Czy warto budować piwnicę, gdy jest wysoki poziom wód gruntowych. Sprawdź co radzą eksperci i nasi Czytelnicy

Czy budowalibyście piwnicę, jeżeli w testowym wykopie o głębokości 2 m pojawił się metr wody? - zapytał nasz czytelnik na facebookowej grupie Muratora. Doradzają mu członkowie grupy "Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową" oraz nasz ekspert. Jeśli więc marzysz o domu z piwnicą, ale boisz się wilgoci i wysokich kosztów, sprawdź, kiedy budowa domu bez piwnicy to najlepsza decyzja.

piwnica

i

Autor: Piotr Mastalerz Osuszenie piwnicy nie jest takie łatwe

Spis treści

  1. Lepiej bez piwnicy
  2. Może być drogo, a może nie być
  3. Ekspert Muratora dodaje:

Pan Adrian napisał na grupie Muratora „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową”: Na mojej działce jest gliniasta ziemia. Zrobiłem na próbę wykop o głębokości 2 m i okazało się, że zebrał się w nim metr wody. Czy w takiej sytuacji budowalibyście piwnicę? Mam zamiar zrobić piwnicę metodą białej wanny, żeby wszystko było szczelne, dać folię 1,4 mm, która chroni beton przed przenikaniem wody, zrobić drenaże i studnie. Jest też plan, żeby podnieś cały dom względem terenu o 1,5 m, ale wtedy będzie potrzeba mnóstwo ziemi do obsypania. Co o tym myślicie?

Członkowie grupy odpowiadają:

Lepiej bez piwnicy

  • Miałem podobnie. Zrezygnowałem z piwnicy, a fundamenty postawiłem nieco powyżej poziomu wody gruntowej. Podnieśliśmy nieco poziom gruntu i jest ok.
  • W takim gruncie najbezpieczniej jest zrobić płytę.
  • Mieszkałem kiedyś w domu, gdzie po kilkunastu latach od wybudowania na działce podniósł się poziom wody gruntowej. Były takie deszczowe lata, że pompa w piwnicy chodziła non-stop. Zrób płytę, postaw dom najwyżej jak będziesz mógł, a nawet zrób małą skarpę tak, żebyś nigdy nie miał problemu z wilgocią.
  • Teraz ludzie odeszli od piwnic z powodu problemów z wilgocią lub astronomicznych kosztów. Kilkadziesiąt lat temu budowało się piwnice, bo ludzie składowali w piwnicy owoce i warzywa, a c.o. działało grawitacyjnie, więc kocioł musiał być niżej niż ogrzewane pomieszczenia. Teraz wykonuje się najwyżej ziemianki poza budynkiem.
  • Nie lepiej zamiast piwnicy zrobić większy garaż?

Może być drogo, a może nie być

  • Grunt gliniasty, więc może woda napłynęła do wykopu, bo nie miała gdzie wsiąknąć. To wcale nie znaczy, że stały poziom wód gruntowych jest wysoki. Czy masz badania gruntu? Na jakim poziomie poniżej poziomu terenu masz napięte zwierciadło wody? Zrób bilans mas ziemnych, aby po wykonaniu wykopu pod piwnicę nie trzeba było nawozić zbyt dużo ziemi i od tego uzależnij poziom posadowienia. Drenaż wokoło to konieczność przy gliniastym gruncie. Jeśli obsypiesz dom piaskiem i żwirem, to w rzeczywistości cała woda będzie spływała do tej niecki, którą stworzysz. Moim zdaniem, gdy będziesz miał drenaż i studnie, to nie ma potrzeby robienia białej wanny i ciężkiej hydroizolacji, bo wodę będziesz miał pod kontrolą. Chyba, że studnie nie sięgną chłonnego gruntu, to wtedy tak.
  • Zależy, jak bardzo będzie zagłębiona piwnica. Bo jeżeli piwnica będzie wystawać ponad ziemię 1,5 m, to będzie tylko 1,5 m w ziemi i będziesz miał parcie tylko 0,5 m wysokości słupa wody, a jeżeli piwnica będzie w całości w ziemi, to masz 2,5 m wysokości słupa wody. Czyli odpowiedź brzmi: to zależy. Od tego, ile kosztuje ziemia, czy można zrobić stały lej depresyjny i od wielu innych czynników, takich jak choćby skłonność do ryzyka.

Zobacz też:

Murowane starcie
Piwnica – potrzebna czy zbędna? MUROWANE STARCIE
Murator Remontuje #2: Jak zrobić prawidłowo hydroizolację podłogi i ścian w łazience?
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Dołącz do grupy "Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową" i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.

Ekspert Muratora dodaje:

Gdy działka jest położona na terenie o wysokim poziomie wody gruntowej, zwłaszcza wtedy, gdy grunt ma małą przepuszczalność, czeka nas wykonanie drenażu. Jego zadaniem jest zebranie i usunięcie wody gruntowej, opadowej występującej w obszarze domu.

Wielu domów nie można jednak drenować i podpiwniczać, ze względu na bardzo trudne warunki­ wodne na działce. Teoretycznie istnieją technologie, dzięki którym możliwa jest skuteczna ochrona przed wodą gruntową każdego domu, ale na pewno warto wcześniej sprawdzić, jak dużo to będzie kosztować. Do tego niezbędna jest ekspertyza techniczna.

Warunki gruntowe i wodne określi nam geotechnik, który powinien zbadać działkę, zanim zaczniemy budowę, a najlepiej – zanim kupimy projekt domu. Ważne, żeby w swojej opinii podał maksymalny, a nie aktualny poziom wód gruntowych, bo ten zmienia się w ciągu roku.

Przy stale wysokim poziomie wód gruntowych koszt wybudowania piwnicy jest bardzo wysoki, dlatego w takiej sytuacji generalnie lepiej z niej zrezygnować.

Murator Google News