Ciepły montaż okien balkonowych. Jak powinien przebiegać w domu pasywnym?
Ciepły montaż okien i drzwi tarasowych staje się coraz popularniejszy. Jest on niezbędny w domu pasywnym lub domu energooszczędnym. Oto, jak okna balkonowe instaluje się w domach pasywnych.
Podczas montażu okna balkonowego w budynku pasywnym o masywnej konstrukcji należy, podobnie jak w przypadku pozostałych okien, rozwiązać dwa najważniejsze problemy. Pierwszy to eliminacja mostka cieplnego, drugi – zapewnienie szczelności powietrznej połączenia okna ze ścianą.
Polecany artykuł:
Ciepły montaż okien balkonowych - bez mostka termicznego
W celu ograniczenia mostka montuje się ramę okienną w płaszczyźnie termoizolacji. Stabilność mechaniczną okna wysuniętego w warstwę ocieplenia zapewnia się dzięki zastosowaniu specjalistycznych kotew dostarczanych przez producenta lub dystrybutora okien bądź użycie stolarskich kątowników montażowych. Ten drugi sposób jest najpopularniejszy u naszych zachodnich sąsiadów. Okna tarasowe są duże i ciężkie. Aby je oprzeć na dole, stosuje się łatę drewnianą zamocowaną do muru kołkami rozporowymi. Kątowniki montażowe wykorzystuje się wtedy tylko na bokach i górze ramy. Aby montaż był szczelny, połączenie ramy okiennej z murem osłania się taśmą uszczelniającą. W trakcie prac wykończeniowych taśmę pokrywa się tynkiem.
>> Zobacz projekt domu w dwóch wersjach z różnym pomysłem na okna
Ciepły montaż okien balkonowych - połączenie nawierzchni z krawędzią okna
To, co odróżnia pasywny montaż okna balkonowego od zwykłego montażu, to sposób wykonania połączenia nawierzchni tarasu lub balkonu z krawędzią okna. W tradycyjnym rozwiązaniu, gdy taras jest wykończony płytkami, wykonuje się pod nie wylewkę, która dochodzi do krawędzi ramy okiennej. Z punktu widzenia energetycznego jest to rozwiązanie nieodpowiednie. Taka wylewka przecina warstwy termoizolacji i powoduje znaczący mostek termiczny.
Istnieje proste rozwiązanie tego problemu. Okno balkonowe należy zamontować tak jak zwykłe okno, stosując parapet zewnętrzny z blachy powlekanej, PCW lub aluminium, taki, jaki mocuje się przy pozostałych oknach. Dopiero nad tym parapetem wykonuje się warstwę tarasu lub balkonu, po której będą chodzić użytkownicy. W przypadku układania nawierzchni drewnianej deski tarasowe wydłuża się aż do ramy okiennej. Natomiast gdy nawierzchnia tarasu jest brukowana lub z płyt, między tą nawierzchnią a oknem stosuje się jako podest łączący tak zwaną kratą Wema. Jest to ażurowa krata stalowa wykorzystywana zazwyczaj w obiektach przemysłowych. W takim wypadku termoizolacja przy parapecie dochodzi do ramy, więc unika się mostka termicznego.
Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że w niezawodny sposób zostaje załatwiona kwestia szczelności i odprowadzania opadów atmosferycznych. Woda deszczowa spływa między deskami lub kratą Wema na parapet, a następnie z parapetu do przestrzeni między ścianą a podbudową tarasu. Przestrzeń tę wypełnia się żwirem, aby lepiej pochłaniała wodę. Powierzchnię ściany należy pokryć hydroizolacją aż do poziomu parapetu. W budynkach pasywnych niekiedy stosuje się inne rozwiązanie polegające na zrobieniu parapetu z blachy nierdzewnej o wyższej sztywności niż materiały standardowo stosowane do wykonania parapetów. Parapet taki stanowi nawierzchnię, po której chodzą użytkownicy.
Rodzaje okien. Jak mogą otwierać się okna tradycyjne, okna dachowe i okna balkonowe >>>