Nowe okna połaciowe do starego dachu: remont poddasza

2016-09-15 2:00

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz, jak przeprowadzić montaż okna połaciowego w starym dachu. Dowiedz się, jakie przeszkody możesz napotkać podczas osadzania okna dachowego.

Okna dachowe do starego dachu
Autor: Andrzej T. Papliński Wokół zamocowanej ramy umieszcza się kołnierz izolacyjny, który trzeba połączyć z membraną dachową

Typowe okna mają dopuszczalny zakres nachylenia połaci 20-80 o. Jeśli dach jest bardziej płaski, to wówczas do okna trzeba dokupić specjalny kołnierz, który zwiększy ten kąt o 10o. Wybór modeli okien połaciowych jest ogromny. Większość to okna drewniane. Plastikowe lub drewniano- poliuretanowe sprawdzą się w pomieszczeniach wilgotnych łazienkach, pralniach, suszarniach. Najpopularniejsze są obecnie okna obrotowe i uchylno obrotowe. Skrzydło pierwszych ma oś obrotu w połowie ościeżnicy. Te drugie można też uchylić w górę, zyskując możliwość wygodniejszego wyjrzenia na zewnątrz.

Wybierając okno, trzeba też zastano - wić się nad jego izolacyjnością termiczną. Od przyszłego roku okna połaciowe w nowych domach będą musiały mieć współczynnik Uw (dla całego okna) nie wyższy niż 1,3 W/(m2.K), a od 2021 r. maksymalnie 1,1 W/(m2.K). Warto szukać jak najcieplejszego, mimo że im wartość U jest niższa, tym wyższa cena.

Ponieważ poddasze to miejsce trudne do wentylowania, okna połaciowe powinny być wyposażone w nawiewniki higrosterowane, które będą wpuszczać świeże powietrze nawet wtedy, gdy skrzydła pozostają zamknięte. Dobre nawiewniki mają wydajność do 59 m3/h. Okna standardowo obsługujemy, używając klamki lub uchwytu przymocowanego w górnej części do skrzydła. Klamka może być na górze lub na dole. Gdy chcemy umieścić okno nisko, lepiej, żeby miało gór ne otwieranie. Kiedy zamierzamy zainstalować je wysoko – dolne.

Czytaj też:

Okna dachowe do starego dachu
Autor: FAKRO Okna można skupiać w tak zwane zespolenia, czyli montować je jedno nad drugim lub także obok siebie. Powstają w ten sposób atrakcyjne wizualnie duże przeszklenia.
Zdaniem eksperta

Co może utrudnić montaż nowego okna w starym dachu

Zanim rozpoczniemy prace związane z osadzaniem okien w remontowanym dachu, musimy, najlepiej z pomocą architekta, solidnie zinwentaryzować przestrzeń poddasza, oceniając przy tym stan i jakość poszczególnych elementów konstrukcyjnych, w tym zwłaszcza więźby dachowej. Jednym z pierwszych problemów, jakie możemy napotkać, może być zły stan konstrukcji dachowej – zbutwiałe krokwie i łaty. Niestabilna konstrukcja nie utrzyma ciężaru okien dachowych. Ponadto może się okazać, że stan elementów więźby jest na tyle zły, że uniemożliwi prawidłowe przykręcanie kątowników montażowych. W takim przypadku dach nadaje się do generalnego remontu.

Dodatkowym problemem może być uszkodzona folia paroprzepuszczalna lub jej brak. Taka sytuacja ma niekorzystny wpływ na materiał ocieplający dach, bo powoduje jego niedostateczną wentylację. Wyklucza to również prawidłowy montaż okna dachowego, które musi być odpowiednio ocieplone, a następnie zabezpieczone przed działaniem wilgoci przez zastosowanie kołnierza z membrany paroprzepuszczalnej. Kołnierz taki jest mocowany wokół ościeżnicy. Powinien on łączyć się z membraną paroprzepuszczalną dachu. Tak więc może być konieczna wymiana folii paroprzepuszczalnej lub założenie jej przed dalszym etapem robót. Kolejną trudność może stanowić nieodpowiedni rozstaw krokwi. Obecnie standardowy rozstaw waha się w przedziale 0,8-1,2 m. W zależności od rozmiaru okna może zaistnieć konieczność wykonania tak zwanych wymianów. Wówczas należy się liczyć z wydłużeniem czasu montażu, a co za tym idzie – większymi kosztami.

