Wkład kominowy w starym kominie

2011-10-06 15:06

Wymieniając piec w starym domu, bardzo często musimy wprowadzić do komina wkład kominowy. Niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wkład, nie można go sztywno związać z obudową. Przestrzeni między nimi nie wolno wypełnić zaprawą.

Komin
Autor: Ars-Antica Jeśli stary przewód kominowy jest zbyt wąski, by wsunąć do niego wkład kwasoodporny, być może da się go wyfrezować – są firmy, które wykonują takie usługi. Przy okazji ściany wewnętrzne zostaną dokładnie oczyszczone

Jak zamontować wkład kominowy w kominie?

Stalowe wkłady kominowe zwykle są wyposażone w specjalne rozpórki (obejmy dystansowe). W przypadku wkładów ceramicznych zaleca się zastosowanie mat lub otulin z wełny mineralnej odpornych na temperaturę do 700°C, które zapewniają wystarczające podparcie, a jednocześnie są na tyle elastyczne, by nie stanowić przeszkody w rozszerzaniu się rozgrzewanej rury. Powinny mieć gęstość nie mniejszą niż 100 kg/m3.

Wkład kominowy nie może być też połączony na sztywno z przykryciem (czapą) komina, by ta nie została zerwana, kiedy będzie się rozszerzał.

Istotnym błędem jest brak otworów wentylacyjnych w obudowie komina z wkładem izolowanym cieplnie – skutek to zawilgocenie wełny mineralnej otulającej rurę spalinową i zmniejszenie siły ciągu kominowego.

Do łączenia elementów wkładu ceramicznego, a także murowania obudowy nie można stosować zwykłej zaprawy murarskiej, tylko specjalistyczne produkty przeznaczone do tych konkretnych zastosowań – odporne na działaniekwasów i duże zmiany temperatury.

Przed zamontowaniem wkładu stalowego wewnętrzne ściany komina murowanego trzeba starannie oczyścić z sadzy, bo może ona zawierać związki powodujące korozję zewnętrznej powierzchni wkładu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.