Spis treści
W większości projektów domów stosuje się typowe rozwiązania stolarki otworowej. Okna elewacyjne i dachowe najczęściej są prostokątne, mają średnią wielkość, składają się z jednego lub dwóch skrzydeł otwieranych przez rozwieranie lub uchył. Są jednak niestandardowe rozwiązania okienne, które dają efekt nowości, oryginalności. O czym trzeba pamiętać, jeśli zdecydujemy się na nietypowe okna?
- Sprawdź też: Ciepły parapet bez tajemnic. Tak unikniesz mostków termicznych i powstrzymasz ucieczkę ciepła
Okna narożne
To bardzo atrakcyjne szklenie coraz częściej widziane w naszych domach. Okna zamontowane w narożniku dają rozległy widok na dwie strony świata. Są często stosowane w kuchni albo sypialni. W salonie mogą stanowić element wieloskrzydłowego przeszklenia o dużych wymiarach. Decydując się na okno narożne, trzeba rozważyć, który element szklenia będzie otwierany i w jaki sposób, żeby uniknąć wzajemnej blokady skrzydeł podczas rozwierania lub uchylania.
Okna narożne mogą być wykonane w dwóch technologiach. Najprościej jest wymurować wąski słupek w narożniku albo wstawić odpowiedni profil narożnikowy i po obu jego stronach zamocować typowe okna. W ten sposób powstanie szklenie narożne, ale z bardzo rzucającym się w oczy narożnikiem. Zdecydowanie atrakcyjniejszym (ale i droższym) rozwiązaniem jest okno narożne z tak zwanym stepem, w którym w narożniku jest tylko cienka czarna linia. W takim oknie profile szybowe są odpowiednio skonstruowane i połączone w narożniku z wykorzystaniem czarnego silikonu. Dzięki temu szklenie jest znacznie lżejsze w wyrazie. Okna narożne ze stepem wykonuje się z profili aluminiowych albo plastikowych, które też mogą być pocienione. Tak więc możemy stworzyć duże płaszczyzny szyb narożnych ujęte w cienkie ramy.
Okna XXL
Myśląc o naprawdę wielkich przeszkleniach, trzeba mieć na uwadze kilka kwestii. Rozmiar i rodzaj okien wchodzących w skład zestawienia, trudności w montażu, zagrożenia w eksploatacji oraz sposób zagospodarowania przestrzeni w pomieszczeniach z wielkimi przeszkleniami.
Zależnie od rodzaju profili okna mogą mieć swoje maksymalne rozmiary. Żeby stworzyć duże przeszklenia, wstawia się więc obok siebie okna oraz szklenia stałe. Okna XXL są bardzo ciężkie. Wymagają odpowiednich wzmocnień, idealnie przygotowanego podłoża oraz precyzji podczas montażu. Wielkie przeszklenia są narażone na naprężenia termiczne, bywa więc, że szyby pękają. O wielkie tafle szkła mogą się rozbijać ptaki, dobrze więc jest zastosować odstraszające je naklejki z sylwetkami ptaków drapieżnych.
Osobnym problemem jest odpowiednie umeblowanie pomieszczeń z wielkimi oknami. Są to często szklenia sięgające do podłogi, więc meble powinny być ulokowane pod przeciwległą i bocznymi ścianami albo jako wolnostojące.
- Sprawdź: Jak oszklić giganta? Monumentalne okna pałacu Marianny Orańskiej kosztowały 44 tys. zł za sztukę
Okna okrągłe
Nie każda fabryka stolarki ma w swojej ofercie okna okrągłe. To oznacza, że mając takie w projekcie, wybór stolarki ograniczamy do fabryk, które są w stanie wyprodukować potrzebne nam okna. Dzięki temu wszystkie okna na elewacji będą spójne estetycznie, czyli wykonane z wykorzystaniem takich samych profili, zawiasów, klamek oraz w identycznym kolorze. Ponieważ produkcja okien o nietypowym kształcie wiąże się z pewnymi ograniczeniami, lepiej wcześniej upewnić się, czy nasze zamówienie może być zrealizowane bez żadnych odstępstw.
Świetliki w dachu
W domach czasem znajdują się przestrzenie, których nie można doświetlić tradycyjnymi oknami elewacyjnymi lub dachowymi, np. wewnętrzne korytarze, toalety, klatki schodowe. Pewien dopływ światła można tam zapewnić, montując świetliki. To proste lub elastyczne przewody rurowe pokryte wewnątrz substancją intensywnie odbijającą światło. Po stronie wewnętrznej są zakończone plastikową oprawą sufitową. Na zewnątrz płaską lub kopulastą oprawą aluminiową z szybą hartowaną albo ramą drewnianą z przegrodą z poliwęglanu. Świetliki mają średnicę 35 lub 55 cm. Można je montować w dachach płaskich lub skośnych o kącie nachylenia do 60°.
- Przejdź do galerii: Eleganckie lampy. Zobacz ogrodowe inspiracje
