Nowoczesne ogrodzenia betonowe. Od prefabrykatów po beton architektoniczny. Które wybrać?

2025-05-26 17:00

Jeszcze kilkanaście lat temu betonowe ogrodzenia kojarzyły się nam wyłącznie z niezbyt estetycznymi szarymi panelami, często w oldskulowe wzory imitujące kształtem cegłę lub kamień, albo z ciężkimi murami. Dziś betonowe ogrodzenie może być naprawdę ładne. Czy to jednak rozwiązanie godne polecenia? Sprawdzamy, jakie są dostępne rodzaje, jak wygląda ich montaż, ile kosztują i gdzie takie ogrodzenie się sprawdzi, a gdzie niekoniecznie.

Spis treści

  1. Ogrodzenie z betonu - jest wiele opcji
  2. Jakie ogrodzenie betonowe jest dziś modne?
  3. Czy betonowe ogrodzenie się kruszy?
  4. Czy ogrodzenie betonowe trzeba konserwować?
  5. Ile kosztuje ogrodzenie betonowe?
  6. Montaż ogrodzenia z betonowych prefabrykatów
Murator Ogroduje #2: Czyszczenie elewacji
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Ogrodzenie z betonu - jest wiele opcji

Ogrodzenia betonowe już dawno przestały kojarzyć się wyłącznie z topornymi, szarymi płytami pamiętającymi czasy PRL-u. Dzisiejszy rynek oferuje szeroką gamę estetycznych i nowoczesnych rozwiązań. Ogrodzenia betonowe wręcz ostatnio wracają do łask – i to w nowej, eleganckiej formie. Z odpowiednim projektem i montażem mogą stać się nie tylko funkcjonalną, ale i ozdobną wizytówką domu. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego typu ogrodzenia.

Do wyboru mamy naprawdę sporo opcji.

  • Ogrodzenia z prefabrykowanych płyt betonowych – najczęściej spotykane. Składają się z gotowych paneli i słupków. Szybki montaż, niska cena, ale mniej elastyczne w formie.
  • Ogrodzenia z betonu architektonicznego – nowoczesne, gładkie lub z fakturą, o industrialnym charakterze. Często wykorzystywane w projektach minimalistycznych.
  • Ogrodzenia betonowe imitujące kamień lub cegłę – dostępne w różnych kolorach i fakturach. To kompromis między estetyką a trwałością.
  • Ogrodzenia modułowe (beton + stal/drewno) – łączą betonową podstawę lub słupki z innymi materiałami, co daje efekt nowoczesności i lekkości.

Czytaj też: Modne ogrodzenia z gabionów. Ile kosztuje mur z koszy gabionowych?

Jakie ogrodzenie betonowe jest dziś modne?

Największym hitem ostatnich sezonów są minimalistyczne ogrodzenia betonowe – z gładkimi powierzchniami i w kolorach szarości, grafitu lub bieli. Modne są też połączenia surowości betonu, stali z ciepłem drewna. Dla miłośników klasycznego stylu z użytku praktycznie nie wychodzą betonowe imitacje łupka, cegły, kamienia. Jednak idealne do nowoczesnych domów będą panele z betonu architektonicznego.

Czy betonowe ogrodzenie się kruszy?

Beton jest materiałem bardzo trwałym, ale pod pewnymi warunkami. Ogrodzenia narażone na działanie wilgoci, mrozu i soli drogowej mogą z czasem ulegać mikropęknięciom czy kruszeniu. Kluczowe jest zastosowanie betonu mrozoodpornego i dobrej jakości zbrojeń oraz impregnacja powierzchni. Jeśli kupujemy prefabrykowane ogrodzenie, praktycznie nie musimy się wcale tym martwić.

Typowe problemy eksploatacyjne betonowego ogrodzenia to zwykle zielony nalot (glony, mech). Pojawia się w cieniu lub przy dużej wilgotności. Pęknięcia – zazwyczaj wynikają z błędów montażowych lub niestabilnego gruntu.