Niemniej oferta okien dachowych jest na tyle szeroka, że w zasadzie pozwala na taki ich dobór, żeby udało się uniknąć jakiegokolwiek ingerowania w więźbę dachową. Jeśli mamy do czynienia z pokryciem z blachy płaskiej, to problemem może okazać się prawidłowe wykonanie zakładu na dolnym kołnierzu, czyli tak zwanej wcinki. Wymaga to precyzyjnego nacięcia blachy oraz poluzowania modułów pokrycia, aby umożliwić prawidłowe wejście dolnego elementu kołnierza uszczelniającego w odpowiednie miejsce przygotowanego wcześniej otworu w pokryciu. W przypadku niektórych pokryć dachowych (na przykład łupku naturalnego) należy się również liczyć z utrudnionym demontażem poszczególnych elementów pokrycia dachowego. Wymieniliśmy tutaj tylko kilka najczęściej spotykanych trudności przy montażu okien dachowych w starych dachach. Pewnie każdy dach może przynieść nowe, inne, zaskakujące niespodzianki, ale na pewno nie warto się ich bać. Trzeba tylko pamiętać, że wszelkie prace związane z montażem okien dachowych wykonywane na zewnątrz dachu zawsze warto zlecić profesjonalnej ekipie dekarskiej, która na pewno poradzi sobie z każdym wyzwaniem.

doradca techniczny firmy Fakro - Paweł Kolbon

Okna dachowe do starego dachu
Autor: FAKRO Plastikowe kliny pozwalają wypoziomować ramę okna

Osadzanie nowych okien dachowych

W zaplanowanych miejscach trzeba przygotować otwory. W tym celu usuwa się fragmenty pokrycia i wycina część konstrukcji, na której spoczywa. Z reguły nie ingeruje się w więźbę, ponieważ łatwo dobrać okna tak, aby zmieściły się między krokwiami. W szczególnych sytuacjach część krokwi można wyciąć, żeby zmieściło się okno o dużej szerokości. Wtedy nad i pod otworem wstawia się belki zwane wymianami. Możliwe jest też zawężenie przestrzeni między krokwiami, aby móc zamontować wąskie okno. Wtedy najłatwiej jest dobić deskę lub belkę do jednej z krokwi. Gdy otwór jest przygotowany, do ościeżnicy okna przykręcamy dolne i górne kątowniki montażowe.

Następnie umieszczamy ją w przygotowanym otworze. Rowek na ościeżnicy oznaczający wybraną głębokość montażu powinien pokrywać się z górną powierzchnią łat. Gdy okno jest ustawione na swoim miejscu, przykręca się je do łat montażowych. Pomiędzy dolną z nich a ościeżnicę wkłada się klin dystansowy w celu stworzenia przestrzeni umożliwiającej docieplenie okna (około 2 cm). Po przykręceniu kątowników mocuje się wokół okna opaskę termoizolacyjną. Można to zrobić również później, od strony poddasza, tuż przed wykańczaniem otworu okiennego płytami g-k. Zaraz po tym przychodzi czas na przymocowanie kołnierza uszczelniającego z membrany wysokoparoprzepuszczalnej i połączenie go z izolacją przeciwwilgociowa połaci dachu. Później mocuje się oblachowanie okna i właściwy kołnierz. Jest to element wykończeniowy montowany od zewnątrz, dookoła ościeżnicy. Dobiera się go do rodzaju pokrycia – inny do pap, gontów bitumicznych, blach płaskich i niskoprofilowanych, a inny do dachówek, blachodachówek oraz płyt falistych.

Ostatnią czynnością jest połączenie skrzydła z ościeżnicą i ewentualny montaż dodatkowych akcesoriów – napędu, żaluzji, rolet zewnętrznych. Przebieg montażu okien może się różnić w zależności od ich rodzaju i budowy dachu.

Okna dachowe
Autor: FAKRO Aby wokół okna nie powstał mostek termiczny, szczelinę dookoła ramy izoluje się na przykład wełną owczą.
Dom z widokiem
Okno balkonowe FGH-V Galeria Fakro

Autor: FAKRO

Okno balkonowe FGH-V Galeria

W akcji Dom z widokiem prezentujemy nowoczesną stolarkę: okna dachowe i pionowe FAKRO. Przeczytaj nasz poradnik - 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem okien! Dowiedz się, jakie produkty wybrać, aby poddasze było jasne, ciepłe i ciche. Na co zwrócić uwagę, kupując duże modne przeszklenia.

Pozostałe podkategorie