Parapety z konglomeratu marmurowego lub granitowego. Zalety, wzory, ceny

2020-04-30 17:33

Parapety z konglomeratu marmurowego lub granitowego to tańsza, a jednocześnie odporniejsza wersja parapetów z kamienia naturalnego – marmuru lub granitu. Dodatek polimerów sprawia, że konglomerat marmurowy może mieć znacznie lepsze właściwości niż oryginał. Stosować go można zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz.

Trwałe i ładne parapety są produkowane z konglomeratu marmurowego lub kwarcowego. Konglomerat powstaje przez połączenie żywica poliestrową drobno- i/lub gruboziarnistych łupków marmuru albo kwarcu (piasku). Masa po wymieszaniu jest prasowana pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze do odpowiedniej grubości. Wielkość płyty (slabu) jest podobna jak w przypadku kamienia naturalnego i wynosi maksymalnie 320 x 160 cm (może się nieco różnić zależnie od producenta). Następnie taka płyta jest cięta na odcinki o odpowiedniej długości, zgodnie z zamówieniami. Konglomeraty produkuje się w dwóch grubościach – 2 lub 3 cm.

Jaki parapet zewnętrzny wybrać? 3 ważne zasady >>>

Spis treści

  1. Skład konglomeratów: kamień naturalny + żywica + barwniki
  2. Dlaczego parapety z konglomeratu:
  3. Parapety z konglomeratu: lepsze właściwości
  4. Parapety z konglomeratu marmurowego
  5. Parapety z konglomeratu kwarcowego
  6. Parapety z konglomeratu: gdzie kupić
  7. Parapety z konglomeratu: ile kosztują

Skład konglomeratów: kamień naturalny + żywica + barwniki

W skład konglomeratów wchodzi 95% materiału mineralnego i 5% żywicy oraz innych dodatków modyfikujących właściwości produktu. Wypełnienie stanowi przede wszystkim piasek marmurowy lub kwarcowy oraz grubszy tłuczeń o różnej wielkości. W jednym materiale można łączyć ziarna o różnej wielkości.

Ciekawie wyglądają wzory, w których łączy się bardzo duże nieregularne ziarna z drobniutkimi. Dominują jednak konglomeraty drobnoziarniste. Konglomeraty mogą być podbarwiane, żeby uzyskać nowe efekty dekoracyjne. Zależnie od przeznaczenia do konglomeratów mogą być dodawane jeszcze inne substancje. Na przykład do kwarcogranitów, z których produkuje się między innymi zlewozmywaki lub blaty kuchenne, dodaje się jony srebra mające działanie antybakteryjne.

Dlaczego parapety z konglomeratu:

  • mają lepsze właściwości niż oryginał, zwłaszcza marmur,
  • są równie trwałe i odporne,
  • mogą mieć oryginalne wzory niewystępujące w naturze,
  • są cieplejsze i lżejsze niż kamień naturalny,
  • aglomarmury są tańsze od kamienia naturalnego.
Parapety z konglomeratu
Autor: Okna Duda Wzornik parapetów w konglomeratu marmurowego

Parapety z konglomeratu: lepsze właściwości

Połączenie rozdrobnionego kamienia naturalnego z żywicą polimerową pozwala tworzyć atrakcyjne wizualnie materiały o bardzo dobrych właściwościach użytkowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku marmuru, którego wadą jest duża nasiąkliwość. Marmur przy nieodpowiednim użytkowaniu można też porysować, co wymaga naprawy przez ponowne szlifowanie. Aglomarmury, czyli łupki marmurowe spojone żywicą, nie mają tych wad. Gotowe parapety z tego materiału mogą być stosowane również na zewnątrz domu, ponieważ są odporne na czynniki atmosferyczne. Nie ulegną przebarwieniu pod wpływem wilgoci czy wody. Z tego powodu parapety z aglomarmuru są niezwykle popularne. Aglomarmur jest też znacznie tańszy niż marmur.

