Salon z dużymi przeszkleniami – jak go zaplanować i umeblować? Zobacz inspiracje

2024-08-16 14:20

Salon z dużymi przeszkleniami może być nowoczesnym wnętrzem otwartym na widoki ogrodu albo nieustawnym, przegrzanym pomieszczeniem, w którym trudno znaleźć miejsce na potrzebne sprzęty. Przemyślana aranżacja zapewni nam wygodę i świetny efekt wizualny.

salon z przeszkleniami
Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: STUDIO STYCZNA Stół ustawiono przy nieruchomej części skrzydła, w niewielkim oddaleniu od niego, więc będzie dobrze oświetlony, ale nienarażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych
Murator Remontuje: Tapetowanie
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Ładny widok na deser
  2. Frakcja widokowa i telewizyjna
  3. Ogień i ogród
  4. Wyjście na taras
  5. Przemyśleć zawczasu
  6. Jak urządzić salon z dużymi przeszkleniami? Przykładowe aranżacje

Okna balkonowe umożliwiają kontakt z przyrodą, wpuszczają do wnętrza światło i optyczne powiększają przestrzeń mieszkania lub domu. Inwestorzy decydujący się na to rozwiązanie prawdopodobnie doceniają wszystkie jego zalety. Powinni jednak wziąć pod uwagę również to, że im więcej przeszkleń, tym mniej ścian, przy których można ustawić meble. Urządzenie pomieszczenia doświetlonego kilkoma oknami balkonowymi wymaga więc pewnego namysłu.

Jeśli to, co widok za oknem wnosi do wnętrza, jest dla mieszkańców ważne, nie zechcą odwracać się do przeszkleń tyłem – a więc kanapa będzie stała przodem, skosem, a w najgorszym razie bokiem do okna. Ustawienie jej tyłem do przeszklenia sięgającego do podłogi oznacza, że projekt nie został dopasowany do potrzeb domowników. Kanapa zasłania cały dół okna, a więc mogłoby ono mieć standardowy parapet. Bywają oczywiście wyjątki, jednak co do zasady, jeśli nie ma lepszego miejsca na ustawienie kanapy, przeszklenie w takim przypadku jest niewykorzystane i nie warto go robić. Na tle okna należy ustawiać meble nieprzesłaniające widoku, a wykorzystujące jego walory. Sprawdzi się tam szezlong czy pojedynczy fotel albo stół z krzesłami.

Ładny widok na deser

Miejsce vis-à-vis dużego przeszklenia jest dla stołu wręcz idealne. W czasie posiłków i spotkań zamiast ściany z martwą naturą można oglądać naturę ożywioną – na przykład własny piękny ogród, który jest przedłużeniem wnętrza. Najlepiej, jeśli stół stoi prostopadle do okna, bo wtedy wszyscy biesiadnicy mają taką samą szansę cieszyć się widokiem. Jeżeli na większe spotkania mebel rozkładamy, siłą rzeczy nie wszystkie osoby będą miały jednakowy dostęp do przeszklenia. Jednak ustawienie stołu analizujmy pod kątem codziennego użytkowania, nie tego typu sytuacji wyjątkowych. Jeśli służy on nie tylko do jedzenia, ale też do pracy, może stać równolegle do przeszklenia. Siedzenie przodem do okna stwarza możliwość oderwania się na chwilę i skupienia myśli podczas kontemplacji zieleni w ogrodzie.

salon z przeszkleniami
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Jerzy Milewski z zespołem ELM PROJEKT STUDIO Kominek ustawiony z boku przeszklenia nie konkuruje z krajobrazem na zewnątrz. Zimą będzie jego romantycznym dopełnieniem

Frakcja widokowa i telewizyjna

Jeżeli cała ściana zewnętrzna jest przeszklona, a chcemy, aby kanapa stała przodem do widoku za oknem, pojawia się problem z telewizorem. Rozwiązanie zależy od indywidualnych upodobań domowników: od tego, jak często włączają odbiornik, co oglądają i o jakich porach dnia, komu zależy na telewizorze, a komu na widoku z okna. Jeśli ten pierwszy służy tylko dzieciom, szukamy dla niego nieinwazyjnego miejsca w innym pomieszczeniu, na antresoli albo w ciemnym aneksie pokoju. Główny aneks wypoczynkowy nie jest wtedy powiązany z telewizorem, a widok za oknem staje się ważnym elementem wystroju strefy dziennej. Na drugim biegunie znajduje się sytuacja, gdy telewizor dla wszystkich domowników jest bardzo ważnym sprzętem – wtedy należy znaleźć dla niego miejsce w aneksie wypoczynkowym. W odpowiednio dużym salonie (powyżej 35 m2) możemy stworzyć dwa zestawy kanap – jeden przed telewizorem, drugi skierowany na widok za oknem. Do wypoczynku z widokiem na ogród niekoniecznie musimy wybierać kanapy – wystarczy leżanka ze stolikiem lub dwoma wysokimi fotelami i pomocnikiem. Możemy też odchudzić kąt kanapowy przed telewizorem i zamiast dwóch – ustawić jedną kanapę. Wszystko zależy od tego, ilu domowników jest we frakcji telewizyjnej, a ilu woli kontemplację widoków.

Telewizor na tle okna jest rozwiązaniem niedobrym, ponieważ wymaga zaciemnienia szyb, a więc zasłonięcia widoku. Jeśli oglądamy telewizję sporadycznie albo tylko wieczorem, kolizja jest niewielka. „Teleranek” – zaciemniamy okna na godzinę, ale potem wyłączamy telewizor i odsłaniamy okna. Takie rozwiązanie wymaga jednak dyscypliny i nie dla wszystkich będzie odpowiednie.

Ogień i ogród

Czas ma znaczenie nie tylko w rytmie dobowym czy tygodniowym, ale też w cyklu rocznym. To istotne dla prawidłowego przeanalizowania roli kominka. Używamy go najczęściej zimą, czasem wiosną i jesienią, raczej nie latem. Możemy więc zmieniać ustawienie niektórych mebli w pokoju (nie tylko foteli, ale nawet kanapy oraz powiązanych z nią stolików itp.) – latem odwracać je w stronę okien, zimą w stronę ognia w kominku. W kominku, który nie pełni istotnej funkcji grzewczej (a raczej rekreacyjną), zwykle rozpalamy wieczorem. Wobec tego widok z okna nie koliduje z posiedzeniami przy kominku, fotel kominkowy może stać tyłem do przeszklenia. Inaczej niż w przypadku telewizora kominek warto umieścić na tle okna. Zimowy, pięknie podświetlony widok na otoczenie domu będzie wspaniałą oprawą dla płonącego ognia.

Jeśli jeden zestaw wypoczynkowy obsługuje trzy funkcje – kominek, telewizor i widok z okna – mamy do wyboru w zasadzie dwie możliwości: ustawienie kanap w kształt litery L i tak zwane ustawienie amerykańskie, czyli kanapy vis-à-vis siebie.

Ustawienie kanapy przodem do okna może oznaczać, że stoi ona tyłem do reszty pokoju. W takiej sytuacji powinna mieć ładny tył. To ważne, bo nie wszystkie kanapy nadają się do pokazania z tej strony. Za plecami sofy można ustawić komodę lub konsolę sygnalizującą granicę strefy, ale też bardzo praktyczną. Ustawimy na niej dekoracje, odłożymy książkę czy okulary.

Wyjście na taras

Duże przeszklenia otwierają salon na otoczenie nie tylko pod względem widokowym, ale i komunikacyjnym. Tradycyjne okna balkonowe, otwierając się, zataczają łuk. Żeby je otworzyć, potrzebna jest przed nimi wolna przestrzeń o szerokości wyjścia i miejsce na otwarcie skrzydła – zazwyczaj 80 cm. Aby móc wygodnie podać obiad na tarasie, szerokość wyjścia powinna mieć co najmniej 120 cm. Wnosimy i wynosimy przez nie krzesła, tace z jedzeniem itp. Zbyt wąskie przejście skutkuje poobijanymi futrynami okien. W świetle przeszklenia nie powinny stać ciężkie kanapy ani komody, które uniemożliwią otwarcie drzwi. Pufę czy fotel można przesunąć w inne miejsce, ale z kanapą kłopot będzie na tyle duży, że zniechęci do korzystania z wyjścia. Zaaranżowanie wnętrza mogą ułatwić skrzydła przesuwne niezabierające miejsca przy otwieraniu, jednak również przy ich wyborze trzeba zapewnić niezastawione sprzętami wyjście na taras o szerokości minimum 120 cm.

salon z przeszkleniami
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Janusz Ostrowski, projekt modernizacji: Jerzy Bogusławski, BOGUSŁAWSKI I PARTNERZY Jeśli preferujemy naturalne osłony w postaci drzew, wybierajmy gatunki, które zapewnią cień wtedy, gdy jest on najbardziej potrzebny