Czy ogrodzenie betonowe trzeba konserwować?

Ogrodzenie betonowe, w porównaniu do innych typów ogrodzeń, jest praktycznie bezobsługowe, jednak należy o nie zadbać, choćby w umiarkowany sposób. Dobrej jakości beton sam w sobie jest odporny na warunki atmosferyczne. Dla zwiększenia estetyki i trwałości warto jednak zaimpregnować ogrodzenie. Służą do tego specjalne środki zabezpieczające go przed wilgocią i brudem. Warto też raz na jakiś czas umyć go ciśnieniowo. Raz na kilka miesięcy wystarczy, by przywrócić świeży wygląd.

Zobacz też, jak może wyglądać ogrodzenie z gabionów

Ile kosztuje ogrodzenie betonowe?

Cena ogrodzenia zależy od wielu czynników – rodzaju betonu, wzoru, wysokości, wykończenia, a także regionu Polski. Sprawdziliśmy ceny u największych producentów ogrodzeń betonowych w Polsce. Oto przybliżony koszt ogrodzenia betonowego.

  • Prefabrykowane ogrodzenia betonowe: od 100 do 250 zł za metr bieżący (materiał).
  • Beton architektoniczny i nowoczesne wzory: od 300 do nawet 700 zł/mb.   

Do tego trzeba doliczyć: 

  • Słupki i fundamenty – około 30–80 zł/mb.
  • Farby, impregnaty – ok. 10–20 zł/m².
  • Montaż – od 80 do 150 zł/mb, zależnie od rodzaju i trudności terenu.
  • Całkowity koszt gotowego ogrodzenia betonowego (materiał + montaż) to od 180 do nawet 850 zł/mb.

Sprawdź też inne Cenniki budowlane Muratora

Montaż ogrodzenia z betonowych prefabrykatów

Montaż betonowego ogrodzenia nie należy do najłatwiejszych – przede wszystkim ze względu na wagę elementów i potrzebę precyzji. Choć w teorii osoba z doświadczeniem budowlanym mogłaby podjąć się montażu we własnym zakresie, w praktyce zaleca się powierzenie tego zadania profesjonalnej ekipie. Dlaczego? Poniżej szczegółowo wyjaśniam, jak wygląda montaż ogrodzenia betonowego i czy każdy sobie z tym poradzi.

Zanim zaczniemy montaż należy wyrównać i oczyścić grunt w miejscu montażu. Konieczne jest sprawdzenie poziomu i ewentualne wykonanie podbudowy (np. podsypki z piasku lub żwiru). Konieczny jest także wykop pod fundamenty lub stopy fundamentowe. W zależności od rodzaju ogrodzenia stosuje się fundament ciągły (szalunek + zalanie betonem) albo punktowe stopy fundamentowe pod słupki. Głębokość wykopu zależy od lokalnych warunków (zwykle 60–80 cm), aby zabezpieczyć przed przemarzaniem.

Osadzanie słupków to bardzo ważna czynność. Słupki są umieszczane w wykopach i zalewane betonem. Należy kontrolować ich pion przy pomocy poziomicy. Odległość między słupkami musi odpowiadać długości paneli (np. 200 cm). W przypadku ogrodzeń prefabrykowanych słupki mają specjalne wpusty, w które wkłada się płyty. Montaż paneli betonowych wymaga precyzji. Gotowe płyty (ważące od kilkudziesięciu do ponad 100 kg) wprowadza się w prowadnice słupków – najczęściej od góry. Trzeba uważać na stabilność i poziomowanie. W zależności od modelu montuje się od 2 do 4 paneli w pionie. Na szczycie ogrodzenia montuje się czapy betonowe lub daszki ochronne, które zabezpieczają przed gromadzeniem się wody.

Murowane starcie
Brama wjazdowa – rozwierana czy przesuwna? MUROWANE STARCIE
Murator Google News