Jak dostać dofinansowanie do wymiany okien

2022-10-07 14:24
Wymiana okien
Autor: Link AirSystem Wymiana starych okien pionowych i dochowych na ciepłe i szczelne to jeden z etapów termomodernizacji domu

Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać dofinansowanie do wymiany okien. Ile zwrotu za wymianę okien? Wymiana okien to jedno z działań mających na celu poprawę standardu energetycznego domów i mieszkań oraz zmniejszenie wydatków na ogrzewanie, a w konsekwencji poprawienie jakości powietrza. Istnieją programy pomocowe, które pozwolą zmniejszyć koszty takiej inwestycji.

Wymiana okien na energooszczędne to jeden z etapów termomodernizacji budynku. Powinny być one zamontowane w sposób szczelny i eliminujący mostki termiczne. Okna wymienia się w czasie remontu, zwłaszcza docieplania ścian zewnętrznych domu oraz remontu dachu i wymiany starego pokrycia. Dzięki temu można zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. Poprawia się również standard życia mieszkańców.

Z jakich programów dopłaty do wymiany okien

Decyzja o wymianie okien dachowych wynika z wielu powodów, ale kluczowy jest ten ekonomiczny - szalejące ceny energii i wysokie koszty ogrzewania. Nowe, energooszczędne okna pozytywnie wpłyną na poprawę energooszczędności nie tylko poddasza, ale też całego budynku. W Polsce działa wiele mechanizmów dofinansowania do wymiany okien, z których mogą skorzystać właściciele domów i mieszkań. Najważniejsze z nich dotyczące właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych to:

 • program Czyste powietrze
 • ulga termomodernizacyjna

W przypadku mieszkańców lokali w budynkach wielorodzinnych skorzystanie z dopłaty do wymiany okien możliwe jest za pośrednictwem gminy w ramach programu “Ciepłe mieszkanie”.

Spis treści

 1. Z jakich programów dopłaty do wymiany okien
 2. Na jakie okna można dostać dopłatę? Parametry okien
 3. Ile zwrotu za wymianę okien? Dofinansowanie z programu Czyste powietrze
 4. Czy można odliczyć okna od podatku? Ulga termomodernizacyjna
 5. Dofinansowanie do wymiany okien z programu Ciepłe mieszkanie
 6. Gdzie zwrócić się o dofinansowanie do zakupu okien

Na jakie okna można dostać dopłatę? Parametry okien

Dofinansowanie można uzyskać na zakup i montaż elewacyjnych i dachowych okien energooszczędnych, czyli spełniających wymogi Warunków technicznych obowiązujących od 30 grudnia 2020 r. (WT21). Jeśli chcemy skorzystać z dopłaty na okna elewacyjne, powinny mieć one współczynnik przenikania ciepła Uw nie większy niż 0,9 W/(m2.K). Natomiast okna połaciowe - nie większy niż 1,1 W/(m2.K). Do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi termomodernizacyjnej czy programu Czyste powietrze wlicza się również materiały budowlane niezbędne do wykonania wymiany okien.

Ile zwrotu za wymianę okien? Dofinansowanie z programu Czyste powietrze

W programie Czyste powietrze wysokość dofinansowania do wymiany okien zależy od poziomu dochodów. Na ocieplenie ścian i wymianę okien można otrzymać dotację w wysokości:

 • podstawowy poziom - do 30% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 210 zł/m2,
 • podwyższony poziom - do 60% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 420 zł/m2,
 • najwyższy poziom - do 90% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 630 zł/m2.

Żeby skorzystać z dofinansowania do wymiany starych okien, trzeba najpierw wydać własne środki na inwestycję. Inwestorzy, którym przysługuje podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania mogą skorzystać z programu w wersji “Czyste powietrze plus”, w którym trzeba najpierw znaleźć wykonawcę i podpisać z nim umowę. Po złożeniu wniosku 50% przysługującego dofinansowania zostanie przelane na konto wykonawcy, żeby mógł rozpocząć prace, pozostałe 50% po zakończeniu inwestycji zostanie przekazane beneficjentowi.

Sprawdź: Program Czyste Powietrze Plus - ile wynosi dofinansowanie? Gdzie złożyć wniosek?

Istnieje również możliwość wzięcia kredytu na realizację wymiany okien w jednym z banków, które współpracują z NFOŚiGW.

Czy można odliczyć okna od podatku? Ulga termomodernizacyjna

Właściciele i współwłaściciele domów, którzy przeprowadzą termomodernizację domu, w tym wymianę starych okien, mogą ubiegać się o obniżenie podstawy do opodatkowania. Suma kosztów kwalifikowanych, o które można ją zmniejszyć wynosi 53 000 zł. Z ulgi termomodernizacyjnej na wymianę okien mogą skorzystać podatnicy, którzy składają zeznanie podatkowe PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28. Należy do niego dołączyć załącznik PIT/O - informację o odliczeniach.

Dofinansowanie do wymiany okien z programu Ciepłe mieszkanie

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mogą uzyskać dotację na wymianę okien za pośrednictwem gminy, która będzie ogłaszać nabór wniosków do programu “Ciepłe mieszkanie”. Wysokość dofinansowania do wymiany okna, podobnie jak w programie “Czyste powietrze” zależy od wielkości dochodów. Są trzy poziomy dopłat:

 • podstawowy - do 30% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 000 zł,
 • podwyższony - do 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 000 zł,
 • najwyższy - do 90% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 37 500 tys. zł.

Przeczytaj też: Jak wymienić okna na zamieszkałym poddaszy

Jeśli wnioskodawca mieszka w budynku w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin, poziom dofinansowania może być zwiększony o 5%.

Gdzie zwrócić się o dofinansowanie do zakupu okien

Programy “Czyste powietrze” i “Ciepłe mieszkanie” obsługują wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ulga termomodernizacyjna jest realizowana przez lokalne urzędy skarbowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie