Dlaczego nie działa wentylacja po wymianie okien? Jakie są tego skutki? Jak rozwiązać problem z wentylacją?
Wymiana okien na nowe może czasem nas rozczarować, ponieważ przynosi początkowo negatywne efekty - w domu może pojawić się problem z wilgocią. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się do wymiany okien. Dlaczego wentylacja nie działa prawidłowo po wymianie okien? Jak rozwiązać problem z niedziałającą wentylacją? Jak się pozbyć wilgoci z wnętrz po wymianie okien?
![wentylacja](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-Hsvi-pBfF-oS8i_wentylacja-664x442.jpg)
Spis treści
- Dlaczego wentylacja grawitacyjna nie działa?
- Jak sprawdzić, czy wentylacja grawitacyjna działa?
- Jak poprawić działanie wentylacji po wymianie okien?
Wiele domów jest poddawanych obecnie termomodernizacji, która obejmuje między innymi wymianę okien. Mieszkańcy takich domów często skarżą się na złe samopoczucie, bóle głowy, zmęczenie. Innym problemem jest wilgoć w domu pojawiająca się na oknach i ścianach, która z czasem może doprowadzić do zagrzybienia pomieszczeń. Toksyny wydzielane przez grzyby i pleśnie mają jeszcze silniejsze szkodliwe działanie, mogą powodować nasilenie alergii, problemy z oddychaniem. Co jest przyczyną tych niekorzystnych zmian? Odpowiadamy: nieprawidłowe działanie wentylacji. Jak rozwiązać problemy z wentylacją po wymianie okien w domu?
Dlaczego wentylacja grawitacyjna nie działa?
W starych domach, które wymagają poprawienia standardu energetycznego, wymienia się także okna. Nowoczesne, ze względu na swoją budowę i zastosowane materiały, nie tylko znacznie lepiej chronią przed ucieczką ciepła, lecz także są szczelne. W takich budynkach jest wentylacja grawitacyjna, która do prawidłowego działania wymaga równowagi w ilości powietrza nawiewanego do wnętrz i wywiewanego z nich. Zapewniają ją nieszczelności w starych oknach i drzwiach oraz wokół nich. Po wymianie okien na szczelne w pomieszczeniach nie ma dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza. W takiej sytuacji nie powstaje ciąg wentylacyjny. Działa on na zasadzie różnicy ciśnień między ciepłym powietrzem we wnętrzach, a zimnym nawiewanym z zewnątrz. Gdy nie ma ciągu, wilgoć i zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu w nadmiarze nie są usuwane - wywiewane na zewnątrz. To prowadzi do negatywnych efektów opisanych na wstępie.
Jak sprawdzić, czy wentylacja grawitacyjna działa?
W tym celu można wykonać prosty test z wykorzystaniem ogólnie dostępnych przedmiotów. Wystarczy cienką, wiotką kartkę papieru przybliżyć do kratki wywiewnej w pokoju lub kuchni. Jeśli jest ciąg, cienki papier zostanie przyciągnięty do kratki. Można też wykorzystać płonącą zapałkę, świeczkę lub zapalniczkę i przystawić je do kratki. Płomień będzie zdecydowanie przechylał się w jej stronę, gdy ciąg jest prawidłowy.
![Murator Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-BHAv-ATSU-6G2m_murator-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Jak poprawić działanie wentylacji po wymianie okien?
Żeby przywrócić prawidłową wymianę powietrza w wentylacji grawitacyjnej, należy zapewnić dopływ zimnego powietrza z zewnątrz. Rozszczelnienie okien przez regulację okuć lub mikrowentylację jest niewystarczające. Należy zastosować w nich nawiewniki. Najlepiej, mając świadomość konsekwencji wymiany okien na szczelne, od razu zamówić nowe okna z nawiewnikami. Można wybrać nawiewniki higrosterowane, które uruchamiają się, gdy poziom wilgoci w pomieszczeniu będzie zbyt wysoki, albo ciśnieniowe działające na zasadzie różnicy ciśnień (są także nawiewniki dwusystemowe oparte o obie te metody). Innym rozwiązaniem jest montaż nawiewników ściennych, lecz w tym wypadku konieczna jest większa ingerencja w mury i ocieplenie.