Ceramiczne systemy kominowe: parametry kominów ceramicznych
Systemy kominowe ceramiczne są produkowane w dwóch odmianach. Odmiana uniwersalna przeznaczona jest do urządzeń na paliwa stałe, olej lub gaz. Druga odmiana to ceramiczne systemy kominowe do kotłów olejowych i gazowych z zamkniętą komorą spalania i kondensacyjnych.
Autor: Andrzej Szandomirski
Ceramiczne systemy kominowe składające się z wewnętrznego wkładu z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej i obudowy z prefabrykowanych bloczków z lekkiego betonu mają wiele zalet
Ceramiczne systemy kominowe
Ceramiczne systemy kominowe z prefabrykatów mogą być zupełnie samodzielną konstrukcją, a więc można z nich budować kominy wolno stojące. Częściej jednak stanowią fragment ściany wewnętrznej lub zewnętrznej.
Rury do odprowadzania dymu lub spalin robi się z ceramiki szamotowej, choć spotyka się też rury z prasowanej skały wulkanicznej z powłoką kwasoodporną.
Systemy kominowe ceramiczne są produkowane w odmianie uniwersalnej – do urządzeń na paliwa stałe, olej lub gaz. Mogą odprowadzać spaliny o temperaturze do 600°C. W wersji do zamontowania na zewnątrz domu wewnętrzna rura jest izolowana wełną mineralną.
Druga odmiana to systemy kominowe do kotłów olejowych i gazowych z zamkniętą komorą spalania i kondensacyjnych. Są odporne na temperaturę do 200°C i wyposażone w kanały z przyłączem do doprowadzenia nimi powietrza bezpośrednio do kotła. Produkowane są w odmianach do współpracy z jednym lub kilkoma (w domach wielorodzinnych) kotłami.
Długość rur ceramicznych wynosi najczęściej 33 cm, rzadziej 25 lub 20 cm. Średnica rur od 120 do 400 mm.
Elementem ceramicznego systemu kominowego jest też obudowa z pustaków – najczęściej są to pustaki keramzytobetonowe (z betonu lekkiego), niektórzy producenci oferują też pustaki ceramiczne albo pustaki ze skał wulkanicznych. Wymiary pustaków to od 280 x 280 do 1600 x 670 mm, wysokość 33, 25 lub 20 cm.
W skład systemu wchodzą też elementy umożliwiające podłączenie kotła do komina (trójnik), drzwiczki rewizyjne, kratka wentylacyjna umożliwiająca osuszanie wkładu i jego izolacji, zakończenie komina dolne (odstojnik i odprowadzenie kondensatu) i górne (płyta wierzchnia, daszek, niekiedy także ozdobna nasada kominowa).
Montaż ceramicznego komina systemowego
Montaż komina systemowego do odprowadzania spalin lub dymu polega na połączeniu zaprawą lub kitem kwasoodpornym elementów wkładu kominowego wewnętrznego, zaizolowaniu go i obudowaniu systemowymi bloczkami keramzytobetonowymi.