżyki grubości 0,5-1 mm, trzeba zastosować większe dylatacje obwodowe.