Przemyśleć zawczasu

Planując duże przeszklenia, należy odpowiednio wcześnie pomyśleć nie tylko o aranżacji, ale i o wyposażeniu domu. Warto zdecydować się na okna trzyszybowe z odpowiednio dobranym zestawem szyb lub szyby z faktorem UV, które również w pewnym stopniu pozwolą zniwelować efekt nagrzewania. Poza tym zapewniają one zdecydowanie większy komfort cieplny (odczucie chłodu od szyb jest znacznie mniejsze niż przy oknach dwuszybowych), a montaż ciepły lub tradycyjny z węgarkiem z izolacji termicznej powinien zlikwidować „przeciąg spod parapetu”. Jednak dodatkowe zabezpieczenia są bardzo wskazane. Grzejnik wpuszczony w podłogę (kanałowy) wymusi cyrkulację powietrza w strefie okna, zapobiegnie ewentualnemu wykraplaniu nadmiaru pary wodnej na szybach i stworzy coś w rodzaju kurtyny cieplnej. Pamiętajmy, że choć obecnie współczynniki osiągane dla okien są takie, jakie jeszcze kilkanaście lat temu wymagane były dla ścian, to sama różnica temperatury powoduje, że jeśli para się wykropli – to właśnie na szybie (czyli na najchłodniejszym elemencie przegrody). Warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie, aby po wybudowaniu domu nie zostać z jedyną dostępną wtedy możliwością, czyli blackoutowymi roletami lub żaluzjami. Grzejnik w podłodze nie może być zastawiony żadnym sprzętem, który będzie tłumił cyrkulację powietrza – potrzebny jest więc pod oknem wolny pas na grzejnik o szerokości około 40 cm (na grzejniku kanałowym może stać stół i krzesła, ale już nie kanapa). r

Jak urządzić salon z dużymi przeszkleniami? Przykładowe aranżacje

Poniżej prezentujemy przykładowe aranżacje salonu z dużymi przeszkleniami. Możesz wykorzystać te inspiracje w całości lub zmodyfikować je wedle potrzeb.

salon z przeszkleniami
Autor: www.muratorprojekty.pl Równolegle. Takie ustawienie jest korzystne zwłaszcza wtedy, gdy w ciągu dnia stół jest wykorzystywany przez domowników do pracy lub odrabiania lekcji. Przyjemnie jest móc zrobić sobie krótką przerwę i spojrzeć na ogród. Projekt: Promień światła – wariant I – Murator M214a, autorka architekt Ewa Dziewiątkowska
salon z przeszkleniami
Autor: www.muratorprojekty.pl Prostopadle. Przeszklony ryzalit tworzy szczególne miejsce na stół jadalniany i zapewnia jego doskonałe doświetlenie. Warto zadbać o to, żeby salon był wygodny również po rozłożeniu stołu, na przykład aby dłuższy blat nie zakłócał komunikacji w strefie dziennej. Projekt: Północny szlak – Murator M195, autorka architekt Ewa Dziewiątkowska
salon z przeszkleniami
Autor: www.muratorprojekty.pl Pośrodku salonu. Praktyczne rozwiązanie w małym pokoju dziennym. Wysunięta na środek kanapa podkreśla zróżnicowanie funkcjonalne przestrzeni, a dostawione z tyłu półki, konsola lub barek mogą być wykorzystywane do odstawienia utensyliów kuchennych podczas posiłku. Projekt: Majowy – Murator M131, autorka architekt Katarzyna Słupeczańska
salon z przeszkleniami
Autor: www.muratorprojekty.pl W rogu pokoju. W otwartej strefie dziennej z dużymi oknami niewiele jest pełnych ścian. Te, które są, należy więc dobrze wykorzystać. W rogu salonu warto ustawić kanapę narożną, skierowaną na telewizor i kominek. Widoki z okien można oglądać, siedząc przy stole lub przechodząc przez salon. Projekt: Przemyślana decyzja – Murator M209, autorka architekt Ewa Dziewiątkowska
salon z przeszkleniami
Autor: www.muratorprojekty.pl Oddalone od siebie. Kominek otoczony przeszkleniami zapewnia w salonie piękne widoki. Można przy nim ustawić fotele i zorganizować dodatkowy aneks. Ekran TV należy umieścić w pewnej odległości od największych przeszkleń, na przykład na ścianie obok. Dzięki temu będzie można oglądać telewizję bez konieczności zasłaniania okien. Projekt: Jasna przestrzeń – Murator M210, autorka architekt Katarzyna Słupeczańska
salon z przeszkleniami
Autor: www.muratorprojekty.pl Po sąsiedzku. Jeśli telewizor i kominek mają stać obok siebie naprzeciwko ściany z przeszkleniem, warto zadbać o to, by to ten drugi znalazł się vis-à-vis okna. Pozwoli to uniknąć odbijania się światła na ekranie w słoneczne dni. Projekt: Pastelowy – Murator M199, autorka architekt Katarzyna Słupeczańska
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Pozostałe podkategorie