W przypadku konglomeratów kwarcowych (kwarcogranitów) właściwości użytkowe są podobne do oryginału – twardość, odporność na zarysowania i uszkodzenia, nienasiąkliwość. Zaletą kwarcogranitów jest bogate wzornictwo, często bardzo oryginalne, nowoczesne, dizajnerskie.

Parapety z konglomeratu marmurowego

Konglomeraty marmurowe są nazywane także aglomarmurami. Wiele z nich jest sprowadzane z Włoch, ojczyzny najpiękniejszych marmurów. Parapety z aglomarmuru mają być jak najbardziej podobne do oryginału. Dlatego tworzy się kompozycje nawiązujące do kamieni marmurowych z określonych złóż. Znajdziemy więc parapety z konglomeratu marmurowego o nazwie Breccia lub Calacatta. Obok nich jest wiele wzorów o nazwach wywodzących się z Włoch, ale przedstawiających wykreowane kompozycje naśladujące kamień naturalny. Aglomarmury mogą być nieco podbarwiane, żeby uzyskać nowy efekt dekoracyjny. Dzięki temu paleta parapetów z konglomeratów marmurowych to nie tylko tradycyjnie jasne kremowe odcienie, ale także beże i brązy oraz odcienie szarości, granatu, zielonego.

Parapety z konglomeratu
Autor: Omniparapety Parapet z konglomeratu marmurowego wygląda jak oryginał, a nie ma jego wad, przede wszystkim nasiąkliwości

Parapety z konglomeratu kwarcowego

Kwarcogranity mają właściwości zbliżone do pierwowzoru. Są twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne, odporne na czynniki atmosferyczne. Mają niską nasiąkliwość, nie chłoną płynów. Konglomeraty kwarcowe wyróżnia bogate wzornictwo, zwłaszcza kolorystyka. W tym materiale stosuje się barwniki, aby tworzyć śmiałe barwne wzory, niewystępujące w naturze. Kwarcogranity w kolorze złotym, purpurowym, lazurowym, biskupim można wykorzystać w awangardowej aranżacji wnętrz. Oczywiście kolekcje obejmują również parapety w tonacji jasnej, kremowej, beżowej, szarej i czarnej, podobnie jak to jest w elementach z granitu. Konglomeraty granitowe są oferowane jako matowe lub z połyskiem, nawet bardzo wysokim, czego nie stosuje się w przypadku granitu.

Parapety z konglomeratu: gdzie kupić

Parapety z konglomeratu marmurowego są bardzo popularne, ponieważ są tańsze od elementów z kamienia naturalnego. Znajdziemy je w supermarketach i składach budowlanych. Wielu dystrybutorów okien oferuje jednocześnie parapety, między innymi z aglomarmuru. Parapety z konglomeratu można zamówić również w firmach kamieniarskich zajmujących się dystrybucją i obróbką kamienia. W wielu punktach znajdziemy elementy gotowe o typowych wymiarach. Można je też zamówić o konkretnej wielkości pasujących do okien w naszym domu.

Warto wiedzieć

Parapety z konglomeratu: ile kosztują

W przypadku aglomarmurów można powiedzieć, że są co najmniej o połowę tańsze od oryginału. Pojedynczy parapet o szerokości 20-30 cm i grubości 2 cm można kupić za kwotę do 100 zł przy długości do 1 m. Parapety robione na zamówienie i wyceniane wg metrów kwadratowych kosztują od 350 do 650 zł/m2.

Kwarcogranity mają ceny porównywalne z granitem. Wiele parapetów z konglomeratu kwarcowego kosztuje nawet 800-1200 zł/m2, więc są droższe od niektórych kamieni naturalnych. Płacimy za wysoki stopień wykończenia i oryginalny design.

Kamienne blaty i okładziny. Granit i konglomeraty w kuchni.
Pozostałe podkategorie