Wymiana okien fasadowych to remont czy przebudowa? Jakie formalności trzeba załatwić?

2024-06-27 12:01

Wymiana okien na nowe, cieplejsze to jeden z warunków skutecznej termomodernizacji. Czy wymiana okien wymaga załatwienia jakichś formalności? Jakie okna wymieniać na nowe?

wymiana okien
Autor: gettyimages Czy wymiana okien wiąże się z jakimiś formalnościami?

Spis treści

  1. Jakie okna wymieniać na nowe?
  2. A może zmienić rodzaj okien?
  3. Jak ciepłe okna fasadowe wstawić?
  4. Jakie formalności przy wymianie okien fasadowych?

Podczas termomodernizacji domu wymienia się okna na elewacji. Ponieważ zajmują one dużą powierzchnię, więc stanowią istotną część przegrody - dobrze jest, gdy będą cieplejsze. Taki remont domu warto robić kompleksowo. Po ociepleniu ścian zewnętrznych i wstawieniu nowych okien oraz wykończeniu elewacji budynek będzie nie tylko bardziej energooszczędny, lecz także ładniejszy.

Jakie okna wymieniać na nowe?

Wymiana okien elewacyjnych powinna być przeprowadzona nie tylko w starych domach, w których są okna drewniane, często nieco wypaczone, więc nieszczelne, oraz pozostawiające wiele do życzenia pod względem estetycznym. Warto wymienić nawet okna plastikowe wstawiane 10-15 lat temu. Technologia budowy okien w ostatnich latach uległa znacznej poprawie, muszą one spełniać wyższe wymagania co do parametrów technicznych, np. przenikania ciepła. Obecnie produkowane okna są znacznie cieplejsze i szczelniejsze, ponieważ są przeznaczone do domów energooszczędnych, które muszą być dobrze zabezpieczone przed ucieczką ciepła. Poprawie uległ także wygląd okien. Producenci oferują nowe palety kolorów, wykończenia drewnopodobne, metaliczne.

A może zmienić rodzaj okien?

Przy okazji wymiany okien można zastosować takie, jakich nie było kiedyś w ofercie. Przede wszystkim można zamienić rozwierne okna balkonowe na przesuwne, co jest znacznie wygodniejsze. Okna elewacyjne o tradycyjnych wymiarach można zastąpić portfenetrami, czyli oknami o wysokości takiej jak drzwi, które zaczynają się kilkanaście centymetrów nad podłogą. Zamiast okien o takich samych wymiarach, jakie miały stare, można wstawić większe, np. dwuskrzydłowe zamiast jednoskrzydłowego. To sprawi, że w pomieszczeniach będzie więcej światła.

Jak ciepłe okna fasadowe wstawić?

Ich parametry termoizolacyjne muszą być dopasowane do nowego standardu energetycznego domu. Okna obecnie wstawiane w budynkach mieszkalnych powinien charakteryzować współczynnik przenikania ciepła U nie wyższy niż 0,9 W/(m²·K). Jednak w przypadku gdy po termomodernizacji wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną Ep do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji będzie znacznie niższy niż 70 kWh/m² rocznie, powinno się zastosować lepiej izolujące okna, których współczynnik U może być na poziomie 0,6-0,7 W/(m²·K).

Jakie formalności przy wymianie okien fasadowych?

Jeśli podczas termomodernizacji domu wstawimy okna o takich samych wymiarach jak te, które zostały usunięte, nie wymaga to żadnych formalności. Zgodnie z art. 3 pkt 8 prawa budowlanego (ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.,tekst jednolity Dz. U. z 14 maja 2024r. poz. 725), taka wymiana okien jest remontem - wykonywaniem w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji. W trakcie remontu dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Natomiast gdy będziemy chcieli wstawić okna większe niż wcześniej istniejące, co będzie wymagało powiększenia otworów w ścianie, to przede wszystkim wymaga to konsultacji z konstruktorem, który oceni ingerencję w konstrukcję budynku, przygotuje projekt i udzieli wskazówek, jak to powinno być bezpiecznie zrobione. Taka inwestycja jest traktowana jako przebudowa i wymaga uzyskanie pozwolenia na przebudowę (dlatego potrzebny jest projekt).

Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany
Pozostałe podkategorie